Rozbiórka … VW Golf 8
Tym razem inżynierowie System Plus Consulting poszli na całość i zamiast rozbierać kolejny smartfon wzięli na warsztat wypełniony po brzegi elektroniką hybrydowy VW Golf 8.
Co najpierw rzuciło się w oczy ekipie rozbiórkowej z System Plus zajmującej się Golfem 8 to fakt, że pojazd nie korzysta z centralnej jednostki obliczeniowej, takiej jak przykładowo moduł Xavier od Nvidia czy samoobsługowy SoC Tesli. Zamiast tego Golf 8 posiada szereg jednostek kontrolno-sterujących, niezależnie zarządzających różnymi funkcjami pojazdu.
Głębsze zanurzenie się pod maskę Golfa 8 nie tylko ujawnia pomysłowość VW, ale także przedstawia cały szereg wyzwań, przed którymi stoją inżynierowie VW. Ponieważ VW dąży do opracowania w pełni zelektryfikowanych i wysoce zautomatyzowanych pojazdów, firma musi opracować skalowalną platformę, która konsoliduje wiele jednostek ECU w mniejszej liczbie domen, a także opracować spójną strategię oprogramowania dla całego systemu. Pamiętacie? – w zeszłym roku błędy w oprogramowaniu umożliwiającym połączenia alarmowe opóźniły wprowadzenie najnowszego modelu VW, a w tym roku VW wycofał 56.000 sztuk Golfa, aby naprawić wadliwe oprogramowanie wpływające na system informacyjno-rozrywkowy i kamerę cofania.
Generalnie, elektronika Golfa 8 jest oparta na platformie MQB Grupy Volkswagen, wspólnej dla różnych marek Grupy VW, w tym Audi, Volkswagen, Seat i Škoda. Platforma MQB (z niemieckiego ‘modularer Querbaukasten’) to sposób VW na ujednolicenie produkcji różnych modeli i zachowaniu niskich kosztów. Wcześniej, określenie to odnosiło się do części mechanicznych pojazdu, takich jak droga w opracowaniu i produkcji płyta podłogowa, jednak obecnie filozofia ta została również przeniesiona na pole elektroniki.
Systemy ADAS
Pod maską najbardziej uderzającą cechą Golfa 8 jest zastosowanie wielu różnych modułów, od wielu różnych producentów, z których każdy wykonuje oddzielne funkcje. Najpierw przyjrzyjmy się systemom ADAS, obejmującym asystenta przedniego pola widzenia, system ostrzegania o ruchu z tyłu, asystenta zmiany pasa ruchu, monitorowanie martwego pola i asystenta parkowania. Jak już wspomniano, każda funkcja ADAS jest aktywowana przez oddzielny moduł, zaprojektowany przez różne firmy, w tym Valeo, Bosch i Hella. Ponadto każdy moduł wykrywania lub łączności jest dostarczany z innym ECU, zaprojektowanym przez różnych dostawców MCU: wśród nich są Infineon, Renesas i NXP.
Źródło: © System Plus Consulting
Przedni system ostrzegania przed kolizją pomaga w monitorowaniu ruchu i ostrzega dźwiękowo i wizualnie, o potencjalnych kolizjach, aktywuje autonomiczne hamowanie awaryjne, monitoruje zachowanie się pieszych itp.
- Przednia kamera została wyprodukowana przez Valeo i opiera się na Intel Mobileye EyeQ4M, czujniku Omnivision CIS 1,3 Mpixel i mikrokontrolerze serii RH850/P1H-C od Renesas. Czujnik Omnivision OV10642 wykorzystuje technologię OmniBSI do rozszerzenia zakresu dynamiki do 120dB w obudowie o niskim poborze mocy. Czujnik 1/2,56 cala obsługuje aktywną matrycę 1280×1080 pikseli, zdolną do analizy do 60 klatek na sekundę.
- Radar przedni wykorzystuje technologię 77GHz piątej generacji firmy Bosch z układem MMIC 3Tx4Rx Infineon i MCU AURIX we wbudowanej lampie błyskowej 40 nm TC397QA. Kość Infineon zapewnia 4 rdzenie działające z częstotliwością 300MHz i 5472KB wbudowanej pamięci RAM, pobierając poniżej 2W.
- Takie funkcje jak monitorowanie martwego pola, asystent zmiany pasa i ostrzeganie o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu realizowane jest przez moduł radarowy Hella RS4. Płytka modułu zawiera TC26x Tricore od Infineon i STRADA431 MMIC od STMicroelectronics. STRADA431 to jednoukładowy transceiver zaprojektowany do radarów samochodowych, wykorzystujący pasmo częstotliwości od 24 do 24,25 GHz.
- Kolejny układ to kamera cofania, oparta o układ Broadcom BCM8910X, zaprojektowany do zastosowań samochodowych, w tym kamer cofania i bocznych z wbudowanym rdzeniem ARM Cortex, zapewniającym niskie opóźnienia RTOS.
- Czujnik parkowania składa się z przetwornika PZT i układu ASIC firmy Bosch.