Wróć

Światowy rynek usług produkcji elektroniki 2021

Szacuje się, iż światowy rynek produkcji kontraktowej odnotował w minionym roku wzrost przychodów na poziomie 7.1%, co znacznie przekracza publikowany przez MFW wskaźnik światowego wzrostu PKB wynoszący 3.2%.
Opublikowano: 2021-06-28

W 2020 r. branża osiągnęła rekordowy poziom obrotów, równy 595 mld USD. Firmy EMS odnotowały najwyższy w ciągu ostatnich pięciu lat średnioroczny wzrost CAGR, wynoszący 7.5%,  podczas gdy firmy ODM rosły w nieco wolniejszym tempie, równym 3.7%. Obie grupy dostawców pozytywnie odczuły rosnącą falę sprzedaży na rynku komputerów osobistych i smartfonów.

Rynek CM utrzymywał się dzięki silnemu popytowi na notebooki, serwery i smartfony, a wydatki kapitałowe na infrastrukturę bezprzewodową i korporacyjne sieci LAN były napędzane budową nowej generacji sieci bezprzewodowych 5G. Sprzedaż notebooków nadal rosła, a branża komputerowa jako całość (tj. wraz z serwerami i stacjami roboczymi) odnotuje ponadprzeciętny wzrost w efekcie procesów wymiany i modernizacji komputerów. Ponadto, wysokie stopy wzrostu na rynku montażu elektroniki można było zaobserwować w sektorach medycznym i przemysłowym.  Niestety, pandemia COVID wpłynęła negatywnie na sektor transportu (motoryzacyjny i lotniczy), a także - ze względu na strach przed podróżami - na niektóre produkty elektroniki użytkowej.

COVID-19 spowodował spadki na rynku usług produkcji kontraktowej głównie w I i II kwartale 2020. Ponieważ podróże lotnicze i samochodowe prawie ustały, branża transportowa ucierpiała najmocniej, a jej pełna regeneracja (zakładając, że szczepionki okażą się skuteczne) zajmie co najmniej kolejny rok. Oczekuje się, że w 2021 roku sektor sprzedaży detalicznej odbije się, ponieważ w ciągu najbliższych pięciu lat wzrośnie popyt na elektronikę użytkową (telewizory, urządzenia do noszenia, inteligentne urządzenia domowe).

Jedenasty rok z rzędu branża była rentowna i wygenerowała zysk na poziomie 11,4 mld USD (obliczenia przeprowadzono dla 35 spółek publicznych EMS i 15 spółek publicznych ODM). Foxconn odpowiadał za nieco ponad jedną trzecią wszystkich pieniędzy zarobionych przez branżę EMS w 2020 roku, choć to i tak mniej, niż miało to miejsce w ciągu ostatnich kilku lat, kiedy to zyski Foxconn stanowił około połowy zarobków sektora. Luxshare Precision znalazło się na drugim miejscu pod względem całkowitych dochodów (1,3 mld USD), a następnie Delta Electronics (1,1 mld USD), Quanta Computer (614 mln USD) i Wistron (491 mln USD).

Początkowo pandemia COVID miała silny, negatywny wpływ na branżę EMS. Począwszy od pierwszego kwartału 2020 roku firmy wdrażały nowe protokoły organizacyjne, co spowolniło ich pracę. Podobnie, na początku II kwartału 2020 zamówienia były anulowane lub odraczane, ponieważ branże takie jak motoryzacja miały problemy z pozyskiwaniem części. Jednak IV kwartał przyniósł ożywienie i cały rynek CM odnotował spory wzrost w skali całego roku 2020.

Źródło: © NVR

Zdjęcie tytułowe: © Elhurt

https://www.eae-elektronik.pl/
https://www.eae-elektronik.pl/