Projektowanie

Arduino Uno versus Mega versus Micro

Niektóre płytki Arduino są specjalnie dostosowane do określonych aplikacji - porównajmy modele Uno, Micro i Mega 2560 - i zobaczmy, która z nich jest najlepsza do aplikacji IoT, która do projektu DIY, a która do szkolnego projektu robotycznego.

Płytki Arduino stały się jednymi z najpopularniejszych platform rozwojowych opartych na mikrokontrolerach na rynku, z ogromną różnorodnością wersji. Niektóre płytki Arduino są specjalnie dostosowane do określonych aplikacji. Porównajmy niektóre z bardziej popularnych płyt Arduino - Uno, Micro i Mega 2560 - i zobaczmy, która z nich jest najlepsza do aplikacji IoT, która do projektu DIY, a która do szkolnego projektu robotycznego.

Wielkość i cena zestawów Arduino

Micro – jak sama nazwa wskazuje - ma wymiary 0,7”x 1,9”, co czyni go jedną z najmniejszych płytek z mikrokontrolerem na rynku. Na drugim końcu zestawienia znajduje się Arduino Mega 2560, którego wymiary wynoszą około 4”x 2,1”, co czyni ją około 6 razy większą niż Micro pod względem zajmowanej powierzchni. Arduino Uno o wymiarach 2,7”x 2,1” plasuje się gdzieś pomiędzy Micro a Mega 2560. Cena Micro wynosi zwykle około 19-25 USD (ten zestaw może być trudny do znalezienia), Uno kosztuje około 20-23 USD, a Mega 2560 36-39 USD.

Łączność

Aby połączyć się z komputerem i rozpocząć kodowanie, zarówno Uno, jak i Mega 2560 można łatwo połączyć za pomocą standardowego kabla USB A/B, podczas gdy Micro będzie potrzebować kabla Micro-USB.

Każde z opisywanych wersji Arduino ma inną liczbę wyjść I/O. Mega 2560 to wersja z największą liczbą I/O: dysponuje imponującą liczbą 54 cyfrowych wyjść I/O (15 z nich można wykorzystać jako kanały PWM) i ma 16 wejść analogowych. Zaskakujące jest, drugi pod względem ilości I/O jest Micro – dysponuje 20 cyfrowymi I/O (z których 7 to PWM) i 12 wejść analogowych. Ostatni pod tym względem jest Uno, który ma 14 I/O (w tym 6 z PWM) i 6 wejść analogowych.

Warto również zauważyć, że zarówno Uno, jak i Mega 2560 są zwykle dostarczane w wersji through-hole, podczas gdy układ I/O  Micro pozwala na dopasowanie go do dowolnej płytki prototypowej lub zewnętrznego systemu. Oznacza to, że większość nakładek Arduino jest kompatybilna z Uno i Mega 2560, ale nie z Micro.

Moc przetwarzania

Wszystkie trzy płytki Arduino mają różny poziom mocy obliczeniowej, więc trzeba też rozważyć ich częstotliwość pracy/szybkość  zegara. Częstotliwość /prędkość zegara na tych płytkach oznacza w istocie, jak szybko może on wykonywać polecenia. Miłym zaskoczeniem było to, że wszystkie mają tę samą częstotliwość taktowania, 16 MHz.

Pamięć Flash w Uno i Micro jest taka sama i wynosi 32 kB, podczas gdy Mega 2560 dysponuje pamięcią 256 kB, co daje 8 razy większą pojemność pamięci. Pamięć Flash definiuje jak duży kod można przesłać do Arduino, dlatego też jeśli kod jest rozbudowany, Mega 2560 jest najlepszym rozwiązaniem.

Płytki Arduino używają pamięci SRAM (statyczna pamięć o dostępie swobodnym). Mega 2560 ma najwięcej miejsca w pamięci SRAM: 8 kB, czyli 4x więcej niż Uno i 3,2x więcej niż Micro. Mając więcej miejsca na SRAM, Arduino ma więcej miejsca do tworzenia i manipulowania zmiennymi podczas pracy.

Wniosek

Poniższa tabela porównawcza Arduino przedstawia porównanie Uno, Mega 2560 i Micro.

 © Arrow Electronics

O autorze

Miguel Gudino jest inżynierem elektrykiem specjalizującym się w elektronicznych komponentach pasywnych i komputerami. Uważa, że inżynierowie nigdy nie powinni przestawać się uczyć, a jego pasją jest poszerzanie swojej wiedzy inżynierskiej, pomagając innym pozostać w czołówce technologii elektronicznych.

Jeśli rozmiary projektu są wyzwaniem, ale nie martwisz się zbytnio liczbą wejść/wyjść i nie planujesz zastosowania nakładek, nie przejmuj się wydaniem nieco więcej niż zwykle ilości pieniędzy (wersja może być trudna do znalezienia) i wybierz Arduino Micro.

Jeśli kod który opracowałeś jest rozległy, potrzebujesz wielu pinów I/O do swojego projektu i chcesz stosować nakładki, Arduino Mega 2560 będzie najlepszym wyborem.

A jeśli chcesz po prostu prototypować coś małego, dodać nakładkę, potrzebujesz budżetowej opcji lub po prostu chcesz się bawić kodem dla celów nauki, Arduino Uno jest stworzony dla Ciebie.

 

Artykuł opublikowano dzięki uprzejmości firmy © Arrow Electronics