Polska
article miniature

LG Energy Solution nie chce ulgi podatkowej CIT

LG Energy Solution, czołowy producent baterii do samochodów elektrycznych, ogłosił swoją decyzję o rezygnacji ze zwolnień podatkowych CIT w Polsce.

LG Energy Solution, od 2016 roku, aktywnie rozbudowuje swoją fabrykę baterii w Kobierzycach, położonych w pobliżu Wrocławia. Inwestycje koreańskiej firmy w Polsce, osiągnęły sumę 4,4 mld EUR i znacząco przyczyniły się do rozwoju lokalnego rynku pracy, tworząc 7 tys. nowych etatów. Ponadto efektem tych inwestycji było znaczące zwiększenie wydajności fabryki, co przełożyło się na wzrost mocy produkcyjnych do poziomu 90 GWh. Początkowo LGES zadeklarowała, że w budowę zakładu zainwestuje 1,3 mld PLN, a w kolejnym roku, zwiększyła swoje zaangażowanie finansowe do 4,5 mld PLN.

W styczniu 2021 roku LG Energy Solution otrzymała decyzję o wsparciu podatkowym na czwarty etap rozbudowy od Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zarządzanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Koreańczycy zobowiązali się wówczas do zainwestowania 303 mln EUR oraz do utworzenia 500 nowych miejsc pracy do końca 2022 roku. Po zakończeniu tego etapu moce fabryki miały osiągnąć nawet 100 GWh, a liczba pracowników dojść do 10 tys. osób. Na ten projekt LGES otrzymał także rządowy grant wysokości 76 mln PLN, który ma zostać wypłacony w latach 2023-24.

Strefy ekonomiczne oferujące ulgi podatkowe CIT, sięgające nawet 50% inwestycji, stanowią kluczowy magnes przyciągający inwestorów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. W minionym roku, w ramach tych stref, ogłoszono realizację 536 projektów o łącznej wartości 18,3 mld PLN, które miały zaowocować powstaniem 7,2 tys. nowych miejsc pracy. Niektórzy z głównych graczy rynkowych stopniowo rezygnują jednakże z korzystania z tego rodzaju wsparcia.

Decyzja LG Energy Solution o rezygnacji ze wsparcia podatkowego mogła być podyktowana kilkoma czynnikami. Jednym z nich może być spełnienie przez firmę wszystkich wymogów oraz wyczerpanie dostępnej puli pomocy publicznej. Innym istotnym aspektem może być ocena, że korzyści finansowe wynikające z decyzji o wsparciu nie rekompensują kosztów związanych z jej utrzymaniem. Dodatkowo, na stanowisko LGES mogły wpłynąć nowe regulacje Unii Europejskiej, które weszły w życie 1 stycznia 2024 roku. Zgodnie z tymi przepisami, państwo, w którym znajduje się siedziba podmiotu dominującego w międzynarodowej grupie, ma prawo nałożenia podatku wyrównawczego, jeśli efektywna stawka podatkowa podmiotów zależnych w innych krajach jest poniżej 15%. Oznacza to, że nawet przy niższych podatkach w Polsce, LGES mogłaby zostać zobligowana do wyrównania ich w Korei Południowej.

W poprzednich latach koncern nie wykorzystał zwolnień podatkowych, gdyż przychody firmy były zbyt niskie, aby z nich skorzystać. Sytuacja uległa zmianie w roku ubiegłym. W 2022 roku LGES osiągnęła przychody na poziomie 40,7 mld PLN, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu do 27,4 mld PLN osiągniętych rok wcześniej. Ponadto zysk netto firmy wzrósł niemal dwukrotnie, osiągając prawie 1,8 mld PLN w porównaniu do 851,2 mln PLN zysku netto w roku poprzednim. Prognozy na rok 2023 wskazywały na dalszy wzrost przychodów do 43,4 mld PLN i zysku netto do niemal 2,2 mld PLN.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024Zapisz się już dziś!