LG Energy Solution zbuduje magazyn energii Żarnowiec za 1,55 mld PLN
Grupa PGE wybrała LG Energy Solution Wrocław na generalnego wykonawcę bateryjnego magazynu energii w Żarnowcu. Wartość inwestycji wynosi 1,55 mld PLN brutto. Projekt zakłada budowę obiektu o mocy 263 MW i pojemności 900 MWh, który stanie się jednym z największych magazynów bateryjnych w Europie.
Grupa PGE wybrała generalnego wykonawcę inwestycji dotyczącej zaprojektowania i budowy, w formule pod klucz, bateryjnego magazynu energii Żarnowiec. Projekt o mocy do 263 MW oraz pojemności minimalnej 900 MWh zrealizuje spółka LG Energy Solution Wrocław. Magazyn zlokalizowany w sąsiedztwie należącej do Grupy PGE Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec, będzie jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Ma pełnić strategiczną rolę w bilansowaniu mocy z farm wiatrowych – zarówno lądowych, jak i morskich – oraz w regulacji systemu elektroenergetycznego. Inwestycja przyczyni się do zwiększenia efektywności odnawialnych źródeł energii (OZE).
- Transformacja energetyczna wymaga od nas zdecydowanych działań. Już za dwa lata do polskich domów popłynie energia z farm wiatrowych na Bałtyku. Optymalne wykorzystanie mocy instalowanych w OZE wiąże się z koniecznością zapewnienia równoległego działania magazynów, w których kumulowana będzie energia w okresach, gdy jej produkcja przekracza bieżące zapotrzebowanie. Odpowiedzią na te potrzeby jest nowa inwestycja PGE - magazyn energii Żarnowiec, który nie tylko przyczyni się do zwiększenia możliwości regulacji systemu elektroenergetycznego, ale będzie również pełnił funkcję bilansującą moc energii pochodzącej z farm wiatrowych, zarówno tych lądowych, jak i morskich. Rozwój magazynów energii takich jak ten w Żarnowcu, czy kolejny planowany w Gryfinie, pozwoli na efektywniejszą pracę źródeł OZE i wpłynie na obniżenie cen energii dla odbiorców. Wybór generalnego wykonawcy to kluczowy etap w realizacji tego projektu. Wcześniej, w grudniu ub.r. magazyn energii w Żarnowcu uzyskał kontrakt w aukcji rynku mocy na rok 2029 – powiedział Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Postępowanie przetargowe rozpoczęto w lipcu 2024 roku. Spośród dwóch złożonych ofert wybrano propozycję LG Energy Solution Wrocław z ceną 1 mld 555 mln PLN brutto. Umowa zostanie zawarta po spełnieniu formalnych wymogów, w tym uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej w zakresie subsydiów zagranicznych. Projekt, realizowany przez PGE Energia Odnawialna, posiada już promesę na magazynowanie energii elektrycznej oraz umowę przyłączeniową do krajowego systemu elektroenergetycznego.
Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!