Wydajne sterowanie zasilaniem w projektach z ograniczoną przestrzenią
Niniejszy artykuł omawia wyzwania, na które napotykają projektanci małych, inteligentnych urządzeń zasilanych bateryjnie i pokazuje, w jaki sposób można je rozwiązać za pomocą miniaturowych tranzystorów MOSFET.
Tranzystory Trench MOSFET
Wspomniana wcześniej redukcja rozmiaru oraz redukcja wartości RDS(on) są możliwe dzięki budowie tranzystora Trench MOSFET (ilustracja 2).
Ilustracja 2: Przekrój przedstawia strukturę tranzystora Trench MOSFET z prądem płynącym pionowo między źródłem a drenem, gdy urządzenie jest w stanie włączonym. Linią przerywaną zaznaczono obszar kanału. (Źródło ilustracji: Art Pini)
Podobnie jak inne tranzystory MOSFET, tranzystory Trench MOSFET posiadają dren, bramkę i źródło, z tym że na skutek efektu pola rowek (trench) tworzy się w pionie, równolegle do rowka bramki. W rezultacie prąd płynie w kierunku pionowym, od źródła do drenu. W porównaniu do płaskiego urządzenia, które jest rozłożone poziomo i zajmuje dużą powierzchnię, ta konstrukcja jest bardzo zwarta, co umożliwia uzyskanie bardzo dużej liczby przyległych komórek w matrycy krzemowej. Wszystkie one są połączone równolegle w celu zmniejszenia wartości RDS(on) i zwiększenia prądu drenu.
Grupa tranzystorów MOSFET DFN0603 firmy Nexperia
W serii DFN0603 firmy Nexperia znajduje się pięć urządzeń - cztery tranzystory MOSFET z kanałem N i jeden tranzystor MOSFET z kanałem P (ilustracja 3), których wartości graniczne VDS wynoszą od 20 do 60V. We wszystkich zastosowano tę samą obudowę fizyczną, dla której maksymalna moc rozpraszana wynosi 300mW.
Ilustracja 3: specyfikacje pięciu tranzystorów MOSFET DFN0603 o ultraniskim poborze mocy, przeznaczonych do zastosowań mobilnych i przenośnych. (Źródło ilustracji: Nexperia)
Gdzie:
VDS = maksymalne napięcie dren-źródło, w woltach.
VGS = maksymalne napięcie bramka-źródło, w woltach.
ID = maksymalne natężenie prądu w amperach.
VGSth = minimalne i maksymalne napięcie progowe bramka-źródło. Jest to napięcie wymagane na zaciskach bramki i źródła, aby rozpocząć włączanie tranzystora MOSFET. Wartości minimalne i maksymalne uwzględniają zmienność procesu.
ESD = poziom zabezpieczenia przed wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD) w kilowoltach (kV), o ile takowe zostało przewidziane.
RDS(on) = rezystancja dren-źródło w miliomach (mΩ) przy wskazanym napięciu bramka-źródło.
Podobnymi tranzystorami 20V MOSFET z kanałem N są tranzystory PMX100UNEZ i PMX100UNZ. Główną różnicą jest to, że tranzystor MOSFET PMX100UNEZ, w przeciwieństwie do PMX100UNZ, posiada zabezpieczenie przed wyładowaniami elektrostatycznymi do 2kV. Drugi z wymienionych modeli charakteryzuje się wyższym maksymalnym napięciem bramka-źródło. Osiągają one rezystancję dren-źródło na poziomie 130mΩ i 122mΩ przy napięciu bramka-źródło wynoszącym 4,5V i maksymalnym prądzie drenu wynoszącym odpowiednio 1,4A i 1,3A.
Tranzystor MOSFET z kanałem P PMX400UPZ charakteryzuje się maksymalnym napięciem dren-źródło na poziomie 20V. W porównaniu do tranzystorów z kanałem N, charakteryzuje się on nieco niższymi maksymalnym prądem drenu wynoszącym 0,9A i rezystancją dren-źródło wynoszącą 334mΩ przy napięciu bramka-źródło 4,5V.
Tranzystor MOSFET z kanałem N PMX300UNEZ ma maksymalne znamionowe napięcie dren-źródło 30V. Ponieważ wszystkie tranzystory MOSFET DFN0603 mają maksymalną moc znamionową 300mW, zwiększenie napięcia dren-źródło oznacza, że maksymalny prąd drenu jest niższy, i wynosi w tym przypadku 0,82A. Rezystancja dren-źródło przy napięciu bramka-źródło równym 4,5V wynosi 190mΩ.
Tranzystor MOSFET z kanałem N PMX700ENZ charakteryzuje się wyższym napięciem dren-źródło równym 60V. Jego maksymalny prąd drenu wynosi 0,3 A, a rezystancja dren-źródło przy napięciu sterującym bramka-źródło równym 4,5V wynosi 760mΩ.
Wszystkie tranzystory DFN0603 charakteryzują się maksymalną znamionową mocą rozpraszaną wynoszącą 300mW oraz zakresem temperatur roboczych od -55˚C do +150˚C.