Polska
article miniature

Pierwszy satelita od Grupy WB już w 2025 roku

W trakcie targów MSPO 2024 Grupa WB oficjalnie ogłosiła utworzenie Centrum Technologii Kosmicznej w ramach Radmor SA. Prace nabierają tempa, a pierwsza misja demonstracyjna ma mieć miejsce już w przyszłym roku.

W trakcie targów MSPO 2024 Grupa WB ogłosiła powstanie Centrum Technologii Kosmicznych, które funkcjonuje obecnie w ramach działalności Radmor w Gdyni. Przedsięwzięcie ma zapewnić Polsce niezależność w sektorze kosmicznym, koncentrując się na umocnieniu zdolności obserwacyjnych i komunikacyjnych kraju. Opracowując technologie umożliwiające wyniesienie własnych satelitów, zapewni ono Siłom Zbrojnym RP kontrolę nad kluczowymi funkcjonalnościami bez ryzyka ograniczeń ze strony zewnętrznych dostawców.

Jak czytamy na Space24.pl, obecnie firma poinformowała o zamiarze stworzenia docelowej konstelacji, złożonej z 16 jednostek. Ma to być system technologicznie niezależny od czynników zagranicznych i przede wszystkim wpisujący się w krajowe potrzeby w tym zakresie. Na ubiegłotygodniowym spotkaniu z mediami prezes Grupy Piotr Wojciechowski zaznaczył, że taka konstelacja mogłaby być gotowa w ciągu mniej niż trzech lat od chwili jej zamówienia.

Gdyńskie Centrum Technologii Kosmicznych w pierwszej fazie skupi się na wdrożeniu radarów SAR (Synthetic-Aperture Radar), które są w stanie dostarczać obrazy o wysokiej rozdzielczości niezależnie od pory dnia czy pokrywy chmur. Dzięki zastosowaniu metody Dopplera oraz innowacyjnym technikom przetwarzania sygnału symulują on długą antenę rzeczywistą, umożliwiając szczegółową obserwację powierzchni Ziemi. System opracowany przez Centrum Technologii Kosmicznych ma zintegrowany z unikalną polską kryptografią, co zwiększy bezpieczeństwo przesyłanych danych. Dodatkowo projekt przewiduje budowę stacji kontroli naziemnej, która umożliwi zarządzanie misją i niezakłócony odbiór danych.

W ostatnich dniach Grupa WB zorganizowała śniadanie prasowe, na którym przekazała informację, że wyniesienie pierwszego satelity SAR od Grupy WB planuje się obecnie na rok 2025. Przetestowanie pierwszej jednostki na orbicie będzie stanowiło podstawę do zrealizowania ambitnych planów, zapowiedzianym na MSPO.

‘Grupa WB opisała, że ich konstelacja zapewni dostęp do danych obserwacji Ziemi 24 godziny na dobę bez względu na na pogodę. Tym właśnie charakteryzują się satelity syntetycznego zobrazowania radarowego SAR. Ze względów bezpieczeństwa istotny jest także czas rewizyty (czas między zdjęciami z tego samego miejsca) dla naszego regionu, który w przypadku tego systemu ma wynosić około 60 minut. […] Grupa WB podkreśliła, że konstelacja byłaby w pełni kontrolowana przez Siły Zbrojne WP, więc żaden z sojuszników nie będzie mógł ograniczyć lub wyłączyć dostępnych funkcjonalności. Co więcej, w przypadku uszkodzenia niezbędnych stacji naziemnych w regionie będzie możliwe kontroli i odbioru danych z rezerwowego ośrodka. Nie podano wartości oferowanego rozwiązania, natomiast opisano, że cena jest zbliżona do rozwiązań komercyjnych’ czytamy na portalu Space24.pl.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!