Projektowanie

Własny projekt zasilania czy gotowy moduł?

Oceniając możliwość zastosowania modułów zasilających w porównaniu do komponentów dyskretnych, należy wziąć pod uwagę szereg ważnych zmiennych oraz inne funkcje pomocnicze, które mają wpływ na cały proces projektowania sieci dostarczania energii PDN.

Na samym początku procesu należy określić, czy posiada się niezbędną specjalistyczną wiedzę w zakresie projektowania zasilania, aby zaprojektować, ocenić, przetestować i wyprodukować dyskretne moduły zasilania. W większości przypadków firmy nie mają możliwości zatrudnienia wyspecjalizowanego zespołu doświadczonych inżynierów, zajmujących się projektowaniem systemów zasilania, ponieważ jest to po prostu zbyt kosztowne. Jednak, oprócz oczywistych argumentów ekonomicznych, istnieje wiele zalet w zakresie wydajności i konstrukcji, które przemawiają za zastosowaniem modułu zasilającego w porównaniu do rozwiązania opartego na elementach dyskretnych.

Idąc o krok dalej, nie wszystkie moduły zasilające są sobie równe. Innowacyjne i opatentowane technologie modułów, np. opracowane przez firmę Vicor, zasilających obejmują zaawansowaną topologię, są daleko zminiaturyzowane i posiadają wydajne termicznie obudowy. Połączenie tych technik projektowych umożliwia modułom zasilającym znaczną redukcję promieniowania magnetycznego oraz zwiększenie gęstości mocy i wydajność przy wyższych częstotliwościach, w porównaniu z alternatywnymi modułami mocy lub konstrukcjami opartymi na komponentach dyskretnych. Ta sprawdzona technologia napędza rozwijające się rynki, takie jak centra danych, motoryzację, robotykę i wiele innych. Poniższa tabela przedstawia dokładne porównanie różnic pomiędzy modułami zasilającymi Vicor, a dyskretnymi rozwiązaniami zasilania.

Strona: 1/4
Następna