Projektowanie

Sposoby na sprawdzenie integralności sygnału w obwodzie

Artykuł omawia trzy urządzenia, które pomagają zaoszczędzić czas i pieniądze w procesie sprawdzania integralności sygnału: wielogniazdowe przewody testowe, przełączniki RF oraz stary, dobry filtr RC.

Obwody RC dla kompensacji

Myśląc o kompensacji, myślicie pewnie o urządzeniach SerDes z wbudowanymi schematami automatycznego strojenia, ale co w przypadku, gdy badamy względnie prosty kanał, a nie mamy dostępu do tych wyrafinowanych urządzeń SerDes? Cóż, zawsze możemy użyć filtra RC jako kompensatora. 

Schematic diagram of a parallel RC filter

Równoległy filtr RC pomagający utrzymać integralność sygnału w obwodzie 

Takie filtry działają bardzo dobrze aż do 10 Gb/s. Chociaż nie nadają się one do systemu 112G, zapewniają ekonomiczne rozwiązanie w przypadku starszych układów lub sygnałów sterujących PCIe. Impedancja tego obwodu jest równa

Z = - j * R / (ω * R * C - j

Gdzie R oznacza rezystancję rezystora, a C pojemność kondensatora. Po sporządzeniu wykresu modułu impedancji wyraźnie widać, że jest to filtr dolnoprzepustowy. 

Figure showing an inverse relation between impedance and frequency of an RC filter with R = 100 Ohms and C = 10e-12 Farads

Integralność sygnału w obwodzie - impedancja filtra RC: R = 100 omów, C = 10e-12 faradów.

Aby zastosować ten filtr, trzeba zacząć od docelowej szybkości przesyłu danych. Na potrzeby tego artykułu będzie to 10 Gb/s. Następnie musimy ustalić straty przy częstotliwości Nyquista. W tym przypadku częstotliwość Nyquista to 5 GHz. Utworzyłem przykładową linię transmisyjną o stratach 13 dB przy 5 GHz. Poniżej widać wykres strat z powodu włączenia.

Figure showing insertion loss in an almost linear relation in dB scale where the magnitude of a signal decreases as its frequency increases.

Integralność sygnału w obwodzie - przykładowa linia transmisyjna o stratach 13 dB przy 5 GHz.

Do obliczenia przybliżonej wartości rezystancji służy następujące równanie.

R = 2 * Z₀ / (10 ^ (loss / 20)) - 2 * Z₀

Przekonałem się, że to równanie kompensuje nieco nadmiernie. Zatem dla tego przykładu zastosuję wartości strat -10 dB oraz impedancji układu 50 omów, co w rezultacie daje rezystancję rezystora ok. 216 omów. Następnie trzeba obliczyć pojemność kondensatora, stosując poniższe równanie.

C = 1 / (f_Nyquist * R

Zobaczmy teraz, jak to wpływa na przebieg eye pattern przy 10 Gb/s.

Przed:

Po:

Wow, ale różnica! Istnieją oczywiście bardziej zaawansowane schematy do uzyskiwania wartości tych podzespołów, ale jak widać, ta metoda sprawdza się całkiem dobrze. Dostępne są rozwiązania tego typu zintegrowane w jednym obwodzie, ale po co przepłacać, skoro można to zrobić samodzielnie?

Artykuł opublikowano dzięki uprzejmości firmy Altium

Kontakt w Polsce: Paweł Czyż 692 273 540

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!

Poprzednia
Strona: 2/2