Projektowanie

Dobór i stosowanie kondensatorów w ładowarkach pojazdów elektrycznych

Wszystkie ładowarki EV opierają się na kondensatorach, realizujących takie funkcje jak filtrowanie wejścia prądu stałego, łącza prądu stałego, filtrowanie harmonicznych prądu zmiennego czy filtrowanie wyjść prądu stałego.

Ładowarki do pojazdów elektrycznych (EV) są dostępne z różnymi poziomami napięcia i mocy, ale wszystkie opierają się na kondensatorach w celu realizacji takich funkcji, jak filtrowanie wejścia prądu stałego, łącza prądu stałego, filtrowanie harmonicznych prądu zmiennego, filtrowanie wyjść prądu stałego, a w niektórych konstrukcjach superkondensatory są używane w połączeniu z bateryjnym magazynem energii i falownikami solarnymi. Ponieważ ładowarki do pojazdów elektrycznych często znajdują się na zewnątrz lub w innych trudnych warunkach, projektanci stają przed wyzwaniem, aby najpierw określić profil parametrów działania kondensatora, a następnie dobrać odpowiedni jego typ, zapewniając wymaganą charakterystykę niezawodności.

Projektanci muszą zadbać o to, aby kondensator był fizycznie wytrzymały i posiadał szeroki zakres temperatur roboczych oraz charakteryzował się długim okresem użytkowania. Kondensatory muszą być kompaktowe i zdolne do obsługi dużych prądów tętniących bez przegrzewania się lub obniżania parametrów działania, a także muszą spełniać wymagania elektryczne i mechaniczne normy AEC-Q200, jak również wymagania wydajnościowe normy IEC 61071 Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej, a niektóre muszą spełniać normę 18 ANSI/IEEE.

Aby sprostać różnorodnym potrzebom wspomnianych obwodów, projektanci mogą sięgnąć po kondensatory wykonane w różnych technologiach, np. foliowe kondensatory mocy, kondensatory aluminiowe elektrolityczne i superkondensatory, w tym modele o niskiej indukcyjności, wysokiej wytrzymałości na prądy tętniące, wysokich temperaturach pracy, z funkcją samonaprawy, z kwalifikacją AEC-Q200, takie które spełniają normę IEC 61071 i superkondensatory o niskiej równoważnej rezystancji szeregowej (ESR).

W niniejszym artykule zdefiniowano różne poziomy ładowania, a w oparciu o nie dokonano przeglądu zastosowań obwodów dla kondensatorów w falownikach solarnych. Następnie przedstawiono przykłady kondensatorów i superkondensatorów filtrów wejściowych, foliowych kondensatorów i superkondensatorów łączy prądu stałego, kondensatorów i superkondensatorów harmonicznych prądu zmiennego oraz kondensatorów i superkondensatorów filtrów wyjściowych firmy Cornell Dubilier Electronics nadających się do różnych ładowarek do pojazdów elektrycznych, wraz z różnymi wariantami obudów pozwalającymi na ich integrację z płytką drukowaną, połączenie z szyną zbiorczą lub bezpośrednie połączenie z modułem tranzystora IGBT, a w rezultacie osiągnięcie udanego projektu.

Poziomy i wymagania dotyczące ładowania pojazdów elektrycznych

Istnieją trzy poziomy urządzeń do ładowania pojazdów elektrycznych: ładowarki poziomu 1 instalowane w budynkach mieszkalnych są zasilane prądem zmiennym (V~) o napięciu 120V; ładowarki poziomu 2 instalowane w budynkach mieszkalnych i publicznych są zasilane prądem zmiennym o napięciu 208/240V~ oraz ładowarki poziomu 3 instalowane w budynkach komercyjnych i publicznych są zasilane prądem stałym (V=) o napięciu od 400 do 900V umożliwiając szybkie ładowanie prądem stałym oraz doładowywanie. Niektóre ładowarki poziomu 1 i poziomu 2 oparte są na falownikach solarnych i bateryjnych magazynach energii.

Coraz częściej spotykane ładowarki poziomu 1 i 2 zasilane energią słoneczną zawierają przetwornice prądu stałego oraz przemienniki prądu stałego na prąd zmienny. Potrzebują one różnych wysokowydajnych kondensatorów, które zostały zaprojektowane do pracy w trudnych warunkach elektrycznych i które spełniają normy AEC-Q200 i IEC 61071, na przykład typów przedstawionych na ilustracji 1:

  • Kondensatory filtrów wejściowych prądu stałego i kondensatory łączy prądu stałego: ładowarki te wymagają kondensatorów filtrów wejściowych prądu stałego i kondensatorów łączy prądu stałego o niskiej indukcyjności, zoptymalizowanych dla zastosowań o średniej mocy. Ich wewnętrzne nagrzewanie można zminimalizować poprzez zastosowanie kondensatorów o pojemności do 1F lub większych oraz niskiej równoważnej rezystancji szeregowej (ESR).
  • Kondensatory filtrów wyjściowych prądu zmiennego: przemienniki mocy z zasilaczami impulsowymi oparte na tranzystorach IGBT mogą wytwarzać wysokie harmoniczne i całkowite zniekształcenia harmoniczne (THD) wymagające filtrowania za pomocą kondensatorów filtrów wyjściowych prądu zmiennego. W przypadku braku odpowiedniego filtrowania harmoniczne mogą zniekształcić przebieg prądu zmiennego na wyjściu.
  • Superkondensatory: dodanie superkondensatorów może być szczególnie korzystne w ładowarkach poziomu 1 i poziomu 2 zasilanych energią słoneczną, aby pomóc układowi dostosować się do zmian nasłonecznienia, gdy nad stosunkowo małymi panelami słonecznymi pojawia się zachmurzenie, co powoduje szczyty i doliny w mocy wyjściowej. W tego typu układach, zasilanych wyłącznie bateryjnie, stosunek mocy szczytowej do mocy średniej może stanowić wyzwanie. Dzięki połączeniu superkondensatorów i baterii można uzyskać układ o większej gęstości mocy.

Ilustracja przedstawiająca różnorodność kondensatorów i superkondensatorów (kliknij aby powiększyć)

Ilustracja 1: Do zasilanych energią słoneczną ładowarek falownikowych do pojazdów elektrycznych potrzebne są różne kondensatory i superkondensatory. (Źródło ilustracji: Cornell Dubilier Electronics)

Kondensatory są również ważne w konstrukcji szybkich ładowarek prądu stałego poziomu 3, które wykorzystują konwersję prądu zmiennego na stały. Podobnie jak ładowarki poziomu 1 i poziomu 2, szybkie ładowarki prądu stałego wymagają kondensatorów łączy prądu stałego. Kondensatory łączy prądu stałego w szybkich ładowarkach prądu stałego są urządzeniami o większej mocy i zwykle mają wyższe napięcia znamionowe. Ponadto ładowarki poziomu 3 wymagają kondensatorów filtrów wejściowych prądu zmiennego i kondensatorów filtrów wyjściowych prądu zmiennego (ilustracja 2):

  • Kondensatory filtrów wejściowych prądu zmiennego: z myślą o obsłudze wyższych poziomów mocy kondensatory te są często dostępne w obudowach innych niż urządzenia zaprojektowane do obsługi niższych mocy. Na przykład: kondensatory filtrujące o niższej mocy w ładowarkach poziomu 1 i 2 mogą mieć końcówki zatrzaskowe do szybkiego zamocowania na płytkach drukowanych lub wtykach lutowniczych, natomiast kondensatory stosowane w szybkich ładowarkach prądu stałego poziomu 3 często mają zaciski śrubowe przeznaczone do łączenia bezpośrednio do szyn zbiorczych dużej mocy. Kondensatory wejściowe do ładowarek poziomu 3 mogą wymagać spełnienia normy 18 ANSI/IEEE.
  • Kondensatory filtrów wyjściowych prądu stałego: kondensatory te pełnią podobną funkcję jak kondensatory filtrów harmonicznych prądu zmiennego w ładowarkach zasilanych energią słoneczną poziomu 1 i 2. Pochłaniają one stany nieustalone i filtrują prądy harmoniczne generowane przez stopień przełączający IGBT prądu stałego ładowarki, wygładzając napięcie wyjściowe. Omawiane kondensatory muszą łączyć w sobie niską równoważną rezystancję szeregową (ESR) z wysoką wytrzymałością na prądy tętniące.

Diagram przedstawiający ładowarki prądu stałego poziomu 3 zasilane z sieci energetycznej (kliknij, aby powiększyć)

Ilustracja 2: Zasilane z sieci energetycznej ładowarki prądu stałego poziomu 3 wymagają komponentów, które będą w stanie obsługiwać wysokie napięcia i natężenia prądu. (Źródło ilustracji: Cornell Dubilier Electronics)

Strona: 1/3
Następna