Spojrzenie na zakres częstotliwości akustycznych i komponenty audio
Niniejszy artykuł omawia podstawy zakresu częstotliwości akustycznych i ich podzakresów, znaczenie konstrukcji obudowy oraz to, jak określić, które zakresy akustyczne mogą być potrzebne w zależności od zastosowania.
Od samochodów, przez domy, po urządzenia przenośne - dźwięk jest wszędzie, a jego zastosowania wciąż rosną. Jeśli chodzi o projekt systemu audio, ważnymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę, są jego rozmiar, koszt i jakość. Na jakość wpływa wiele zmiennych, ale zazwyczaj sprowadza się ona do zdolności systemu do odtworzenia niezbędnych częstotliwości dźwięku dla danego projektu. Niniejszy artykuł omawia podstawy zakresu częstotliwości akustycznych i ich podzakresów, znaczenie konstrukcji obudowy oraz to, jak określić, które zakresy akustyczne mogą być potrzebne w zależności od zastosowania.
Podstawy zakresu częstotliwości akustycznych
Powszechnie stosowanym zakresem częstotliwości akustycznych jest przedział od 20Hz do 20kHz. Jednak zakres słyszalny przez przeciętnego człowieka jest węższy niż 20Hz - 20kHz, a wraz z wiekiem jeszcze bardziej się kurczy. Pojęcie częstotliwości akustycznej najłatwiej zrozumieć na przykładzie muzyki, gdzie każda kolejna oktawa podwaja częstotliwość. Najniższa nuta A fortepianu ma częstotliwość około 27Hz, a najwyższa - C - jest bliska 4186Hz. Poza tymi powszechnymi częstotliwościami każdy przedmiot lub urządzenie, które wytwarza dźwięk, również wytwarza częstotliwości harmoniczne. Są to po prostu wyższe częstotliwości o mniejszej amplitudzie. Na przykład fortepianowa nuta „A” o częstotliwości 27Hz generuje również harmoniczną o częstotliwości 54Hz, harmoniczną 81Hz i tak dalej, przy czym każda kolejna harmoniczna jest cichsza niż poprzednia. Harmoniczne stają się szczególnie ważne w systemach głośnikowych o wysokiej wierności, gdzie potrzebne jest dokładne odtworzenie źródła dźwięku.
Podzakresy częstotliwości akustycznych
W poniższej tabeli wymieniono siedem podzakresów częstotliwości w przedziale od 20Hz do 20kHz, które pomagają w zdefiniowaniu docelowych zakresów używanych w projektowaniu systemów audio.
Tabela 1: Podzakresy częstotliwości akustycznych. (Źródło ilustracji: CUI Devices)
Wykresy odpowiedzi częstotliwościowej
Wykresy odpowiedzi częstotliwościowej pozwalają zobrazować, w jaki sposób brzęczyk, mikrofon lub głośnik odtwarza różne częstotliwości dźwięku. Ponieważ brzęczyki zwykle emitują tylko słyszalny ton, zazwyczaj mają wąski zakres częstotliwości. Z drugiej strony głośniki na ogół przenoszą szersze zakresy częstotliwości, ponieważ ich zadaniem jest zwykle odtwarzanie dźwięku i głosu.
Oś Y na wykresie odpowiedzi częstotliwościowej dla urządzeń wyjściowych audio, takich jak głośniki i brzęczyki, jest wyskalowana w decybelach poziomu ciśnienia akustycznego (dB SPL), który jest zasadniczo głośnością urządzenia. Oś Y dla urządzeń wejściowych audio, takich jak mikrofony, reprezentuje czułość w dB, ponieważ urządzenia te raczej wykrywają dźwięk niż go wytwarzają. Na ilustracji 1 poniżej, oś X przedstawia częstotliwość w skali logarytmicznej, a na osi Y pokazywany jest poziom ciśnienia akustycznego (SPL) w dB, co sprawia, że jest to wykres dla urządzenia wyjściowego audio. Uwaga: ponieważ dB mają również charakter logarytmiczny, obie osie są logarytmiczne.
Ilustracja 1: Wykres podstawowej odpowiedzi częstotliwościowej. (Źródło ilustracji: CUI Devices)
Wykres przedstawia poziom ciśnienia akustycznego w dB wytworzonego przy stałej mocy wejściowej przy różnych częstotliwościach. Jest on stosunkowo płaski z minimalnymi zmianami w całym widmie częstotliwości. Poza stromym spadkiem poniżej 70Hz, omawiane urządzenie zasilane tą samą mocą wejściową generowałoby ciśnienie akustyczne na stałym poziomie dla częstotliwości między 70Hz a 20kHz. Wszystkie częstotliwości poniżej 70 Hz wytwarzają niższy wyjściowy poziom ciśnienia akustycznego (SPL).
Wykres odpowiedzi częstotliwościowej dla głośnika CSS-50508N firmy CUI Devices (ilustracja 2) jest lepszym przykładem bardziej typowego profilu głośnika. Ten wykres zawiera różne szczyty i doliny, które oznaczają punkty, w których rezonans zwiększa lub zmniejsza parametry wyjściowe. Karta katalogowa omawianego głośnika o wymiarach 41mm x 41mm podaje częstotliwość rezonansową 380Hz ± 76Hz, którą można zobaczyć jako pierwszy główny szczyt na wykresie. Następuje szybki spadek przy około 600 do 700Hz, ale następnie poziom ciśnienia akustycznego jest stabilny dla częstotliwości od około 800Hz do 3000Hz. Ze względu na rozmiar głośnika CSS-50508N, projektant mógłby przypuszczać, że nie będzie on działał przy niższych częstotliwościach tak dobrze jak przy wyższych, co potwierdza wykres. Rozumiejąc, jak i kiedy korzystać z wykresu odpowiedzi częstotliwościowej, inżynier-projektant może potwierdzić, czy głośnik lub inne urządzenie wyjściowe może odtworzyć swoje docelowe częstotliwości.
Ilustracja 2: Wykres odpowiedzi częstotliwościowej dla głośnika CSS-50508N 41mm x 41mm firmy CUI Devices. (Źródło ilustracji: CUI Devices)