Projektowanie

Czujnik dwutlenku węgla o rozmiarach poniżej centymetra sześciennego

Monitorowanie stężenia CO₂ w zamkniętych przestrzeniach może służyć do wskazywania poziomu ryzyka zakażenia koronawirusem

Każdego roku 7 milionów ludzi umiera na całym świecie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem. Ponieważ stężenie zanieczyszczeń  w pomieszczeniach może być do 5 razy większe niż na zewnątrz, jakość powietrza wewnątrz budynków jest obecnie jednym z pięciu największych zagrożeń środowiskowych dla zdrowia publicznego, wpływając na efektywność energetyczną, wydajność, samopoczucie i zdrowie ludzi.

Jednym z aspektów, który negatywnie wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniach, jest oczywiście obecność dwutlenku węgla (CO2). Ludzie naturalnie wytwarzają CO2 podczas metabolizowania węglowodanów w celu wytwarzania energii i wydychają go podczas oddychania. Jeśli jednak stężenie CO2 w powietrzu wzrasta, naturalny balans stężenia CO2 pomiędzy płucami a wdychanym powietrzem staje się zachwiany, a organizm ma mniejszą zdolność wydalania tego gazu. To z kolei prowadzi do wyższego poziomu CO2 we krwi, co może wpływać na kluczowe funkcje organizmu.

Koronawirus może rozprzestrzeniać się za pośrednictwem mikrokropel, które mogą przebyć dziesiątki metrów

Oprócz CO2 na jakość powietrza w pomieszczeniach negatywnie wpływa kilka innych składników: farby i rozpuszczalniki, sierść zwierząt i - co być może jest najbardziej istotne w dzisiejszych czasach - bakterie i wirusy.

COVID-19, podobnie jak wiele innych wirusów, rozprzestrzenia się poprzez kropelki oddechowe, które są emitowane przez zarażonych ludzi w trakcie oddychania, kaszlu i kichania, a także jest przenoszony poprzez bezpośredni, wspólny kontakt ze skażonymi powierzchniami. Choroby zakaźne często stają się bardziej rozpowszechnione w chłodniejszych miesiącach, ponieważ ludzie spędzają więcej czasu w pomieszczeniach, gdzie jakość powietrza jest gorsza.

Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19 za pośrednictwem dużych kropelek oddechowych (które spadają blisko źródła, zwykle w odległości 1-2 metrów) i zmniejszyć kontakt z skażonymi powierzchniami, wprowadzono dystans społeczny i położono nacisk na częstsze mycie rąk. Jednak trzecim sposobem rozprzestrzeniania się wielu wirusów jest ich przenoszenie za pośrednictwem małych, unoszących się w powietrzu mikrokropelek (≤5 µm), które mogą podróżować dziesiątki metrów, z łatwością przemieszczając się po pomieszczeniu.

W 2004 r. zespół naukowców przeanalizował epidemię koronawirusa, wywołującego ciężką niewydolność systemu oddechowego (SARS-CoV-1) w środowisku mieszkalnym w Hongkongu. Korzystając z obliczeniowej dynamiki przepływu powietrza odkryli, że duża liczba przypadków była spowodowana rozprzestrzenianiem się małych mikrokropelek unoszących się w powietrzu. Ostatnio wiele badań nad przenoszeniem się obecnego koronawirusa (SARS-CoV-2) wykazało, że jest on przenoszony w ten sam sposób, wykazując ponad wszelką wątpliwość, że małe mikrokropelki unoszące się w powietrzu uwalniane podczas oddychania i mówienia mogą powodować rozprzestrzenianie się infekcji w zamkniętych środowiskach.

Przenoszenie wirusa można ograniczyć, zwiększając wentylację

Na szczęście tę drogę transmisji, podobnie jak stężenie CO2, można łatwo zredukować, zwiększając wentylację. Niektóre budynki są wyposażone w systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC), które mogą prowadzić wentylację mechaniczną. W przypadku budynków bez wentylacji mechanicznej, takich jak domy i restauracje, skuteczna może być również wentylacja naturalna poprzez otwieranie drzwi i okien, chociaż przepływ powietrza w tej sytuacji jest bardziej zależny od tego, jak bardzo mogą się otwierać okna, ich położenia czy zewnętrznych warunków pogodowych.

Body Image 1-Sensirion-Monitoring-CO2-concentration

Projekt referencyjny monitora CO2. Źródło: Sensirion AG

Chociaż poziom cząsteczek wirusowych w powietrzu nie jest niestety wykrywalny, jednak stosunkowo łatwo jest zmierzyć stężenie CO2 za pomocą odpowiedniego czujnika. Z tego też względu, stosowanie poziomów CO2 jako substytutu do monitorowania poziomu materiału zakaźnego w powietrzu może być skuteczne. Poziom CO2 w powietrzu można traktować jako system ostrzegawczej ‘sygnalizacji świetlnej: kolor zielony to stężenie od 400 do 1000 ppm CO2 , co odpowiada zawartości tej substancji w powietrzu zewnętrznym. Kolor żółty oznaczałby przedział  1000-1600 ppm, w którym około 80% ludzi jest zadowolonych z postrzeganej jakości powietrza kolor czerwony sygnalizowałby stężenie ≥1600, oznaczające negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Na tym poziomie jakość powietrza jest uważana za złą, a ryzyko przeniesienia wirusa jest zwiększone.

Body Image 2-Sensirion-Monitoring-CO2-concentration

Porównanie wielkości SCD30 i SCD4x Źródło: Sensirion AG

Czujniki CO2 mogą być używane jako substytut do pomiaru poziomu materiału zakaźnego

Sensirion to wiodący na świecie producent cyfrowych mikroczujników, oferujący między innymi dwa czujniki CO2: SCD30 i SCD4x. Oba modele są wyposażone w technologię CMOSens, do bardzo dokładnych pomiarów CO2 za pomocą detekcji w podczerwieni lub technologię PASens, opartą na zasadzie pomiaru fotoakustycznego (odpowiednio ±30 ppm i ±50 ppm). Aby umożliwić łatwą integrację z systemami HVAC przy stosunkowo niskich kosztach, czujniki te zachowują niewielkie rozmiary: dotyczy to zwłaszcza SCD4x, który mieści się w przestrzeni jednego centymetra sześciennego (10.1 x 10.1 x 6.5 mm). Systemy HVAC można następnie zaprogramować tak, aby zwiększały wentylację, gdy poziom CO2 osiągnie 1000 ppm.

Artykuł opublikowano dzięki uprzejmości formy Arrow