Wyzwania inspekcji SPI małych depozytów pasty
Stosowanie coraz mniejszych obudów komponentów przekłada się na konieczność tworzenia coraz mniejszych depozytów pasty, często mających objętość poniżej 250 mil sześciennych. Jak skutecznie poddać inspekcji tak mały depozyt?
Stosowanie coraz mniejszych i cieńszych obudów komponentów przekłada się na konieczność tworzenia coraz mniejszych depozytów pasty lutowniczej, często mających objętość poniżej 250 mil sześciennych (1 mil=1/1000 cala). Zmianę wielkości depozytu wraz zależności od wielkości padu ilustruje Tabela 1 (wartości poniżej 250 mil3 zostały zaznaczone na czerwono).
Należy też zdać sobie sprawę, iż wraz ze spadkiem rozmiarów kulek lutowniczych komponentów BGA, wzrasta udział pasty lutowniczej w końcowej objętości połączenia lutowanego. Przykładowo, przy rastrze 1.0 mm udział pasty wynosi około 10%, ale już przy 0.4 mm, udział pasty wzrasta do około 28% całkowitej objętości złącza oraz zbliża się do 30% przy rastrze 0.3 mm. Ponadto, cieńsze obudowy są podatne na wypaczanie się i wymagają bardzo dokładnych depozytów pasty lutowniczej.
Źródło: 'Advancement of Solder Paste Inspection (SPI) Tools to Support Industry 4.0 & Package Scaling' Abhishek Prasad, Larry Pymento, Srinivasa R Aravamudhan and Chandru Periasamy, © Intel Corporation
W przypadku montażu SMT, najczęściej stosowane progi tolerancji objętości mierzone narzędziami SPI są szerokie i wynoszą +/- 50%. Oznacza to przykładowo, że dla docelowej objętości pasty lutowniczej 50 mil3 SPI dolna i górna granica tolerancji +/- 50% będzie wynosić od 25 mil3 (LCL) do 75 mil3 (UCL).
Podstawy pomiaru SPI
Dokładny pomiar wysokości i objętości depozytu pasty lutowniczej zależy od kilku czynników, takich jak:
- rozdzielczość czujnika optycznego,
- nierówności powierzchni PCB (ang. undulation, dosłownie oznaczająca falistość),
- ustawienia progów tolerancji,
- właściwości optycznych PCB,
- algorytm przetwarzania końcowego, który oblicza wysokość i objętość.
Dokładny pomiar objętości depozytu pasty lutowniczej nie jest łatwym zadaniem. Po pierwsze, powierzchnia PCB nie jest idealnie gładka: może mieć lokalne wypaczenia, pofałdowania powierzchni itp. Po drugie, miejsce osadzenia pasty lutowniczej na padzie może mieć 3 powierzchnie odniesienia: pad, maska lutownicza lub substrat PCB (np. FR4), co komplikuje identyfikację i konfigurację płaszczyzny odniesienia stosowanej przy pomiarze. Po trzecie, sam depozyt pasty lutowniczej nie jest idealnie zdefiniowanym walcem lub sześcianem.
Urządzenia SPI do jego pomiaru używają światła białego i/lub światła laserowego, stosując technikę przesunięcia fazowego interferometrii Moire'a. Białe światło przepuszczane jest z projektorów ustawionych w formie ‘kraty’, tworząc linie interferencyjne. Światło odbija się od nierównej powierzchni depozytu pasty lutowniczej, a odbicie uchwycone jest pod znanymi, z góry ustalonymi kątami przez matrycę CCD. Następnie, do obliczenia wysokości depozytu pasty lutowniczej wykorzystywane są podstawowe techniki matematyczne triangulacji. Powierzchnia padu z depozytem podzielona jest na piksele, następnie zostaje określona wysokość każdego piksela (rozmiar każdego piksela zależy z kolei od używanej rozdzielczości aparatu), tworząc obraz całego padu wraz z depozytem.
Celem przezwyciężenia problemów z cieniem, niektórzy dostawcy sprzętu używają podwójnej lub nawet zwielokrotnionej projekcji, co umożliwia równomierne oświetlenie depozytu. Dokładna wysokość padu w odniesieniu do powierzchni substratu jest trudna do określenia. W efekcie, oprócz interferometrii Moire'a, do pomiaru wysokości depozytu względem padu PCB niektórzy producenci wykorzystują triangulację laserową. Większość dostawców SPI stosuje progi, poniżej których pomiar jest ignorowany – standardowa specyfikacja w tym zakresie to około 40 mikronów. Aby uzyskać dokładniejsze pomiary, najpierw przeprowadza się przez SPI nieobsadzoną płytkę, a urządzenie wyłapuje i zapisuje wszelkie nierówności PCB, morfologię powierzchni i wysokość padów. Następnie przeprowadzana jest obsadzona płytka, a wysokości zmierzone w poprzednim przejeździe odejmowane są z obliczeń wysokości depozytu.