Montaż

Wtrysk niskociśnieniowy - alternatywa dla zalewania

Znaczne obniżenie temperatury, w której możliwa jest aplikacja nowej generacji poliamidów uczyniło je interesującą alternatywą dla tradycyjnych zabezpieczeń PCB.

Nowo opracowane poliamidy stają się interesującą alternatywą dla tradycyjnych zabezpieczeń PCB. Tradycyjne poliamidy mają punkt topnienia przewyższający 217 °C , co praktycznie wyklucza je z produkcji elektroniki, jednak niedawne udoskonalenia ich formuły znacznie obniżyły temperaturę procesu, stwarzając tym samym alternatywne zabezpieczenie PCB.

Nowatorskie podejście

Wraz z postępującą miniaturyzacją obwodów, zmniejsza się odstęp pomiędzy elementami płytki, tak więc nawet najmniejsze zanieczyszczenie kurzem lub niewielka ilość wilgoci może spowodować awarię układu. W efekcie stopniowo rośnie potrzeba zabezpieczania płytek przed wpływem otoczenia. Rosnące potrzeby w tym zakresie usystematyzowano i opisano w powstałej w 2012 normie IPC-HDBK-850 ‘Wytyczne dla projektowania, doboru i aplikacji materiałów do zabezpieczania płytek PCB’.

Tradycyjne metody zabezpieczania PCB  

Zalewanie oraz conformal coating są obecnie dwiema dominującymi w przemyśle elektronicznym metodami zabezpieczania PCB. Zalewanie można opisać jako proces częściowego lub całkowitego zanurzenia obwodu w czynniku o stałej konsystencji, którego celem jest zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami, wilgocią, wibracjami czy oddziaływaniem mechanicznym.

Z kolei conformal coating polega na utworzeniu cienkiej warstwy izolacyjnej, podobnie jak w poprzednim przypadku chroniącej obwód przed wilgocią, zanieczyszczeniem czy ekstremalną temperaturą. Zalewy w procesie conformal coating są aplikowane poprzez sprejowanie, zanurzanie lub dozowanie. Są one często skomponowane na bazie rozpuszczalników , ułatwiających ich aplikację, a samo utwardzanie często polega na ich pozbyciu się – silne parowanie rozpuszczalnika stanowi problem w kontekście zachowania bezpieczeństwa procesu, kłóci się też w wymaganiami ochrony środowiska.

Materiały do zalewania czy conformal coatingu są najczęściej termoutwardzalne i są klasyfikowane jako epoksydy, uretany, akryle lub silikony. Czas niezbędny na ich utwardzanie zawiera się pomiędzy 4 godzinami a nawet kilkoma dniami, co jednocześnie stanowi największą wadę tego procesu.

Potrzeba szybszego procesu zabezpieczania PCB  

Jak opisano w poprzednim paragrafie, głównymi wadami zalewania oraz conformal coatingu jest długi proces aplikacji oraz długi czas utwardzania. Zwłaszcza w przypadku zalewania, materiał potrzebuje czasu na rozpłynięcie się i wypełnienie obudowy, dodatkowo zawsze niezbędne jest przewidzenie dłuższego czasu utwardzania się materiału.

Formowanie wtryskowe zrewolucjonizowało i zdominowało przemysł tworzyw sztucznych, postaje zatem pytanie, dlaczego nie mogłoby być stosowane również do zabezpieczania elektroniki? Otóż proces formowania wtryskowego polega w istocie na wyciśnięciu roztopionego polimeru ekstruderem przez wąski otwór, co wymaga zarówno wysokiej temperatury, jak i dużego ciśnienia. Stwarza to oczywiście zagrożenie roztopienia połączeń lutowanych oraz mechanicznego uszkodzenia komponentów.

Strona: 1/4
Następna