Polska
article miniature

IONWAY pod Nysą zatrudnia. Ruszyła rekrutacja do fabryki materiałów katodowych

IONWAY rozpoczął intensywne przygotowania do uruchomienia fabryki materiałów katodowych. Zakład w Radzikowicach koło Nysy, który oficjalnie ruszy w 2026 roku, już teraz rekrutuje pracowników. Docelowo zatrudnienie znajdzie tu około 900 osób. Firma poszukuje m.in. specjalistów z zakresu utrzymania ruchu, produkcji i logistyki, a także techników oraz pracowników laboratoriów.

IONWAY to spółka joint venture należąca do belgijskiego Umicore i niemieckiego PowerCo (Grupa Volkswagen). Fabryka budowana w Radzikowicach ma produkować materiał katodowy (CAM – cathode active material), kluczowy składnik baterii do samochodów elektrycznych. To właśnie on odpowiada za pojemność, trwałość i wydajność akumulatorów.

Nowy zakład stanie się jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Zostanie zaprojektowany zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego – woda technologiczna trafi do oczyszczania i ponownego wykorzystania, a energia elektryczna pochodzić ma ze źródeł odnawialnych. Celem inwestycji jest produkcja neutralna pod względem emisji CO₂.

350 nowych etatów jeszcze w tym roku

Mimo że produkcja w fabryce ruszy dopiero w przyszłym roku, IONWAY już teraz prowadzi rekrutację. Do końca tego roku planuje zatrudnić 350 nowych pracowników, a całkowita liczba osób pracujących w zakładzie przekroczy wtedy 450. Wczesne wdrożenie zespołów ma umożliwić ich skuteczne przeszkolenie i przygotowanie do pracy z nowoczesnymi technologiami. Koncern tworzy etaty w obszarach produkcji, utrzymania ruchu i logistyki, a także w laboratorium analitycznym oraz na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych.

Szczególny nacisk firma kładzie na bezpieczeństwo. Pracownicy będą szkoleni m.in. z zasad systemu LOTO (Lockout-Tagout), udzielania pierwszej pomocy oraz korzystania ze środków ochrony indywidualnej. IONWAY wdraża nowoczesne narzędzia szkoleniowe, w tym symulacje VR.

Nowe połączenia autobusowe i lokalne partnerstwa

Zarząd IONWAY deklaruje długoterminowe zaangażowanie w rozwój regionu. – Region opolski oferuje rozwiniętą infrastrukturę, wykwalifikowanych pracowników oraz zorientowaną na przyszłość społeczność. Nasze zaangażowanie wykracza poza działalność operacyjną – inwestujemy w długoterminowe partnerstwo z lokalną społecznością i postrzegamy tę relację jako kluczową część naszego sukcesu w przyszłości. Partnerstwo jest wpisane w nasze DNA mówi Piotr Porębski, dyrektor generalny zakładu IONWAY.

IONWAY, we współpracy z lokalnymi samorządami, planuje uruchomić rozbudowaną siatkę połączeń autobusowych, które mają ułatwić pracownikom dojazd do fabryki. Nowe połączenia obejmą nie tylko Nysę, ale także Prudnik, Kłodzko i Ząbkowice Śląskie, co znacznie rozszerzy zasięg rekrutacji.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 11 września 2025. Zapisz się tutaj!