Premium

Jacek Tomaszewski o nowych umowach i planach firmy Semicon

Semicon sp. z o.o., poza aktywnością w branży elektronicznej, intensywnie rozwija dystrybucję materiałów dla przemysłu lotniczego i militarnego. Jest to jeden z najszybciej rosnących działów w firmie.

Jacek Tomaszewski, prezes i właściciel Semicon sp. z o.o. i kilka produktów nowych dystrybutorów.

Semicon podpisał ostatnio umowy dystrybucyjne z dwoma amerykańskimi producentami z branży lotniczej i militarnej. Umożliwiła to wdrożona w 2018 roku norma AS9120 rev B, która daje możliwość współpracy z przemysłem oraz serwisami lotniczymi MRO (Maintenance Repair Overhaul). 

Pierwsza firma to Zip-chem, posiadająca w swojej ofercie materiały chemiczne stosowane w konstrukcjach samolotów i sprzętu militarnego. Są to inhibitory korozji, środki smarujące, myjące i dezynfekujące, aktywatory powierzchni, zmywacze usuwające pozostałości klejów, smarów i oleju hydraulicznego oraz preparaty do czyszczenia i konserwacji awioniki, jak również instalacji tlenowych. Produkty Zip-chem, wśród których są marki takie jak Cor-BanAero-LubeSur-Prep Calla, spełniają restrykcyjne wymagania norm lotniczych oraz MIL (standardy dla przemysłu obronnego) i mają autoryzację Boeinga, Airbusa, Bombardiera, Casa, Embraiera. Druga firma to Armite, producent smarów specjalnych, środków przeciwzatarciowych na bazie MoS2, grafitu i cynku, preparatów antykorozyjnych, również z certyfikatami MIL, wymaganymi w aplikacjach militarnych oraz lotniczych. Dostawy do tego segmentu przemysłu związane są z koniecznością spełnienia wielu wymagań formalnych, dotyczących dokumentacji dostaw, gospodarki magazynowej i materiałów z min. 80% shelf life.

— Obie amerykańskie firmy mają produkty ściśle dedykowane dla segmentu lotniczego i militarnego — powiedział podczas naszej rozmowy Jacek Tomaszewski, prezes i właściciel warszawskiej firmy Semicon sp. z o.o. — W przeciwieństwie do bliskiej nam elektroniki gdzie występuje duża różnorodność dostawców, dostawy dla przemysłu lotniczego zostały zdominowane przez globalne organizacje handlowe. Podpisując kolejne umowy dystrybucyjne obejmujące często również kraje sąsiednie, zwiększamy też wolumen obrotów, co jak wiemy jest kluczowe dla skutecznej sprzedaży. Krótko mówiąc, budując swoją pozycję i prestiż na tym wymagającym rynku, staramy się przejąć kawałek tego biznesu. Rozwojowi w tej dziedzinie sprzyjają uzyskane przez nas certyfikacje umożliwiające udział w łańcuchu dostaw materiałów niebezpiecznych (HAZMAT).

Oprócz wymienionych wyżej umów, firma Semicon jest autoryzowanym dystrybutorem producentów materiałów specjalnych, takich jak 3MHenkel/LoctiteNittoTesaIPGSaint GobainLPS, Getelec i Berry. Ich preparaty do mycia, materiały ścierne, kleje, błony klejowe, taśmy, smary i materiały EMC, znajdują zastosowanie w przemyśle lotniczym i militarnym. W rozwoju dystrybucji dla klientów z branży lotniczej, dużą rolę odegrał fakt posiadania przez firmę Semicon linii konwertingu taśm i możliwość dostaw specjalistycznych taśm maskujących i klejących. 

— Jeżeli chodzi o lotnictwo, to jest to bardzo złożony segment przemysłu — kontynuował Jacek Tomaszewski. — Tu jest wszystko, również elektronika i wiązki kablowe. Chcemy przenieść nasze kompetencje w elektronice na obszar rynku lotniczego. Pierwsze były taśmy maskujące firmy 3M i możliwość ich cięcia według wymagań klientów. Szybko zareagowaliśmy na zmienne potrzeby branży. Naszym pierwszym głównym odbiorcą były malarnie obsługujące samoloty. W Polsce mamy rozwinięty przemysł lotniczy z inwestycjami wielu światowych firm, jak Leonardo, PZL Mielec, MB Aerospace, Pratt & Whitney czy Gardner Aerospace. Należy też wspomnieć o serwisie lotniczym MRO i firmach takich jak LOT AMS, Linetech, LS Technics. Budowane są nowe hangary i stanowiska obsługi samolotów. Coraz więcej linii lotniczych zainteresowanych jest obsługą serwisową i remontami swej floty w Polsce. Ze względu na konflikt zbrojny w Ukrainie, dużą aktywność widać w przemyśle militarnym i w przedsiębiorstwach związanych z serwisem sprzętu wojskowego, w tym lotniczego. Wykorzystując nasze doświadczenia w dystrybucji specjalnych materiałów chemicznych, chcemy pójść w stronę dostaw złączy, elementów elektromechanicznych oraz wiązek kablowych do aplikacji lotniczych i militarnych. O produkcji i serwisie elektroniki/awioniki nie wspominamy, bo to niezwykle hermetyczna i wymagająca wielu certyfikatów branża. Ale w końcu nie święci garnki lepią, a zaawansowany montaż i serwis elektroniki to rzeczywiście nasza „ core-owa „ specjalność. W branży elektronicznej jesteśmy dość dobrze znani, ale w przemyśle lotniczym dopiero staramy się o zbudowanie swojej pozycji. Szukamy miejsca w tej szybko rosnącej branży poprzez uczestnictwo w aktywnościach Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Kosmicznego -Space. Bierzemy udział w specjalistycznych konferencjach/wystawach dla przemysłu lotniczego. Możemy wspomnieć tutaj o nadchodzących wydarzeniach m.in. takich jak Aerospace & Defence, Rzeszów-Jasionka, maj 2023, a także o MRO BEER Aviation Week, Warszawa, czerwiec 2023.

Rozmawiała i opracowała Agnieszka Kubasik