Montaż

Jak unikać efektu skórki pomarańczowej

Czy kiedykolwiek twoja warstwa conformal coating wyglądała jak skórka pomarańczowa? Artykuł wyjaśnia podstawy tego zjawiska oraz przedstawia proste sposoby jego unikania.

Czy to w ogóle jest problem?

Dobre pytanie. Prawda jest taka, że efekt skórki pomarańczowej mam znikomy lub żaden wpływ na wytrzymałość warstwy ochronnej. Poza ekstremalnymi przypadkami, jeśli tylko na całej powierzchni utrzymana jest rekomendowana minimalna grubość – zwykle 1 mil czy 25 mikrony – conformal coating wciąż zapewni pożądaną ochronę, nawet jeśli nie będzie wyglądał zbyt pięknie.

Z drugiej jednak strony, pojawia się wiele nowych specyfikacji czy standardów (np. w przypadku militariów i lotnictwa), obejmujących wymaganie braku wizualnych defektów powierzchni. Zawsze można dyskutować co w istocie oznacza efekt wizualny, ale ‘skórka pomarańczowa’ zawsze jest lekko podejrzana. Niemniej jednak, w miarę rozpowszechniania się standardów inspekcji wizualnej, po prostu warto zrozumieć tego zjawiska i wyeliminować go ze swojego procesu.

Jak unikać lub eliminować efekt skórki pomarańczowej?

Pod wieloma względami, unikanie efektu skórki pomarańczowej polega na tym samym co unikanie zjawiska uwięzienia pęcherzyków. Główną przyczyną obu defektów jest powstawanie ‘skóry’ na powierzchni materiału i nierówne wysychanie chemii bazującej na rozpuszczalnikach. Jak już wspomnieliśmy przyczyną jest zbyt gwałtowny lub zbyt ciepły nadmuch, a więc rozwiązaniem jest oczywiście zmniejszenie tych parametrów.  

Działania dostosowawcze procesu mogą być następujące:

  • Redukcja/minimalizacja nadmuchu w maszynie do coatingu
  • Redukcja/minimalizacja nadmuchu w strefie wysychania
  • Zmniejszenie tempa odparowywania rozpuszczalnika
  • Zastosowanie podajnika pomiędzy maszyną do conformal coatingu a piecem i zatrzymanie tam płytki przez 1-10 minut
  • Redukcja nawiewu i temperatury w początkowych strefach pieca

© HumiSeal

Wymienione powyżej zmiany to najprostsze sposoby na spowolnienie i złagodzenie procesu wysychania, których celem jest eliminacja powstawania ‘skórki’ na warstwie ochronnej. W większości przypadków te proste zmiany mogą oznaczać znaczącą poprawę, lecz w niektórych ekstremalnych przypadkach niezbędne jest zastosowanie ich kombinacji. 

Źródło: HumiSeal

Artykuł opublikowano we współpracy z firmą AmTest

Poprzednia
Strona: 2/2