Polska
article miniature

SDS Optic otwiera Centrum R&D w USA

SDS Optic, polska firma działająca w dziedzinie badań biologii molekularnej, rozszerza swoje horyzonty, otwierając nowe centrum badawczo-rozwojowe (R&D) w Stanach Zjednoczonych. Krok ten ma bardzo duże znaczenie dla międzynarodowego rozwoju spółki oraz jej zaangażowania w udoskonalanie technologii inPROBE.

SDS Optic specjalizuje się w opracowaniu innowacyjnych urządzeń do diagnostyki medycznej w czasie rzeczywistym w chorobach nowotworowych i zakaźnych, a także do monitorowania dostarczania leków w organizmie, wykorzystując technologie światłowodowe i biologię molekularną. Spółka zamierza skupić w jednym miejscu (jako medtech-bio powerhouse) wybrane innowacyjne projekty naukowe związane z wykorzystaniem w medycynie rozwiązań fotonicznych i optoelektronicznych na różnych etapach ich zaawansowania.

Centrum R&D prowadzone będzie przez spółkę zależną polskiej firmy, SDS Optic Inc, która podpisała umowę z BioLabs Philadelphia LLC na wynajem przestrzeni biurowej i laboratoryjnej. Obecnie SDS Optic intensywnie poszukuje nowych talentów do swojego zespołu badawczo-rozwojowego. W ramach działań rekrutacyjnych przedsiębiorstwo już zawarło kontrakt pracowniczy (Employment Offer Letter Agreement), na mocy której od 22 stycznia 2024 roku w amerykańskim oddziale spółki zacznie pracować Principal Investigator. Jego głównym zadaniem będzie codzienne zarządzanie działaniami Centrum R&D wraz z bezpośrednim nadzorowaniem prac zespołu naukowego, który będzie skupiony na rozwijaniu i wdrażaniu innowacji w zakresie biologii molekularnej, mając na celu stworzenie nowych zastosowań przełomowej technologii inPROBE. - To ekscytujący moment i nowe możliwości zarówno dla zespołu R&D, jak i całej spółki SDS Optic. Liczymy na dalszy rozwój naszej technologii i jej wykorzystanie w kolejnych obszarach diagnostycznych. Zwiększenie potencjału naukowo-badawczego poprzez dodatkowe kompetencje, jakie wniosą ze sobą członkowie centrum R&D w USA pozwoli na wymianę doświadczeń pomiędzy grupami pracującymi po obu stronach oceanu, co przyczyni się do wprowadzania ciekawych rozwiązań podczas realizacji zaplanowanych prac badawczych mówi dr hab. n. med. inż. Magdalena Staniszewska, prof. KUL — Dyrektor R&D SDS Optic S.A.

Kluczową technologią SDS Optic jest inPROBE – mikrometryczny biosensor światłowodowy, który w połączeniu z elementami biologii molekularnej, chemii oraz bioinżynierii medycznej tworzy innowacyjną mikrosondę zdolną dokonywać pomiarów biologicznych żywej tkanki w ciele pacjenta (tzw. badania in vivo) przy bardzo wysokim poziomie czułości (pikogramy/ml – pg/ml) i specyficzności. Wizją spółki jest pomoc w zwiększeniu przeżywalności na raka i choroby chroniczne o 30% do 2030 roku oraz współtworzenie przyszłości w zakresie przełomowych technologii medycznych.

BioLabs Philadelphia, z którą współpracuje SDS Optic Inc, to nowoczesne centrum oferujące zaawansowane laboratoria oraz ergonomiczne biura, zaprojektowane tak, by spełniać potrzeby wiodących przedsiębiorstw biotechnologicznych regionu. Infrastruktura, składająca się zarówno z indywidualnych stanowisk pracy, jak i prywatnych laboratoriów czy sal konferencyjnych, zapewnia kompleksowe wsparcie, umożliwiające efektywną i innowacyjną pracę.

SDS Optic od dłuższego czasu planowała rozszerzenie swojej działalności o centrum badawczo-rozwojowe w Stanach Zjednoczonych, którego działania będą wspierane przez międzynarodową Radę Doradczo-Naukową, złożoną z wybitnych naukowców i lekarzy zarówno z Polski, jak i USA. Inauguracja tego centrum stanowi kluczowy krok w realizacji strategii polskiej firmy, której celem jest wprowadzenie na rynek innowacyjnej technologii inPROBE. Zrealizowaniu założonego planu ma służyć współpraca z amerykańskim partnerem, Clarfield International z Nowego Jorku, co jeszcze bardziej potęguje międzynarodowy wymiar i zasięg przedsięwzięcia.

Od marca 2022 roku spółka SDS Optic S.A. jest notowana na rynku NewConnect. Od początku swojego istnienia start-up pozyskała na rozwój technologii finansowanie w wysokości ponad 60 mln PLN. W październiku 2023 roku firma podpisała umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na dofinansowanie venture debt w kwocie do 10 mln EUR. Zdywersyfikowane źródła finansowania gwarantują bezpieczeństwo rozwoju i stabilne prace nad komercjalizacją inPROBE.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024Zapisz się już dziś!