Montaż

Test: wpływ naprężenia szablonu na jakość procesu drukowania past lutowniczych

Artykuł omawia wpływ sposobu mocowania szablonów w ramach o podwyższonej sile naciągu na zróżnicowanie depozytu pasty.

Test 2. Badanie wpływu transferu pasty na dokładność położenia jej depozytu

Drukarka: DEK Horizon 3X

System: SPI Parmi Sigma X

Szablony: o grubości 80 μm, 100μm oraz 130μm

Rama: standardowa i zapewniająca większą siłę naciągu (HT)

Pasta: ALPHA® CVP-390 M17

Podczas testu zmieniano ramę oraz szablon (3 różne grubości), zaś dwie pozostałe zmienne - płytkę i pastę – pozostawiono bez zmian. W każdej próbie wykonywano 5 nadruków wstępnych, wycierano na sucho spód szablonu przy użyciu systemu zamontowanego w drukarce i przeprowadzono nadruk testowy.

Kolejne rysunki od 8 do 12 przedstawiają wyniki poszczególnych prób, ilustrując efektywność transferu w % przy zastosowaniu trzech różnych grubości szablonu przy nadruku przez otwory o powierzchni  250μm oraz 500 μm (nie przedstawiono wyników nadruku 250μm przy zastosowaniu szablonu130μm, ponieważ wydruk przy tym współczynniku powierzchni nie jest możliwy). 

Rysunek 8: Porównanie efektywności nadruku na powierzchni 250μm2, przy zastosowaniu ramy o standardowej i podwyższonej sile naciągu i szablonu 80μm.

Rysunek 9: Porównanie efektywności nadruku na powierzchni 250μm2, przy zastosowaniu ramy o standardowej i podwyższonej sile naciągu i szablonu 100μm.

Rysunek 10: Porównanie efektywności nadruku na powierzchni 500μm2, przy zastosowaniu ramy o standardowej i podwyższonej sile naciągu i szablonu 80μm.

Rysunek 11: Porównanie efektywności nadruku na powierzchni 500μm2, przy zastosowaniu ramy o standardowej i podwyższonej sile naciągu i szablonu 100μm.

Rysunek 12: Porównanie efektywności nadruku na powierzchni 500μm2, przy zastosowaniu ramy o standardowej i podwyższonej sile naciągu i szablonu 130μm

W przeciwieństwie do wyników pierwszego testu, druga seria nadruków nie wykazała istotnej redukcji zmienności depozytu w zależności od zastosowanej ramy o standardowym lub podwyższonym naciągu. Wyniki poszczególnych par są zebrane w poniższej tabeli:

Test 2: Wnioski

Nie można stwierdzić, iż zastosowanie ram o podwyższonej sile naciągu zamiast standardowej prowadzi do istotnej zmiany jakości nadruku.  

Test 2: Dodatkowe wnioski

Mimo iż nie było to zamierzonym celem testu, w jego wyniku dokonano interesujących obserwacji wpływu siły naciągu szablonu na pozycjonowanie nadruku w osi X/Y (wykresy poniżej). Warto zauważyć, iż różnice nie zostały spowodowane nadrukiem na różnych PCB, bowiem w czasie testu stosowano te same płytki, myte pomiędzy nadrukami.

Poprzednia
Strona: 3/4
Następna