Projektowanie

Zrozumienie parametrów oscylatora krystalicznego pod kątem optymalizacji doboru komponentów

Zagwarantowanie, że parametry działania oscylolatora odpowiadają potrzebom układu, wymaga starannego wyważenia co najmniej kilku kluczowych parametrów.

Praca przy niskim zużyciu energii: częsty priorytet

Mimo tendencji ku coraz wyższym częstotliwościom taktowania procesorów i szybkości transmisji danych, wciąż istnieje duże zapotrzebowanie na oscylatory krystaliczne o niższych częstotliwościach do zastosowań w synchronizacji o bardzo niskim poborze mocy. Na przykład miniaturowy oscylator do montażu powierzchniowego ECS-327MVATX pracuje ze stałą częstotliwością 32,768kHz i posiada funkcję MultiVolt (od 1,6 do 3,6V). Dzięki zapotrzebowaniu na prąd o wartości zaledwie 200µA i wyjściu CMOS typu single-ended, jest to doskonałe rozwiązanie do zastosowań w zegarach czasu rzeczywistego (RTC), urządzeniach o niskim poborze mocy i przenośnych, przemysłowych oraz w Internecie rzeczy (IoT). Jest oferowany w rozmiarach obudów od 2016 do 7050, ze stabilnością częstotliwości od ±20ppm do nieco mniejszej, wynoszącej ±100ppm w zakresie temperatur od -40⁰C do +85⁰C, zależnie od modelu.

Aby zminimalizować średnie zużycie energii, wiele oscylatorów oferuje również funkcję włączania/wyłączania. Na przykład oscylator ECS-5032MV do montażu powierzchniowego o częstotliwości 125MHz z funkcją MultiVolt od 1,6 do 3,6V i wyjściem CMOS, oferowany w ceramicznej obudowie 5032 (ilustracja 8).

Ilustracja przedstawiająca oscylator ECS-5032MV firmy ECS o częstotliwości 125MHz do montażu powierzchniowego

Ilustracja 8: Oscylator ECS-5032MV o częstotliwości 125MHz przeznaczony jest do montażu powierzchniowego i posiada funkcję włączania/wyłączania, która pomaga oszczędzać energię. (Źródło ilustracji: © ECS Inc. International).

Jeden z czterech styków umożliwia przełączenie oscylatora w tryb pogotowia, co zmniejsza wymagane natężenie prądu z wartości aktywnej 35mA do zaledwie 10µA w trybie pogotowia. Po ponownym włączeniu urządzenia czas rozruchu wynosi 5ms.


Dopasowanie specyfikacji do zastosowania

Decyzja o doborze odpowiedniego oscylatora krystalicznego do danego zastosowania polega, jak można się spodziewać, na odpowiedniej równowadze między specyfikacjami, priorytetami, kosztami i ich względną wagą. To coś więcej niż tylko oczywiste zagadnienia dotyczące doboru urządzenia o wymaganej częstotliwości nominalnej, stabilności częstotliwości, fluktuacjach i szumie fazowym oraz innych atrybutach jako oscylatora autonomicznego. Użytkownicy muszą także upewnić się, że sterowanie wyjściowe oscylatora jest kompatybilne z powiązanym obciążeniem i systemem, tak aby parowanie nie spowodowało pogorszenia parametrów działania. Chociaż istnieje wiele takich zagadnień, istnieją pewne ogólne wytyczne:

  • Wyjściowy niskonapięciowy sygnał różnicowy (LVDS) wymaga tylko jednego rezystora na odbiorniku, podczas gdy niskonapięciowa logika o dodatnim sprzężeniu emiterowym (LVPECL) wymaga zakończenia zarówno na nadajniku, jak i odbiorniku.
  • Technologie LVDS, LVPECL i HCSL mają szybsze przejścia niż CMOS, ale wymagają więcej mocy i najlepiej nadają się do projektów o wysokiej częstotliwości.
  • Aby uzyskać najniższy pobór mocy przy częstotliwościach powyżej 150MHz, najlepszym wyborem jest technologia CMOS lub LVDS.
  • Technologie LVPECL, LVDS, a następnie CMOS oferują najlepsze parametry fluktuacji przy niższych częstotliwościach.

Podsumowanie

Oscylator krystaliczny oparty na kwarcu jest podstawą wielu układów i systemów. Zagwarantowanie, że parametry jego działania odpowiadają potrzebom zastosowania, wymaga starannego wyważenia kluczowych parametrów, począwszy od dokładności częstotliwości nominalnej, stabilności względem temperatury oraz innych czynników, takich jak fluktuacje i szumy fazowe. Konieczne jest również dopasowanie formatu sterowania wyjściowego oscylatora do charakterystyki obwodu obciążenia. Oscylatory krystaliczne z grup ECS MultiVolt oferują najwyższe parametry działania i połączenie specyfikacji w kompleksowych, łatwych w użyciu modułach.

Źródło ©: www.digikey.pl

Kontakt w Polsce

Arkadiusz Rataj

Sales Manager Central Eastern Europe & Turkey

Digi-Key Electronics Germany

0048 696 307 330

arkadiusz.rataj@digikey.com

poland.support@digikey.pl

Autor: Bill Schweber

Poprzednia
Strona: 4/4