Polska
article miniature

Ambitne plany Medisensonic na NewConnect

Medisensonic, specjalizująca się w technologii mikrofalowej spółka medtechowa, która do tej pory pozyskała niemal 50 mln PLN z dotacji i od inwestorów, przygotowuje się do emisji akcji i debiutu na rynku NewConnect.

- Przygotowaliśmy już dokument informacyjny. W tej chwili nie możemy mówić o konkretnej skali planowanej emisji. Chcemy jednak pozyskać z rynku kilkanaście milionów złotych, a w najbliższych latach łącznie kilkadziesiąt, żeby mieć możliwość samodzielnego finansowania badań i certyfikacji bez presji na sprzedanie któregoś z projektów. Teraz pieniędzy nam nie brakuje, mamy kapitał, by realizować wszystkie plany co najmniej do końca tego roku — mówi Robert Gromada, prezes i akcjonariusz Medisensonika.

Założona w 2018 roku przez Roberta Gromadę wcześniej pracującego w koncernach farmaceutycznych i prof. Zenona Szczepaniaka,  eksperta z Wojskowej Akademii Technicznej Medisensonic koncentruje się na opracowywaniu technologii medycznych opartych na mikrofalach. Firma nie planuje samodzielnego wprowadzania urządzeń na rynek, lecz sprzedaż własności intelektualnej dużym firmom medycznym i farmaceutycznym. W portfolio Medisensonic znajduje się pięć projektów, w tym dwa stomatologiczne, a także bezinwazyjny glukometr, ciśnieniomierz niewymagający zastosowania mankietu oraz materac z sensorami medycznymi do monitorowania czynności życiowych osób obłożnie chorych.

Najbardziej zaawansowany projekt Medisensonic to materac diagnostyczny dla obłożnie chorych, który ma szansę na uzyskanie unijnej certyfikacji jeszcze w tym roku. Firma intensywnie pracuje także nad rozwojem MPVT, innowacyjnego urządzenia do analizy przepływu krwi w miazdze zębowej. Zdaniem właścicieli spółki, urządzenie to ma potencjał, aby stać się standardowym wyposażeniem w stomatologicznych gabinetach. Spółka przeprowadziła również badania nad mikrofalowym glukometrem i planuje jego certyfikację w przyszłym roku.

- W realizowanych projektach „dowieźliśmy” tzw. kamienie milowe i jesteśmy w trakcie badań klinicznych. Staramy się o certyfikację europejską, bo amerykańska wymagałaby prowadzenia badań w tym kraju. O wejściu na tamtejszy rynek będziemy mogli myśleć po pozyskaniu partnera, który mógłby pomóc w sfinansowaniu kosztów badań. W tym roku chcemy podpisać umowę z doradcą transakcyjnym, prowadzimy też wstępne rozmowy z potencjalnymi kupującymi i prezentujemy się na targachdodaje Robert Gromada.

Do tej pory Medisensonic uzyskała około 14 mln PLN od inwestorów i ponad 35 mln PLN dotacji z PARP, a akcje spółki przy okazji ostatniej emisji zostały wycenione na 49 mln PLN. Firma planuje zdobyć kolejne środki z rynku kapitałowego, a NewConnect ma pełnić rolę rynku transferowego. W najbliższych latach spółka chce pozyskać kilkadziesiąt milionów złotych na samodzielne finansowanie badań i certyfikacji.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024Zapisz się już dziś!