Projektowanie

Innowacyjne podejście do BMS

Analog Devices opublikował szeroki materiał na temat układów zarządzania pracą baterii - przedstawia w nim między innymi nowatorską koncepcję bezprzewodowego systemu BMS oraz publikuje szereg wskazówek na temat projektowania tego typu układów.


Znaczenie dokładności pomiaru

Dokładność jest ważną cechą BMS i ma krytyczne znaczenie dla akumulatorów LiFePO4.3. Aby zrozumieć znaczenie tej cechy, rozważmy przykład na rysunku 5. Aby zapobiec przeładowaniu i rozładowaniu, ogniwa akumulatora powinny być utrzymywane między 10% a 90% pełnej pojemności. Mając to na uwadze, w akumulatorze o pojemności 85 kWh, do normalnej pracy jest dostępne tylko 67,4 kWh. Jeśli błąd pomiaru wynosiłby 5%, aby kontynuować bezpieczną pracę akumulatora, ogniwa musiały by być utrzymywane na poziomie od 15% do 85% ich pojemności. Całkowita dostępna pojemność została zmniejszona z 80% do 70%. Jeśli dokładność zostanie poprawiona do 1% (dla akumulatorów LiFePO4 błąd pomiaru 1 mV przekłada się na 1% błędu SOC), akumulator może teraz pracować w zakresie od 11% do 89% pełnej pojemności, co oznacza wzrost o 8%. Przy takim samym akumulatorze i dokładniejszym BMS zwiększa się przebieg samochodu na jednym ładowaniu.

Rysunek 5: Limity naładowania baterii © Analog Devices

Aby oszacować dokładność układu pomiarowego ogniwa, projektanci obwodów polegają na specyfikacjach. Jednak w rzeczywistości na błąd  pomiaru często wpływają też inne czynniki:

  • Tolerancja początkowa
  • Dryf temperatury
  • Dryf długoterminowy
  • Wilgotność
  • Naprężenia powstałe podczas montażu PCB
  • Odporność na szumy

Aby zapewnić bardzo wysoką wydajność, dobry BMS musi uwzględniać wszystkie te czynniki. Dokładność pomiaru układu scalonego jest przede wszystkim ograniczona przez napięcie odniesienia, a te z kolei jest wrażliwe na naprężenia mechaniczne. Krzem ulega naprężeniu pod wpływem zmian temperatury w procesie lutowania PCB. Kolejną przyczyną występowania naprężeń w krzemie jest wilgotność, która potrafi przeniknąć do wnętrza obudowy. Naprężenie krzemu zmniejsza się z czasem, prowadząc do długoterminowego dryfu napięcia odniesienia.

Układy scalone do pomiaru stanu baterii określają napięcie odniesienia wykorzystując technikę band gap lub diodę Zenera (szczegółowy opis obu metod znajdziecie w innym materiale Analog Devices, dostępnym pod tym linkiem). W tym drugim przypadku, projektanci IC wykorzystują złącze NPN emiter-baza działające w odwrotnym przebiciu. Na powierzchni matrycy, gdzie ewentualnie mogą występować zanieczyszczenia i tlenki, następuje stopniowe pogorszenie parametrów złącza, a wówczas połączenie staje się wrażliwe na szumy i podlegają nieprzewidywalnemu krótko- i długoterminowemu dryfowi. Aby umieścić złącze diody Zener’a z dala od zanieczyszczeń i tlenków, umieszcza się je pod powierzchnią krzemu (buried Zener). Rezultatem jest uzyskanie złącza diody Zener’a o doskonałej długoterminowej stabilności, niskim poziomie hałasu i stosunkowo dokładnej tolerancji początkowej. Z tego powodu, zjawisk w warunkach rzeczywistych, stosowanie diod Zenera do ustalania napięcia odniesienia jest znacznie lepsze w łagodzeniu negatywnych  w długim okresie czasu.

Rodzina LTC68xx wykorzystuje diodę Zenera klasy laboratoryjnej, technologię, którą ADI udoskonalało przez ponad 30 lat. Rysunek 6 pokazuje dryft błędu IC pomiaru akumulatora w stosunku do temperatury dla pięciu typowych jednostek. Dryf w pełnym zakresie aplikacji motoryzacyjnych (tj. od -40°C do +125°C) wynosi mniej niż 1 mV.

Rysunek 7 przedstawia porównanie długoterminowego dryftu napięcia odniesienia w technice band gap i zakopanej diody Zenera. Pomiary początkowe są kalibrowane dla błędu 0 mV.

Dryf pomiarowego w okresie 10 lat modelowany jest na bazie dryfu po 3.000 h w 30°C. Wykres  wyraźnie pokazuje znacznie lepszą stabilność rozwiązania opartego na diodzie Zenera, co najmniej 5x lepszą niż przy metodzie band gap.  Podobnie testy wilgotności i naprężeń w zmontowanej PCB pokazują lepszą wydajność ‘zakopanej’ diody Zenera w stosunku do napięcia odniesienia uzyskanego metodą band gap.

Rysunek 6: Błąd pomiaru LTC6811 jako funkcja temperatury © Analog Devices

Rysunek 7: Porównanie dryftu długoterminowego napięcia odniesienie przy zastosowaniu technik band gap oraz zakopanej diody Zenera © Analog Devices.

Kolejnym czynnikiem ograniczającym dokładność są szumy. Akumulator samochodowy jest bardzo trudnym środowiskiem dla elektroniki ze względu na zakłócenia elektromagnetyczne generowane przez silnik elektryczny, falownik, konwertery DC-DC i inne wysokoprądowe systemy przełączania w EV/HEV. BMS powinien zapewniać wysoki poziom tłumienia szumów w celu utrzymania dokładności pomiarów. Klasyczną metodą stosowaną do redukcji niepożądanego szumu jest zastosowanie filtra, jednak istnieje kompromis pomiędzy redukcją szumów a szybkością konwersji. Ze względu na dużą liczbę ogniw wytwarzających napięcie, które ma być konwertowane i przesyłane, czas konwersji nie może być zbyt wolny. Często preferowanym wyborem są konwertery SAR, ale w systemie multipleksowym prędkość jest ograniczona przez czas ustalania się sygnału multipleksowanego. W takim przypadku konwertery sigma-delta (Σ-Δ) mogą być interesującą alternatywą.

Układy pomiarowe ADI wykorzystują przetworniki analogowo-cyfrowe typu sigma-delta (ADC). W przypadku konwertera sigma-delta dane wejściowe są wielokrotnie próbkowane podczas konwersji, a następnie uśredniane. Rezultatem jest wbudowane filtrowanie dolnoprzepustowe, stosowane w celu wyeliminowania szumu jako źródła błędu pomiaru; częstotliwość graniczna jest ustalana przez częstotliwość próbkowania. LTC6811 wykorzystuje przetwornik ADC sigma-delta z programowalnymi częstotliwościami próbkowania i ośmioma wybieranymi częstotliwościami odcięcia. Rysunek 8 przedstawia odpowiedź filtra dla ośmiu programowalnych wartości odcięcia częstotliwości. Wyjątkową redukcję szumów osiągnięto dzięki umożliwieniu pomiaru wszystkich 12 ogniw akumulatora z szybkością do 290 µs. Test podawania prądu masowego, w którym 100 mA szumu RF jest sprzężony z przewodami łączącymi akumulator z układem scalonym, wykazał błąd pomiaru mniejszy niż 3 mV.

Rysunek 8: Odpowiedź filtra dla ośmiu programowalnych wartości odcięcia częstotliwości © Analog Devices

Poprzednia
Strona: 4/5
Następna