Projektowanie

Zrozumienie czujników ultradźwiękowych

Trwałość i ciągła popularność czujników ultradźwiękowych wynika z faktu, że są one niedrogie, łatwe do adaptacji i mogą być wykorzystywane w wielu zastosowaniach.

Kąt wiązki ma również wpływ na zasięg działania i dokładność czujnika ultradźwiękowego. Czujniki wysyłające wąskie, skupione wiązki mogą wykrywać przedmioty fizycznie bardziej odległe niż czujniki wysyłające szersze wiązki. Dzieje się tak dlatego, że taka wiązka może pokonywać większe odległości, zanim rozejdzie się zbyt szeroko, aby była wykrywalna. Dzięki temu są one również bardziej dokładne w wykrywaniu przedmiotów i mniej prawdopodobne jest, że dadzą fałszywe wskazanie obecności oddalonego przedmiotu. Czujniki o szerokiej wiązce są wprawdzie mniej dokładne, ale lepiej sprawdzają się w zastosowaniach wymagających ogólnego wykrywania przedmiotów na szerszym obszarze.

Również wart rozważenia jest wybór pomiędzy zastosowaniem czujnika analogowego i cyfrowego. Czujniki analogowe odpowiadają jedynie za generowanie sygnału ultradźwiękowego i odbieranie jego echa. To echo musi być następnie przekształcone na format cyfrowy, aby mogło być wykorzystane przez mikrokontroler systemu, który wykonuje obliczenia odległości przedmiotu. Projektanci systemów muszą uwzględniać w swoich obliczeniach opóźnienie konwersji analogowo-cyfrowej. Oprócz generowania i odbierania sygnałów dźwiękowych, moduły cyfrowych czujników ultradźwiękowych zawierają również podrzędny mikrokontroler, który wykonuje obliczenia odległości przed przesłaniem tej liczby przez magistralę komunikacyjną do nadrzędnego mikrokontrolera systemowego.

Projektanci systemów muszą również zdecydować, czy zaprojektować niestandardowy czujnik z oddzielnym nadajnikiem i odbiornikiem (wraz z innymi komponentami dyskretnymi), czy też zastosować w pełni zintegrowany nadajniko-odbiornik (ilustracja 3). W porównaniu do oddzielnych nadajników i odbiorników zintegrowane nadajniko-odbiorniki ultradźwiękowe mają tę zaletę, że są mniejsze (oszczędzając w ten sposób miejsce na płytce drukowanej), są prostsze w obsłudze i w niektórych zastosowaniach poprawiają dokładność. Wiąże się to jednak z większymi ograniczeniami i mniejszą liczbą stopni swobody w dostosowywaniu projektu czujnika do danego zastosowania.

Oddzielny nadajnik i odbiornik ultradźwiękowy oraz zintegrowany ultradźwiękowy moduł nadawczo-odbiorczy

Ilustracja 3: Oddzielny nadajnik i odbiornik ultradźwiękowy oraz zintegrowany ultradźwiękowy moduł nadawczo-odbiorczy. (Źródło ilustracji: © CUI Devices)

Korzyści

Decyzja o zastosowaniu czujnika ultradźwiękowego zamiast innych typów czujników zbliżeniowych i rejestrujących obecność zależy w dużej mierze od zastosowania. Mają one jednak wiele zalet:

  • w przeciwieństwie do czujników optycznych i na podczerwień czujniki ultradźwiękowe działają niezależnie od koloru. Oznacza to, że kolor przedmiotu nie ma wpływu na dokładność pomiaru.
  • Półprzezroczyste lub przezroczyste materiały, takie jak szkło i woda, również nie mają negatywnego wpływu na ich parametry działania.
  • Zapewniają dużą elastyczność w wykrywaniu przedmiotów i pomiarze odległości w szerokim zakresie - zazwyczaj od kilku centymetrów do kilku metrów, ale mogą być zaprojektowane specjalnie do pracy w zakresie do 20 metrów.
  • Przetrwały one próbę czasu - opierają się na nieskomplikowanych zasadach fizycznych, które pozwalają im działać niezmiennie i niezawodnie.
  • Choć niewyszukane, są one zaskakująco dokładne, zapewniając błędy pomiarowe nie przekraczające 1%.
  • Mogą być zaprojektowane do pracy z wysoką „częstotliwością odświeżania” w zastosowaniach, które wymagają wykonywania kilku pomiarów na sekundę.
  • Do ich budowy wykorzystuje się łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie komponenty.
  • Zapewniają wysoką odporność na zakłócenia elektryczne i mogą być zaprojektowane do transmisji „świergotu” ze specjalnie zakodowaną informacją, aby przezwyciężyć skutki szumu akustycznego w tle.

Ograniczenia

Mimo wielu zalet i przewag nad innymi typami, czujniki ultradźwiękowe mają pewne wady:

  • temperatura i wilgotność ma wpływ na prędkość dźwięku. Oznacza to, że warunki otoczenia mogą mieć wpływ na dokładność i stabilność pomiarów odległości, a nawet mogą wymagać dodatkowych obwodów kompensacyjnych.
  • Czujniki ultradźwiękowe mogą być używane jedynie do pomiaru odległości lub wykrywania przedmiotów - nie wskazują położenia obiektu ani nie dostarczają informacji o kształcie ani kolorze obiektu.
  • Chociaż nadają się one do produktów przemysłowych i motoryzacyjnych, ich rozmiar może stanowić wyzwanie w małych, wbudowanych zastosowaniach.
  • Podobnie jak większość czujników, są wrażliwe na wilgoć, ekstremalne temperatury i trudne warunki, które mogą negatywnie wpłynąć na ich działanie lub nawet sprawić, że staną się bezużyteczne.
  • Dźwięk wymaga ośrodka, w którym może się przemieszczać, co oznacza, że czujniki ultradźwiękowe nie mogą być używane w zastosowaniach działających w próżni.

Typowe zastosowania

Czujniki ultradźwiękowe są powszechnie stosowane do wykrywania poziomu cieczy w zbiornikach. Są one szczególnie odpowiednie do tego zastosowania, ponieważ nie ma na nie wpływu kolor (lub brak koloru) wykrywanej cieczy. Ponieważ nie dotykają one cieczy, nie ma również obaw o bezpieczeństwo podczas wykrywania substancji lotnych.

Ich prostota i stosunkowo niski koszt sprawiają, że są również powszechnie używane w zastosowaniach ogólnego przeznaczenia do wykrywania przedmiotów. Niektóre przykłady takich zastosowań obejmują wykrywanie pojazdów i osób (ilustracja 4). Są one również używane w fabrykach do sortowania palet i skrzyń, w maszynach do rozlewu napojów oraz do liczenia przedmiotów na linii produkcyjnej.

Schemat odkurzaczy autonomicznych

Ilustracja 4: Autonomiczne odkurzacze mogą wykorzystywać czujnik ultradźwiękowy do unikania kolizji. (Źródło ilustracji: © CUI Devices).

W niektórych zastosowaniach nadajnik i odbiornik mogą być również używane niezależnie. Świergot o wysokiej częstotliwości jest słyszalny dla zwierząt (które mają wyższy próg słyszenia niż ludzie) i dlatego może być wykorzystywany do odstraszania zwierząt. Z drugiej strony, odbiorniki mogą być wykorzystywane do detekcji dźwięku jako część systemów bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Wykorzystanie sprawdzonych i dobrze zrozumianych zasad fizyki, względna prostota i wszechstronność, w połączeniu z niskim kosztem, pozwoliło czujnikom ultradźwiękowym przetrwać próbę czasu. Przez powszechne wykorzystanie do pomiaru odległości i wykrywania obecności w wielu zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, czujniki ultradźwiękowe pokazały, że w przyszłości będą nadal wykorzystywane w coraz to nowszych i bardziej wymagających zastosowaniach.

Autor: Jeff Smoot, VP of Apps Engineering and Motion Control at CUI Devices

Źródło ©: www.digikey.pl

Kontakt w Polsce

Arkadiusz Rataj

Sales Manager Central Eastern Europe & Turkey

Digi-Key Electronics Germany

0048 696 307 330

arkadiusz.rataj@digikey.com

poland.support@digikey.pl

Poprzednia
Strona: 2/2