Polska
article miniature

Roboty, drony i radary: Polskie start-up’y wspierają armię

W obliczu rosnących zagrożeń bezpieczeństwa narodowego Polska stawia na innowacje, które mogą znaleźć zastosowanie zarówno w sektorze cywilnym, jak i obronnym. Technologie podwójnego przeznaczenia (dual-use) stają się kluczowym elementem strategii rozwojowej. W ramach Programu IDA organizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i Ministerstwo Obrony Narodowej (MON), krajowe start-up’y zademonstrowały swoje rozwiązania, które mają potencjał, by zwiększyć bezpieczeństwo kraju.

W Polsce istnieje ogromny potencjał dla innowacji dual-use, ale – aby go w pełni wykorzystać – musimy zlikwidować bariery w komunikacji z wojskiem, poprawić dostęp do finansowania oraz zbudować większą gotowość do współpracy, zarówno w sektorze obronnym, jak i wśród innowatorówpodkreśla Eliza Kruczkowska, dyrektorka Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR, cytowana przez „Rzeczpospolitą”.

W ramach Programu IDA ponad 100 start-up’ów miało okazję zaprezentować swoje projekty przed ekspertami wojskowymi. Blisko połowa uczestników uzyskała pozytywną weryfikację, co otworzyło im drzwi do testów we współpracy z armią. Dziesięć z tych projektów wzbudziło szczególne zainteresowanie przemysłu obronnego, a jeden z nich już otrzymał ofertę zakupu.

Generał brygady Marcin Górka, szef Departamentu Innowacji MON, podkreśla, że resort intensywnie poszukuje cywilnych technologii, które mogą zostać zaadaptowane w sektorze obronnym. – Drzwi resortu obrony dla cywilnych technologii, które mogą zostać zaadoptowane w celu zwiększenia bezpieczeństwo kraju, są otwartedeklaruje gen. Górka. Mikołaj Raczyński, wiceprezes PFR, przekonuje, że obecny czas sprzyja rozwojowi technologii dual-use. Zwraca uwagę nie tylko na zmiany geopolityczne, które wymuszają większą troskę o bezpieczeństwo, ale także na konieczność nadrobienia dystansu, jaki Europa ma wobec USA i Chin w wyścigu innowacyjnym. – Europa musi nadgonić wyścig innowacji z USA i Chinamipodkreśla.

Przykłady innowacyjnych projektów

Wśród zaprezentowanych rozwiązań szczególną uwagę przyciągnęły technologie związane z autonomicznymi systemami. Start-up DefendEye, założony w 2023 roku, opracował drona wykorzystującego sztuczną inteligencję, który wspiera operacje ratunkowe i obronne. Dzięki zaawansowanym kontrolerom lotu umożliwiającym bezpieczny monitoring z powietrza może on działać autonomicznie, bez potrzeby angażowania wyszkolonych operatorów.

Poznańska firma MAB Robotics zaprezentowała autonomiczne pojazdy zdolne do działania w trudnych warunkach, takich jak tereny zabudowane czy skażone. Warszawski Code Quest z kolei rozwija technologię akustycznych radarów, które mogą być używane do monitorowania morskich granic oraz infrastruktury krytycznej.

Ciekawy projekt ma również PUAV, który pracuje nad autonomicznymi bezzałogowcami przeznaczonymi do realizacji misji zwiadowczych, bojowych i patrolowych. System wykorzystuje nowoczesne technologie do monitorowania terenu oraz analizy danych w czasie rzeczywistym.

Technologie morskie i energetyczne

W kategorii „technologie morskie” uwagę zwróciły projekty związane z mobilnymi źródłami energii. Firma PulsePower zaprezentowała przenośne urządzenie do szybkiego ładowania, odporne na ekstremalne warunki. Z kolei AquaHub opracowuje uniwersalne stacje ładowania dla dronów morskich, które mogą wspierać operacje portowe i długoterminowe misje badawcze. Gdyńska spółka Officina Baltica rozwija projekt SeaThrough umożliwiający monitorowanie i analizę środowiska morskiego. 

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!