Polska
article miniature

LG Energy Solution ma produkować magazyny energii pod Wrocławiem

W 2024 roku LG Energy Solution we Wrocławiu spodziewa się spadku sprzedaży baterii samochodowych o ponad jedną trzecią. Remedium ma być zmiana profilu produkcyjnego, co idzie w parze z opracowywanym przez NFOŚiGW programem wsparcia budowy magazynów energii w Polsce.

Kryzys na rynku aut elektrycznych niekorzystnie wpływa na wielkość produkcji LG Energy Solution pod Wrocławiem, największego w Europie wytwórcy baterii do samochodów elektrycznych. Obroty w roku 2023 wyniosły 42.695 mln PLN, a więc ukształtowały się na poziomie zbliżonym do roku 2022, kiedy to sprzedaż wynosiła 37.093 mln PLN. Jak jednak czytamy w sprawozdaniu zarządu koreańskiej spółki za rok 2023, sprzedaż planowana na rok 2024 to 26.497 mln PLN, a więc mniej o około 38%! Spółka budżetuje koszty na poziomie 25.915 mln PLN, co ma zaowocować zyskiem operacyjnym w kwocie 582 mln PLN. Informację o wysokim spadku sprzedaży w roku 2024 podaje też agencja Bloomberg. W 2023 roku średnie zatrudnienie w LG Energy Solution wyniosło 6.546 osoby, w tym 4.497 osób zatrudnionych na stanowiskach bezpośrednio produkcyjnych i 2.049 osób zatrudnionych na stanowiskach administracyjnych.

Jak czytamy w serwisie agencji Bloomberg, trudna sytuacja na zasadniczym rynku skłania LG Energy Solution do rozważania rozszerzenia produkcji w Polsce o budowę systemów magazynowania energii dla gospodarstw domowych wykorzystujących odnawialne źródła energii: - Rozważamy rozwój LG Energy Solution Wrocław w kierunku magazynowania energii - powiedziała Bloombergowi Joanna Silska, rzeczniczka firmy. - Transformacja energetyczna jest kluczowa i nieunikniona dla gospodarek europejskich, dlatego badamy potencjał inwestycji w nowe moce produkcyjne.

Ewentualne zmiany profilu produkcji pod Wrocławiem zbiegają się z finiszem prac, prowadzonych przez NFOŚiGW na ustawą wspierającą budowę magazynów energii w Polsce. Założenia programu ‘Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej’ przewidują budżet w wysokości 4 mld PLN, z czego 3,6 mld PLN ma mieć postać bezzwrotnych dotacji, a 400 mln PLN formę pożyczek. Program realizowany ma być w latach 2024-2028, przy czym podpisywanie umów ma nastąpić do końca 2025 roku, a wydatkowanie pieniędzy do końca 2028 roku. Dzięki programowi NFOŚiGW liczy na powstanie magazynów o mocy co najmniej 2,5 GW i co najmniej 5 MWh pojemności. Bloomberg przypomina też, że w Niemczech w ubiegłym roku zainstalowano ponad 500 tys. domowych systemów magazynowania energii.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!