Polska

XTPL pozyskał 36,5 mln PLN na inwestycje i komercjalizację swojej technologii

W latach 2023-2026 polska spółka zamierza zainwestować około 60 mln PLN w trzech kluczowych obszarach: sprzedaży, produkcji i B+R oraz osiągnąć 100 mln PLN przychodów ze sprzedaży produktów i usług.

Filip Granek, prezes zarządu XTPL i Jacek Olszański, członek zarządu ds. finansowych XTPL

Oferta XTPL, skierowana do inwestorów wybranych przez zarząd, objęła 275 tys. akcji zwykłych na okaziciela serii V emitowanych przez spółkę w trybie subskrypcji prywatnej, które będą reprezentować 11,9% akcji. 

Z sukcesem zamknęliśmy ofertę akcji serii V, która cieszyła się wysokim zainteresowaniem inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych, a także krajowych i międzynarodowych podmiotów, z których cześć nie była wcześniej obecna w naszym akcjonariacie. Cieszę się, że pozytywnie przeszliśmy ocenę naszego potencjału rozwoju, a wszystkim inwestorom, polskim oraz zagranicznym, dziękuję za wzięcie udziału w ofercie i okazane nam zaufanie. Dołożymy wszelkich starań, aby zrealizować plan inwestycyjny w latach 2023- 2026 na kwotę około 60 mln PLN i wykorzystać przewagi naszej unikalnej technologii ultraprecyzyjnego druku w sposób, który pozwoli nam wdrożyć ją na przemysłowe linie największych producentów elektroniki nowej generacji — skomentował Filip Granek, prezes zarządu XTPL. 

W maju br. XTPL ogłosił plan 10-krotnego zwiększenia przychodów, do 100 mln PLN w 2026 roku, a potencjał z wszystkich 9 rozwijanych obecnie projektów przemysłowych szacuje na ok. 400 mln PLN średniorocznych przychodów. Aby go zrealizować, zamierza przeprowadzić inwestycje w kwocie ok. 60 mln PLN w latach 2023- 2026, zwiększających zdolności produkcyjne i wspierających działania sprzedażowe oraz prace z zakresu B+R. W ramach zaplanowanych inwestycji XTPL planuje wykorzystać środki pozyskane z emisji akcji, a pozostała część finansowania ma pochodzić głównie z środków własnych w ramach działalności operacyjnej, grantów i finansowania dłużnego. 

Środki pozyskane z oferty będą stanowić znaczną część zaplanowanych na lata 2023-2026 inwestycji, na które zamierzamy przeznaczyć około 60 mln PLN. Przygotowując się do wdrożeń naszej technologii na skalę przemysłową, zamierzamy przede wszystkim zwiększyć moce produkcyjne we wszystkich trzech rozwijanych przez nas liniach biznesowych i wzmocnić działania sprzedażowe, włącznie z otwieraniem międzynarodowych przedstawicielstw na kluczowych dla nas rynkach: USA, Tajwan, Korea Płd. Kluczowym katalizatorem przyszłych wzrostów spółki ma być linia biznesowa projektów nakierowanych na wdrożenia przemysłowe. Jej potencjał przy założeniu zrealizowania wszystkich obecnych dziewiecviu projektów, szacujemy na około 400 mln PLN średniorocznych przychodów. Aktualnie w trzech z nich jesteśmy na końcowym etapie ewaluacji naszej technologii, czyli budowania urządzenia prototypowego z naszym modułem drukującym dla finalnych testów na liniach końcowych klientów, czyli globalnych producentów elektroniki nowej generacji — dodał Jacek Olszański, członek zarządu ds. finansowych XTPL. 

Model biznesowy XTPL opiera się na trzech komplementarnych liniach biznesowych o wysokim potencjale do generowania strumieni przychodów, wspieranych pracami B+R oraz ochroną IP dla zachowania długoterminowej przewagi konkurencyjnej. Stanowią je moduły do wdrożeń przemysłowych na linie produkcyjne globalnych producentów elektroniki, urządzenia prototypujące DPS (Delta Printing System) oraz nanotusze przewodzące prąd elektryczny. Zaawansowane etapy rozwoju obejmują cztery projekty nakierowane na przemysłowe wdrożenia swojej technologii, które obejmują wszystkie trzy strategiczne obszary: zaawansowane płytki PCB, półprzewodniki oraz wyświetlacze. Klientami końcowymi są globalne podmioty odpowiadające za produkcję elektroniki nowej generacji m.in. wiodący producent półprzewodników z Tajwanu, jeden z największych na świecie producentów wyświetlaczy FPD (ang. Flat Panel Display) z Korei Płd. oraz notowany na Nasdaq 100 czołowy producent maszyn przemysłowych z USA. 

W 2022 roku wartość dynamicznie rosnącej branży elektroniki drukowanej wyniosła 51 mld USD (+8% r/r), a w 2026 roku prognozowana jest na poziomie 66 mld USD (za: IDTechEx). Oznacza to średnioroczny wzrost wartości rynku w latach 2022-2026 na poziomie 7%. 

Źródło: materiały prasowe

Zapraszamy 15 września 2023 na TEK.day Gdańsk, zapisz się już dziś!