Politechnika Warszawska i TRUMPF Huettinger: Nowy program badawczy dla półprzewodników
Politechnika Warszawska zawarła umowę na realizację programu badawczego z firmą TRUMPF Huettinger, światowym liderem na rynku zasilaczy do zastosowań przemysłowych, wykorzystywanych m.in. w branży półprzewodnikowej. W ramach tego programu prowadzone będą dwa projekty związane z przekształtnikami i najnowszymi układami energoelektronicznymi, które mają na celu rozszerzenie zakresu aplikacji procesów plazmowych wykorzystywanych do produkcji półprzewodników.
Program obejmuje dwa główne projekty, które mają na celu stworzenie innowacyjnych rozwiązań dla branży półprzewodnikowej. - Cieszę się, że współpraca z firmą TRUMPF Huettinger jest stale rozwijana, tym razem w postaci programu badawczo-rozwojowego z pracownikami Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej. Mając na uwadze fakt, że posiadamy odpowiednią wiedzę, doświadczenie i kadrę, jestem pewien, że wspólnymi siłami osiągniemy spodziewane rezultaty – powiedział Dziekan Wydziału Elektrycznego, prof. Andrzej Dzieliński podczas uroczystości podpisania umowy.
TRUMPF Huettinger to firma znana z produkcji zaawansowanych zasilaczy, które znajdują zastosowanie w procesach plazmowych, istotnych w produkcji półprzewodników. Dr Paweł Ozimek, prezes firmy, podkreśla, że projekt otwiera nowy rozdział we współpracy obu jednostek: - Ten program otwiera nowy rozdział we współpracy obu jednostek. Jest to szansa na stworzenie innowacyjnych rozwiązań, które powstaną dzięki połączeniu doświadczeń naszych inżynierów i zasobów firmy, z wiedzą i kompetencjami specjalistów ze świata nauki.
Program, który zaplanowany został na 4 lata, zakłada aktywne zaangażowanie w niego studentów i młodych inżynierów. Prace dyplomowe i projekty badawcze prowadzone pod okiem dr. Rafała Kopacza i mgr. Przemysława Trochimiuka pozwolą im na zdobycie praktycznych umiejętności i doświadczenia w pracy nad rzeczywistymi wyzwaniami, które mogą pojawiać się branży. - Ma to na celu umożliwienie udziału w ciekawych projektach także młodym inżynierom i kształtowanie w nich ducha innowacyjności – cechy, która jest bardzo poszukiwana w branży B+R – podsumował dr Marcin Żelechowski, Kierownik Działu Badawczo-Rozwojowego TRUMPF Huettinger.