Biodegradowalne podłoże PCB
ReCollect to jeden z projektów brytyjskiego programu Innovate UK, którego celem jest opracowanie w pełni degradowanego, lecz także w pełni funkcjonalnego podłoża PCB.
Projekt ReCollect rozwijany jest od września 2017 przez londyński start-up Jiva Materials Ltd. Jednym z partnerów wspierających przedsięwzięcie jest Institute of Circuit Technology, który odpowiedzialny jest na rozpowszechnianie wiedzy o możliwościach tworzonych przez tę innowacyjną technologię.
Na koniec drugiego kwartału 2020, dr. Jonathan Swanston, pełniący funkcję CTO Jiva Materials, przestawił próbki pierwszego na świecie w pełni nadającego się do ponownego przetworzenia laminatu PCB. Materiał złożony jest z włókien naturalnych, zespolonych za pomocą rozpuszczalnego w gorącej (ale nie w zimnej) wodzie polimeru. Całość ma charakterystyczny brązowy kolor, tak jak pokazano na poniższym zdjęciu.
© Jiva
W roku 2018 wyprodukowano na całym świecie około 50 milionów ton elektrośmieci, z czego około 8% przypada na płytki PCB. Celem projektu ReCollect jest zbadanie alternatywnych sposobów zarządzania płytkami PCB po zakończeniu ich eksploatacji. Obecnie jedynym praktycznym sposobem utylizacji podłoży epoksydowo-szklanych jest pocięcie ich na drobne kawałki i spalenie, celem odzyskania wkładu metalowego. Nadrzędnym celem projektu jest eliminacja podłoży epoksydowo-szklanych z łańcucha dostaw i zastąpienie ich substratem Jiva Soluboard, który odpowiadałby właściwościom rozpowszechnionych obecnie CEM-1 oraz FR-4.
Soluboard jest w pełni biodegradowalnym i nietoksycznym podłożem, stworzonym na bazie lnu. Jednym z ważnych etapów rozwoju produktu ma być zapewniająca konkurencyjne ceny wielkoseryjna produkcja, prowadzona u jednego z partnerów projektu, Coventive Composites.
Istotą Soluboard jest jego delaminacja pod wpływem gorącej wody, umożliwiająca oddzielenie włókiem lnu, które mogą być następnie kompostowane lub przeznaczone do ponownego zastosowania produkcyjnego, od elementów elektroniki. Do wykonania ścieżek stosowano nadruk ze srebrnym wykończeniem, natomiast aby móc stosować rozpowszechniony wodny process ich nanoszenia, tworzywo było chemicznie zabezpieczane na czas procesu.
© Jiva
Według Jonathana Swanston’a przemysł dużego AGD, stanowiącego ponad 30% elektrośmieci, stanowi jeden z najważniejszych rynków dla Jiva. Według Global E-Waste Monitor, obecnie tylko 20% dużego AGD jest poddawane zbiórce i recyklingowi, reszta zalega natomiast na wysypiskach. Jiva, mając na względzie wymagania nakładane przez dyrektywę WEEE2, porozumiała się z producentami AGD, identyfikując ich wymagania odnośnie właściwości elektrycznych, mechanicznych oraz charakterystyk niepalności. Soluboard posiada kategorię niepalności na poziomie UL94V0.