Polska
article miniature

TRUMPF Huettinger zwolnił tempo

Ostatni rok obrotowy polskiego oddziału TRUMPF Huettinger przyniósł lekki spadek przychodów. Podobnie, w nadchodzącym okresie, firma zapowiada zmniejszenie tempa inwestycji i zatrudnienia.

Rok obrotowy TRUMPF Huettinger Sp. z o.o. nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, a ostatnie dostępne sprawozdania finansowe, opisywane w artykule, obejmują okres od 01.07.2023 do 30.06.2024.

Ostatni rok przyniósł wyhamowanie dotychczasowego, niezwykle wysokiego tempa wzrostu obrotów polskiego oddziału TRUMPF Huettinger. Przychody ze sprzedaży spadły o 7%, z 1 546,1 mln PLN do 1 438,4 mln PLN. Od roku 2018 skala działalności firmy rosła z roku a rok, a rekordowe tempo odnotowano w roku ubiegłym, kiedy to sprzedaż wzrosła o blisko 82%.

Pomimo nieco słabszej sprzedaży, firma dużo inwestuje, co świadczy o długoterminowych planach rozwoju. Według rachunku przepływów pieniężnych, wartość inwestycji w ostatnim roku obrotowym wyniosła 107.5 mln PLN (w poprzednim roku było to 61.2 mln PLN). Na kolejny rok obrotowy spółka planuje zmniejszenie akcji inwestycyjnej do poziomu 39.6 mln PLN. W marcu 2024 firma otworzyła nowy budynek centrum badawczo-rozwojowego w podwarszawskiej Zielonce. Rozbudowa objęła dodatkowe 3 800 mkw. nowoczesnej powierzchni, z czego połowa dedykowana jest zaawansowanym laboratoriom, pozostała część obiektu to biura, warsztaty, magazyn, linie montażowe oraz stanowiska testowe i prototypownia. Dzięki rozbudowie, centrum badawczo-rozwojowe w Zielonce osiągnęło łączną powierzchnię ponad 9 200 mkw., co pozwoli na przyspieszenie projektowania i przygotowywanie do produkcji technologii wysokonapięciowych (HV) dla przemysłu półprzewodnikowego na skalę globalną. Z 2200 pracowników niemieckiego koncernu przeszło 1500 zatrudnionych jest w Polsce, co czyni polski oddział największym w ramach elektronicznej odnogi koncernu. W Zielonce pracuje obecnie 270 naukowców i inżynierów, którzy odpowiadają za niemal 70% działalności R&D całej firmy.

W ostatnim roku obrotowym znacznie spadł wynik na sprzedaży firmy, z 267.5 mln PLN do 189.0 mln PLN. Zadecydowała o tym nie tylko wyższa amortyzacja, ale także znacznie wyższe koszty pracy oraz usług obcych. Firmie udało się natomiast wyraźnie zredukować koszty zużycia materiałów i energii. Dzięki wysokim przychodom finansowym, zysk netto firmy utrzymał się na podobnym poziomie, jak w roku poprzednim: 216.2 mln PLN wobec 225.0 mln PLN rok wcześniej.

Przeciętny stan zatrudnienia w ubiegłym roku obrachunkowym wyniósł 1524 osoby. Jak czytamy w sprawozdaniu zarządu, spółka w kolejnym roku nie planuje dalszego wzrostu zatrudnienia.