TRUMPF Huettinger otwiera nową fabrykę w Polsce
TRUMPF Huettinger, lider w elektronice przemysłowej, otwiera nową fabrykę w Polsce, zwiększając inwestycje w B+R i produkcję oraz wspierając globalnych producentów high-tech.
© TRUMPF Huettinger
W ostatnich latach Polska stała się miejscem dynamicznego rozwoju przemysłu elektronicznego, o czym świadczą kolejne inwestycje dużych międzynarodowych firm. Najnowszym przykładem jest otwarcie supernowoczesnej fabryki high-tech w Warszawie przez niemiecką firmę TRUMPF Huettinger. Inwestycja została zrealizowana przez firmę Panattoni i powstała w ramach kompleksu City Logistics Warsaw IV.
– Polski sektor zaawansowanych technologii jest w fazie intensywnego rozwoju. Skalą ustępuje wielu zachodnim rynkom, ale tempo, w jakim gonimy czołówkę, jest imponujące. Dobre warunki inwestycyjne w połączeniu z doskonałą, wykwalifikowaną kadrą pozwalają nam realnie myśleć o utrzymaniu szybkiego tempa wzrostu w przyszłości. Wiele zależy jednak od otoczenia rynkowego, warunków gospodarczych i geopolitycznych. To czynniki, które bardzo mocno wpływają nie tylko na płynne funkcjonowanie węzła dostaw, ale także na całą wydajność sektora elektroniki – mówi Rafał Bugyi, prezes sektora elektroniki Grupy TRUMPF.
TRUMPF Huettinger w Polsce, znany z innowacyjności i zaawansowania technologicznego, osiągnął imponujące wyniki finansowe, z przychodami ze sprzedaży wynoszącymi 315 mln EUR w ostatnim roku obrotowym, co stanowi wzrost o 77% w porównaniu z rokiem poprzednim. Zatrudnienie w firmie wzrosło o 62%, co świadczy o jej dynamicznym rozwoju i ambicjach na przyszłość. – Dziś z wielką satysfakcją możemy powiedzieć, że był to bardzo udany, choć jednocześnie niezwykle wymagający okres. Planowane duże wzrosty w okresie destabilizacji i powolnego procesu odbudowy na rynkach były naznaczone biznesową niepewnością. Jednak teraz gdy patrzymy na wyniki wypracowane przez cały zespół, możemy powiedzieć, że pomimo wielu zewnętrznych wyzwań wykonaliśmy znakomitą pracę. W najbliższych miesiącach nasze ambicje i wiara we własne umiejętności każą nam zawiesić poprzeczkę jeszcze wyżej i powalczyć o utrzymanie trendu wzrostowego – powiedział Paweł Ozimek, dyrektor zarządzający TRUMPF Huettinger w Polsce.
Firma TRUMPF Huettinger odgrywa kluczową rolę w sektorze przemysłowym, koncentrując się na tworzeniu i wytwarzaniu zaawansowanej elektroniki przemysłowej. Ich innowacyjne rozwiązania są niezbędne do zapewnienia niezawodnego zasilania dla szerokiej gamy produktów high-tech. Dzięki temu wiodący na świecie producenci, zajmujący się produkcją urządzeń takich jak smartfony, telewizory, pojazdy, panele słoneczne czy szkło używane w architekturze, mogą nieustannie udoskonalać i rozwijać swoje produkty.
Co więcej, firma mocno zaangażowała się w innowacje technologiczne, zwiększając swoje inwestycje w dział badawczo-rozwojowy o imponujące 61%. To strategiczne posunięcie miało na celu wzmocnienie pozycji firmy jako lidera w dziedzinie nowoczesnych technologii elektronicznych. Jednym z najbardziej widocznych rezultatów tych inwestycji jest uruchomienie wspomnianego wcześniej zakładu produkcyjnego na warszawskiej Białołęce. Krok ten jest o tyle istotny, że oznacza nie tylko rozbudowę infrastruktury produkcyjnej, ale również zwiększenie mocy produkcyjnych. W nowym zakładzie zatrudnienie ma znaleźć 600 osób, a w ciągu roku liczba ta może zbliżyć się do około tysiąca.
Nowy zakład będzie koncentrować się na montażu układów elektronicznych oraz innych istotnych komponentów niezbędnych w przemyśle elektronicznym. Zajmie się montażem obwodów drukowanych i szaf sterowniczych, ale stanie się również centrum obsługującym ważne rynki międzynarodowe, w tym Stany Zjednoczone, Japonię, Koreę i Chiny.
– W TRUMPF Huettinger w pierwszej kolejności interesuje nas właśnie perspektywa globalna, ponieważ 100 proc. naszej produkcji trafia na eksport. Według szacunków naszych wewnętrznych ekspertów, do 2030 roku roczna wartość tego sektora przekroczy bilion dolarów. Już teraz robimy co w naszej mocy, by w jak największym stopniu partycypować w rozwoju branży. Mamy przy tym pełną świadomość silnej konkurencji, dlatego stale rozwijamy dział Badań i Rozwoju, który aktualnie liczy już 200 wysoko wykwalifikowanych inżynierów i doktorów tworzących wszystkie nasze produkty. Również w produkcji inwestujemy w nowe technologie, zwiększamy moce produkcyjne i zatrudnienie – mówi Paweł Ozimek, dyrektor zarządzający TRUMPF Huettinger w Polsce
Paweł Ozimek, podkreśla, że firma nie spocznie na laurach. Oprócz bieżącej ekspansji TRUMPF Huettinger Polska już planuje przyszłe inwestycje, w tym nowy obiekt produkcyjny i biurowy w Kobyłce, który zajmie powierzchnię 25 tysięcy metrów kwadratowych. Świadczy to o długoterminowej wizji firmy i jej zaangażowaniu w dalszy rozwój sektora elektronicznego w Polsce. – Z Zielonki zostały przeniesione trzy w pełni zautomatyzowane linie, na których montowane są układy elektroniczne na płytkach drukowanych. Dotychczas – głównie na potrzeby własnej produkcji – wytwarzały one ponad 70 tys. takich płytek w skali miesiąca. Teraz zostały do nich dołożone kolejne trzy linie o znacznie większej efektywności. Moce przerobowe wzrosły prawie trzykrotnie, a to nie koniec, bo docelowo w nowo otwartej lokalizacji będzie ich aż 10. Na przykładzie lepiej obrazującym efekt skali roczna produkcja płytek w Warszawie będzie w stanie zapełnić powierzchnię 16 pełnowymiarowych boisk do gry w piłkę nożną. Myślami wybiegamy już także w przyszłość, mając na uwadze naszą nową inwestycję w Kobyłce, gdzie w przyszłym roku wprowadzimy się do kolejnego nowoczesnego budynku produkcyjnego i biura o powierzchni 25 tys. mkw. – dodaje dyrektor zarządzający TRUMPF Huettinger w Polsce.
– W ramach planu inwestycyjnego jako punkt odniesienia wyznaczyliśmy przełom 2026 i 2027 roku. Cele, które chcemy osiągnąć przez następne 4 lata są bardzo ambitne, ale mamy pełne przekonanie do naszego potencjału i olbrzymich możliwości dalszego wzrostu. We wspomnianym okresie chcielibyśmy zwiększyć zatrudnienie z ok. 1 200 do ponad 3 000 osób i osiągnąć obroty na poziomie 3,7 mld zł rocznie – deklarował pod koniec 2022 roku Paweł Ozimek, dyrektor zarządzający TRUMPF Huettinger w Polsce.
Ostatni rok obrotowy okazał się niezwykle pomyślny dla Grupy TRUMPF na całym świecie. Odnotowano znaczący wzrost przychodów ze sprzedaży, które zwiększyły się o 27% w stosunku do roku poprzedniego, osiągając poziom 5,4 mld EUR. Równie imponujący był wzrost EBIT, który zwiększył się o 31%, osiągając 615 mld EUR.
Co istotne, Grupa TRUMPF zanotowała również wzrost zatrudnienia na skalę globalną. Liczba pracowników zwiększyła się o niemal 2 000, osiągając łącznie 18 400 osób.
Mimo tych imponujących wyników Grupa TRUMPF podchodzi z ostrożnym optymizmem do najbliższych miesięcy. Taka postawa wynika z obecnej niepewnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej na świecie. Nicola Leibinger-Kammüller, CEO Grupy TRUMPF, podczas dorocznej konferencji prasowej w Ditzingen, zwróciła uwagę na wyjątkowy sukces ostatniego roku jubileuszowego. Wzrost sprzedaży był efektem ogólnego wzrostu popytu na produkty TRUMPF, a także rozwiązania problemów z łańcuchem dostaw, które wcześniej powodowały opóźnienia. Jednak biorąc pod uwagę trudną globalną sytuację gospodarczą, firma zachowuje ostrożność w odniesieniu do przyszłych perspektyw.
Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024. Zapisz się już dziś!
© tek.info.pl