Rząd wesprze inwestycje Borgwarner eMobility oraz Roltec
Ministerstwo Rozwoju i Technologii wesprze powstające centrum B&R elektroniki samochodowej w Krakowie oraz innowacyjny zakład ogniw fotowoltaicznych pod Wrocławiem.
Centrum projektowania elektroniki samochodowej w Krakowie
Obecnie Borgwarner posiada w Polsce dwie lokalizacje produkcyjne, w podwarszawskim Błoniu oraz w Rzeszowie. BorgWarner Mobility Poland Sp. z o.o. w Błoniu powstał na bazie Delphi Powertrain Poland Sp. z o.o. 2 października 2020 r. grupa Delphi Technologies została przejęta przez BorgWarner Inc. a połączenie spółek BorgWarner i Delphi Technologies wzmocniło portfolio produktowe BorgWarner w zakresie elektroniki i energoelektroniki. Produkcja elektroniki w zakładzie w Błoniu prowadzona jest od września 2019 roku, kiedy to Delphi Technologies uruchomiło produkcję pierwszych komponentów elektroniki i elektryfikacji. Obecnie zakład ten obejmuje ponad 17,6 tys. m2, z których 11,6 tys. m2 stanowi obszar produkcyjny z kontrolowaną temperaturą i wilgotnością, wysokim poziomem czystości oraz laboratoriami.
W lipcu 2022 amerykański koncern Borgwarner poinformował o otwarciu kosztem 2 mln EUR centrum badawczo-rozwojowego w Krakowie, w którym prace skoncentrowane będą na rozwoju energoelektroniki do pojazdów elektrycznych, w tym sterowników, inwerterów i konwerterów DC/DC. Informowano wówczas, iż w ciągu najbliższych czterech lat firma chce zatrudnić w Krakowie ponad 250 osób. Wkrótce potem, w sierpniu 2022, firma poinformowała o rozwoju produkcji elektroniki samochodowej w podwarszawskim Błoniu - w latach 2022-2024 amerykanie zainwestują w to przedsięwzięcie 380 mln PLN i zatrudnią kolejnych 600 osób. Zakład pod warszawą ma całkowicie skupić się na produkcji elektroniki do pojazdów elektrycznych takich marek jak Audi, Porsche czy Fiat.
Obecnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przyznaniu 1,9 mln PLN grantu dla Borgwarner eMobility Poland na rozwój krakowskiego centrum badawczo-rozwojowego. Wsparcie zostanie wypłacone w trzech transzach: 592.9 tys. PLN w roku 2024, 483.9 tys. PLN w roku 2025 oraz 938.3 tys. PLN w roku 2026. W zamian Borgwarner eMobility do końca przyszłego roku zatrudni 112 osób, w tym co najmniej 95 proc. z wyższym wykształceniem oraz poniesie 2 mln PLN nakładów na inwestycję. Wszyscy pracownicy przejdą szkolenia, których wartość przekroczy 2,2 mln PLN, dodatkowo inwestor przeznaczy co najmniej 287 tys. PLN na współpracę ze szkołami wyższymi.
Innowacyjny zakład ogniw fotowoltaicznych pod Wrocławiem
O zamiarze budowy zakładu produkcji ogniw fotowoltaicznych przez firmę Roltec informowaliśmy w październiku 2023. Poznańska firma planowała wybudować pod Wrocławiem pierwszą w Polsce fabrykę cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych w technologii CIGS. Zakład ma powstać ul. Piołunowej w zachodniej części Wrocławia a jego koszt szacowany jest na 250 mln PLN. Docelowo zakład, o zdolności produkcyjnej 50 MW/rocznie, ma zatrudnić 240 osób. Roltec korzysta z niemieckiej technologii firmy Solibro GmbH, wdrażanej i stale udoskonalanej w poznańskiej firmie. Bezramkowe panele Solvoz zapewnią produkcję energii pod różnymi kątami, jednocześnie gwarantując wyższe o 15% uzyski (w porównaniu do paneli krzemowych) w przeliczeniu na zainstalowany kWp.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii wesprze budowę zakładu paneli fotowoltaicznych pod Wrocławiem kwotą 3 mln PLN. Podobnie jak w poprzednim przypadku, grant będzie wypłacany w trzech transzach w latach 2024-2026 (będą to odpowiednio kwoty 828.8, 872.7 oraz 1 298.4 tys. PLN). W zamian za przyznaną pomoc publiczną Roltec zobowiązał się do utworzenia 50 nowych miejsc pracy, w tym 5 dla osób z wyższym wykształceniem.
Zakład ma powstać do roku 2025 a łączne wydatki inwestycyjne przekraczają 120.8 mln PLN. Firma musi funkcjonować co najmniej przez kolejne trzy lata od daty zakończenia realizacji inwestycji.
Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024. Zapisz się już dziś!