Projektowanie

Zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonalnego dzięki modułom przekaźnikowym

Bezpieczeństwo funkcjonalne ma kluczowe znaczenie dla współczesnych systemów przemysłowych, gwarantując bezpieczne działanie maszyn i procesów, nawet w przypadku wystąpienia błędów lub awarii.

Ilustracja przedstawiająca moduł przekaźnikowy 2759070000 SAFESERIES firmy Weidmüller

Ilustracja 2: Moduł przekaźnikowy 2759070000 SAFESERIES firmy Weidmüller. (Źródło: DigiKey)

Ilustracja przedstawiająca moduł przekaźnikowy 2759030000 SAFESERIES firmy Weidmüller

Ilustracja 3: Moduł przekaźnikowy 2759030000 SAFESERIES firmy Weidmüller. (Źródło: DigiKey)

Moduły przekaźnikowe SAFESERIES firmy Weidmüller

Bezpieczeństwo i niezawodność w dziedzinie elektrotechniki mają ogromne znaczenie. To przywiązanie do precyzji i niezawodności zaowocowało stworzeniem zaawansowanych komponentów, takich jak wtykowe moduły przekaźnikowe firmy Weidmüller, które posiadają styki o wymuszonym przełączaniu. Te innowacyjne moduły przekaźnikowe stanowią znaczący postęp technologiczny, oferując zwiększone bezpieczeństwo, sprawność i elastyczność w szerokim zakresie zastosowań.

Podstawą tych modułów przekaźnikowych jest technologia, która gwarantuje, że styki mają wymuszone przełączanie, co oznacza, że przechodzą między stanem rozwartym i zwartym w kontrolowany i niezawodny sposób. Mechanizm ten wyklucza niezamierzone zadziałanie styku, niezależnie od usterek przekaźnika lub obwodu sterującego. W związku z tym, tak uzyskany przekaźnik ma priorytetowe znaczenie dla bezpieczeństwa bez pogarszania parametrów działania.

Urządzenie rozszerzające styki SAFESERIES firmy Weidmüller jest zgodne z normą EN 61810-3 typu A i składa się z przekaźników ze stykami o wymuszonym przełączaniu. Z tego względu szczególnie dobrze sprawdzają się w monitorowaniu sygnałów w zastosowaniach związanych z bezpieczeństwem zarówno ludzi, jak i maszyn.

Seria SAFESERIES składa się z czterech oddzielnych przekaźników wtykowych z dopasowanymi gniazdami śrubowymi, w następujących wersjach styków:

  • 2 zwierne (NO) + 2 rozwierne (NC)
  • 3 zwierne (NO) + 1 rozwierne (NC)
  • 4 zwierne (NO) + 2 rozwierne (NC)
  • 3 zwierne (NO) + 3 rozwierne (NC)

Osiągnięcie najwyższego poziomu parametrów działania na poziomie PL „e” dla danego zastosowania jest możliwe, jeżeli zostało ono zaprojektowane zgodnie z normą EN/ISO 13849-1. Komponent podstawowy może być również używany w zastosowaniach bezpieczeństwa zgodnie z normą IEC/EN 62061, co pozwala na osiągnięcie poziomów nienaruszalności bezpieczeństwa SIL.

Ilustracja 2 przedstawia przekaźnikowy moduł zabezpieczający 2759070000 firmy Weidmüller zamknięty w zespole odpowiednim do stosowania na szynach DIN. Jest to 4-pozycyjny przekaźnik ogólnego przeznaczenia z 3 stykami zwiernymi (NO) i 1 stykiem rozwiernym (NC) z cewką na napięcie 24V= ±10%. Urządzenie może być zasilane znamionowym prądem stałym cewki o natężeniu 20mA i znamionowym napięciu przełączania 250V~. Posiada pozłacane styki AgSnO o znamionowym prądzie ciągłym 6A. Po stronie obciążenia maksymalne napięcie przełączania wynosi 400V~ oraz 250V=. Diagram na ilustracji 1 ukazuje przekaźnik zawierający wskaźnik stanu (zielona dioda LED) i diodę zwrotną dla zabezpieczenia. Opóźnienie włączenia i wyłączenia jest krótsze niż 20ms, a okres użytkowania urządzenia wynosi 10 x 106 cykli przełączania.

Na ilustracji 3 przedstawiono kolejny produkt z serii SAFESERIES, tj. miniaturowy przekaźnik przemysłowy 2759030000. Ten przekaźnik ogólnego przeznaczenia do montażu przewlekanego jest wyposażony w styki o wymuszonym przełączaniu - 3 zwierne (NO) i 1 rozwierny (NC).

Podsumowanie

Moduły przekaźnikowe są niezbędnymi komponentami w systemach bezpieczeństwa funkcjonalnego, ponieważ zapewniają niezawodne sterowanie i wykonują podstawowe zadania. Ze względu na ich wytrzymałość, konstrukcję odporną na uszkodzenia i kompatybilność z wymogami redundancji, są one często wybierane do użycia w zastosowaniach, gdzie wymagany jest najwyższy poziom bezpieczeństwa. Moduły przekaźnikowe w znacznym stopniu przyczyniają się do ogólnego bezpieczeństwa i niezawodności systemów przemysłowych i motoryzacyjnych, pod warunkiem, że są użytkowane w odpowiedni sposób i zgodnie z obowiązującymi normami. Moduły przekaźnikowe są stale rozwijane wraz z postępem technologicznym. Dodaje się do nich coraz bardziej złożone funkcje, aby sprostać stale rosnącym wymaganiom bezpieczeństwa funkcjonalnego.

Źródło: Zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonalnego dzięki modułom przekaźnikowym

Kontakt w Polsce: poland.support@digikey.pl

Autor: Rolf Horn

Rolf Horn, Applications Engineer at DigiKey, has been in the European Technical Support group since 2014 with primary responsibility for answering any Development and Engineering related questions from final customers in EMEA, as well as writing and proof-reading German articles and blogs on DK’s TechForum and maker.io platforms. Prior to DigiKey, he worked at several manufacturers in the semiconductor area with focus on embedded FPGA, Microcontroller and Processor systems for Industrial and Automotive Applications. Rolf holds a degree in electrical and electronics engineering from the university of applied sciences in Munich, Bavaria and started his professional career at a local Electronics Products Distributor as System-Solutions Architect to share his steadily growing knowledge and expertise as Trusted Advisor.

Hobbies: spending time with family + friends, travelling in our VW-California transporter and motorbiking on a 1988 BMW GS 100.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024Zapisz się już dziś!

Zaproszenie na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024.© tek.info.pl

Poprzednia
Strona: 2/2