Projektowanie

Szybkie wykorzystanie rozwiązań Bluetooth AoA i AoD do śledzenia logistyki wewnątrz budynków

Śledzenie aktywów w czasie rzeczywistym w magazynach i fabrykach jest ważnym aspektem Przemysłu 4.0. a projektanci najczęściej wybierają technologie GPS, Wi-Fi, RFID lub Bluetooth 5.1.

Śledzenie aktywów w czasie rzeczywistym w magazynach i fabrykach jest ważnym aspektem Przemysłu 4.0. Na rynku dostępne są różne technologie umożliwiające uruchomienie usług lokalizacji w czasie rzeczywistym (z ang. Real-Time Location Services, RTLS) w celu śledzenia aktywów i usprawnienia systemów logistycznych. Globalne systemy pozycjonowania (GPS) są szeroko stosowane we wdrożeniach usług lokalizacji w czasie rzeczywistym (RTLS) stosowanych na zewnątrz, jednak sygnały nie zawsze są dostępne wewnątrz budynków. Innym rozwiązaniem jest sieć Wi-Fi, ale ma ona zwykle ograniczoną dokładność, wymaga znacznej mocy, a jej wdrożenie może być kosztowne. Identyfikacja radiowa (RFID) charakteryzuje się niską mocą i wysoką dokładnością, ale też wysoką ceną. W instalacjach RTLS w Przemyśle 4.0 coraz częściej wykorzystuje się techniki radionamierzania oparte na łączności Bluetooth 5.1, ponieważ charakteryzują się one wysoką precyzją pozycjonowania w pomieszczeniach oraz niskim poborem mocy, kosztem sprzętu Bluetooth i wdrożenia.

Deweloperów może kusić projektowanie systemów Bluetooth RTLS od podstaw. Niestety pozyskiwanie informacji fazowych i kwadraturowych (IQ) dotyczących danych o kącie nadejścia (AoA) i kącie wyjścia (AoD) wymaganych do obliczenia pozycji nadajniko-odbiornika na podstawie sygnału o częstotliwościach radiowych (RF) jest trudne i wymaga integracji wielu anten. Nawet jeśli istnieje możliwość przechwycenia danych AoA i AoD, obliczenia pozwalające na dokładną lokalizację mogą utrudniać liczne czynniki, np. propagacja wielodrogowa, polaryzacja sygnału, opóźnienie propagacji, fluktuacje czy szumy.

Jako alternatywę projektanci mogą wybrać bezprzewodowe systemy Bluetooth na układach SoC, moduły RF i anteny do zastosowań RTLS w Przemyśle 4.0. W niniejszym artykule krótko omówiono kompromisy dotyczące parametrów działania różnych technologii RTLS oraz sposób wdrożenia metod lokalizacji Bluetooth AoA i AoD. Następnie przedstawiono układy SoC Bluetooth i moduły RF zawierające oprogramowanie potrzebne do szybkiego wdrożenia usług lokalizacji w czasie rzeczywistym (RTLS) opartych na kącie nadejścia (AoA) i kącie wyjścia (AoD), a także anteny firm Silicon Labs i u-blox. Opisano tu również zestawy ewaluacyjne, które mogą dodatkowo skrócić czas wprowadzania produktu na rynek.

Najpowszechniej stosowane w pomieszczeniach technologie RTLS są wdrażane przy użyciu Wi-Fi i Bluetooth (tabela 1):

  • Znakowanie Wi-Fi wykorzystuje bazę danych o lokalizacji i identyfikator stacji bazowej (BSSID) każdego punktu dostępowego Wi-Fi (AP) w budynku. Tagi aktywów skanują środowisko Wi-Fi i zgłaszają listę punktów dostępowych Wi-Fi oraz siłę ich sygnału. Baza danych uzyskana w badaniu jest następnie wykorzystywana do oszacowania prawdopodobnej pozycji tagu. Ta technika nie obsługuje lokalizacji w czasie rzeczywistym (RTLS) wysokiej dokładności.
  • Technika czasu przelotu (ToF) Wi-Fi jest bardziej dokładna. Polega ona na pomiarze czasu, w jakim sygnały Wi-Fi pokonują drogę między urządzeniami. Technika ToF wymaga gęstego rozmieszczenia punktów dostępowych, aby zwiększyć dokładność usługi lokalizacji w czasie rzeczywistym (RTLS). Zarówno techniki czasu przelotu (ToF), jak i znakowania wiążą się z wysokimi kosztami urządzeń i dużym zapotrzebowaniem na energię.
  • Wskaźnik siły odbieranego sygnału Bluetooth (RSSI) obsługuje lokalizację w czasie rzeczywistym (RTLS), umożliwiając urządzeniom określenie ich przybliżonej odległości od pobliskich emiterów sygnału Bluetooth przez porównanie siły odebranego sygnału ze znanymi pozycjami emiterów. Wskaźnik siły sygnału odbieranego (RSSI) zużywa mniej energii i jest tańszy niż znakowanie Wi-Fi lub techniki ToF, ale jego dokładność jest ograniczona. Dodatkowo mogą ją zmniejszać czynniki środowiskowe, np. poziom wilgotności i roboty, lub ludzie poruszający się po obiekcie i zakłócający sygnał Bluetooth.
  • Bluetooth AoA to najnowsza i najdokładniejsza technologia RTLS przeznaczona do zastosowań we wnętrzach. Zapewnia wysoką dokładność, zużywa stosunkowo mało energii i jest tania. Jednak jej wdrożenie jest bardziej skomplikowane w porównaniu z rozwiązaniami alternatywnymi.

Tabela 1: Usługi lokalizacji w czasie rzeczywistym (RTLS) do zastosowań we wnętrzach można wdrożyć przy użyciu różnych technik Wi-Fi i Bluetooth stanowiących kompromis między dokładnością, poborem mocy i kosztem. (Źródło tabeli: u-blox)

Rozwiązania RTLS typu Bluetooth AoA oraz AoD bazują na układach anten służących do szacowania pozycji aktywów (ilustracja 1). W rozwiązaniu AoA aktywa wysyłają określony sygnał namierzania za pomocą pojedynczej anteny. Urządzenie odbiorcze posiada układ anten i mierzy różnicę fazową sygnału między antenami spowodowaną ich różnymi odległościami od aktywów. Urządzenie odbiorcze uzyskuje informacje fazowo-kwadraturowe (IQ) przez przełączanie się pomiędzy układami anten aktywnych w układzie. Dane fazowo-kwadraturowe (IQ) są następnie wykorzystywane do obliczenia lokalizacji aktywów. W rozwiązaniu AoD emiter sygnału, którego lokalizacja jest określana, nadaje sygnał za pomocą układów wielu anten. Natomiast urządzenie odbiorcze posiada jedną antenę. Wykorzystuje ono wiele sygnałów do określenia danych IQ i oszacowania jego pozycji. Technika AoA jest często stosowana do śledzenia pozycji aktywów, natomiast AoD jest preferowaną techniką umożliwiającą robotom określenie miejsca, w którym się znajdują w obiekcie z dobrą dokładnością i niskim opóźnieniem.

Diagram przedstawiający układ anten, który stanowi podstawę wdrożenia rozwiązań RTLS Bluetooth AoA i AoD (kliknij aby powiększyć)

Ilustracja 1: Układ anten stanowi podstawę wdrożenia rozwiązań RTLS Bluetooth AoA i AoD. (Źródło ilustracji: Silicon Labs)

Podstawowa koncepcja śledzenia RTLS opartego na AoA jest prosta: Θ = arccos x [(różnica faz x długość fali) / (2 π x odległość między antenami)] (ilustracja 2). W rzeczywistości wdrożenie jest bardziej skomplikowane i musi uwzględniać opóźnienia propagacji sygnału powodowane przez zmienne środowiskowe, sygnały wielodrogowe, zmienną polaryzację sygnału i inne czynniki. Ponadto używanie układów anten może spowodować wzajemne sprzężenia i zakłócać odpowiedzi. Wreszcie opracowanie algorytmów potrzebnych do uwzględnienia wszystkich tych zmiennych i skuteczne wdrożenie ich w rozwiązaniu wrażliwym na czas w środowisku o ograniczonych zasobach może być dość trudne. Na szczęście dla deweloperów kompletne rozwiązania Bluetooth AoA i AoD obejmują zbieranie i wstępne przetwarzanie danych fazowo-kwadraturowych (IQ), tłumienie składowych wielodrogowych, kompensację czynników środowiskowych oraz wzajemne sprzężenie między antenami.

Ilustracja przedstawiająca równanie służące do wyznaczania kąt nadejścia (AoA)

Ilustracja 2: Równanie służące do wyznaczania kąta nadejścia (AoA, u góry po prawej) uwzględnia różnicę faz docierających sygnałów, długość fali sygnału oraz odległość pomiędzy sąsiednimi antenami. (Źródło ilustracji: u-blox)

Strona: 1/2
Następna