Montaż

Mycie w procesie montażu PCB (Cz.2): Mycie PCB

Druga z czterech części cyklu 'Mycie w procesie montażu PCB' poświęcona jest najczęściej omawianemu tematowi z tej dziedziny, myciu płytek PCB.

Mycie PCB Mycie PCB zwykle definiowane jest jako usuwanie pozostałości topnika z samych płytek, złożonych PCB po montażu, czy też mycie układów hybrydowych czy ceramicznych. Należy też pamiętać o usunięciu odcisków palców, kurzu czy innych zanieczyszczeń przed operacją conformal coatingu. Zaniechanie tych czynności implikuje ryzyko, na które producent nie powinien się narażać.

Jasne wskazówki, kto powinien stosować mycie płytek, daje norma IPC J-STD-001E

© Konrad

Klasa 1: Produkty elektroniczne generalnego przeznaczenia. W klasie ujęte są produkty, gdzie zasadniczym wymaganiem jest funkcjonowanie układu po jego montażu.

Klasa 2: Produkty elektroniczne specjalnego przeznaczenia. Klasa obejmuje produkty, w przypadku których wymagane jest określony cykl życia i których funkcjonowanie w dłuższym okresie jest pożądane, lecz nie krytyczne, a standardowe warunki ich funkcjonowania nie powinny powodować awarii.

Klasa 3: Produkty elektroniczne wysokiej niezawodności. Produkty, których ciągłe funkcjonowanie lub funkcjonowanie po uruchomieniu jest krytyczne, awaria nie jest tolerowana, a środowisko działania może być bardzo wymagające: są aplikacje ratujące życie lub inne aplikacje krytyczne.

Produkty w klasie 1. Z nielicznymi wyjątkami, produkty te nigdy nie są poddane procesom kompletnego mycia. Wymagania dotyczące ich funkcjonowania oraz środowisko użytkowania nie są przyczyną awarii w oczekiwanym okresie życia produktu. Produkty w klasie 2: Zwykle produkty te nie wymagają mycia, jednak ze względu na rosnące oczekiwania dotyczące działania, funkcjonalności czy miniaturyzacji przy zachowaniu niezawodności powoduje, iż coraz większa ilość producentów decyduje się na wprowadzenie mycia do procesu. Era ‘jednorazowych’ wyrobów elektronicznych wydaje się chylić ku końcowi, a coraz większe upakowanie redukuje dystans pomiędzy padami, zwiększając tym samym ryzyko spowodowane pozostałościami jonowymi.

Produkty w klasie 3. Te produkty zawsze wymagają mycia, oczekuje się bowiem, iż będą działać zawsze, nawet w ekstremalnych warunkach, takich jak bardzo niska lub bardzo wysoka temperatura.

Podsumowując można stwierdzić, iż produkty w Klasie 3 zawsze wymagają mycia, a producenci coraz częściej myją też produkty należące do klasy 2.

Planowanie procesu mycia Planując proces mycia powinno się odpowiedzieć na dwa pytania: jakie parametry należy uwzględnić i w jaki sposób możemy być pewni, iż proces mycia spełnia nasze wymagania? Aby na nie odpowiedzieć, producenci muszą wziąć pod uwagę kluczowe elementy procesu mycia PCB.

Strona: 1/3
Następna