Polska

Vigo System spodziewa się w tym roku wzrostu sprzedaży we wszystkich segmentach

Najmocniej ma zwiększyć się produkcja dla wojska, przemysłu oraz sprzedaż materiałów półprzewodnikowych. Firma chce też pod koniec marca przedstawić aktualizację strategii wraz z celami finansowymi na kolejne lata.

‘Plan na ten rok to dalszy szybki wzrost we wszystkich segmentach. W każdym obszarze, w którym działamy przewidujemy spore wzrosty, przede wszystkim w segmencie wojskowym, gdzie podpisane kontrakty są w trakcie realizacji. Chcemy osiągnąć tu ok. 20 mln PLN przychodów’ - mówi Łukasz Piekarski, członek zarządu Vigo System SA.

Duża część przychodów w segmencie wojskowym ma pochodzić w tym roku z kontraktu z francuską firmą Safran, Vigo rozmawia ponadto z kilkoma nowymi klientami z Europy i liczy na to, że również przyszły rok będzie dobry dla dywizji wojskowej, pomimo zakończenia w tym roku umowy z Safranem. W 2020 roku, według wstępnych danych, przychody Vigo z segmentu wojskowego wyniosły 13.4 mln zł (łączna sprzedaż sięgnęła 51.8 mln PLN). Największym pod względem sprzedaży segmentem działalności firmy jest przemysł: sprzedaż w roku 2020 do tej grupy odbiorców wyniosła 23.6 mln PLN. Bardzo perspektywiczny dla Vigo jest również segment medyczny: firma opracowuje dla dużego klienta projekt detektora, który może trafić do produkcji za dwa lub trzy lata.

Firma rozmawia z kilkudziesięcioma klientami zainteresowanymi nową linią tanich detektorów podczerwieni, jednak ich komercjalizacja przebiega nieco wolniej niż przewidywano. Inna nowa gałąź produktów spółki, materiały półprzewodnikowe, również sprzedawała się ubiegłym roku wolniej od oczekiwań. Firma liczy, że w 2021 roku sprzedaż przyspieszy i osiągnie co najmniej około 6,7 mln PLN (w ubiegłym roku przychody wyniosły 1.8 mln PLN).

‘Pomaga nam to, że coraz więcej prac automatyzujemy - myślę, że będzie to widać w wynikach, koszty produkcji spadają. Mamy potencjał do dalszego wzrostu produkcji bez wyraźnego wzrostu kosztów. Liczę na to, że będzie to widać w wynikach za 2021 rok, dźwignia operacyjna jest bardzo duża’ mówi Łukasz Piekarski. ‘Nie zwiększamy zespołu produkcyjnego, natomiast bardzo intensywnie rozbudowujemy zespół badawczo-rozwojowy. Prowadzimy równolegle kilka dużych projektów i potrzebujemy inżynierów’. Od listopada 2020 rozbudowywana jest hala produkcyjna Vigo, w kwietniu rozpoczną się prace instalacyjne, a zakończenie prac zaplanowano na końcówkę roku. 

‘Jednym z istotnych projektów, na który otrzymaliśmy dofinansowanie w ubiegłym roku, jest fotoniczny układ scalony - chcemy zminiaturyzować cały sensor z rozmiaru pudełka po butach do chipu o wielkości np. 1 mm na 1 mm. To urządzenie może zastąpić spektrofotometr, czyli skomplikowany i bardzo drogi przyrząd do wykrywania i analizy składu substancji’ wyjaśnia Łukasz Piekarski. ‘Liczba potencjalnych zastosowań tej technologii jest bardzo duża i zależy tylko od wyobraźni inżynierów, m.in. takie czujniki mogłyby znaleźć się w elektronice użytkowej’. Projekt fotonicznego układu scalonego rozpisany jest na trzy lata, a jego budżet to ok. 30 mln zł, z czego większość pokryją dofinansowania.

Drugi projekt badawczy, dotyczący produkcji matryc podczerwieni, w pierwszej kolejności ma być skierowany do branży kosmicznej, a w przyszłości również do wojska. Chodzi o stworzenie matryc składających się z 640x480 pikseli i dających możliwość zbudowania kamery termowizyjnej czy obserwacyjnej, a badania mają potrwać trzy lata.

Źródło: PAP Biznes