
600 mln PLN na technologie dual use
PFR zainicjował program wsparcia kapitałowego PFR Deep Tech dedykowany dla takich sektorów jak AI, obronność, robotyka, cyberbezpieczeństwo, technologie kwantowe i kosmiczne. Pierwsze decyzje inwestycyjne już za kilka miesięcy.
Budżet programu wyniesie 300 mln PLN ze środków PFR, a kolejne minimum 300 mln PLN wniosą inwestorzy prywatni i instytucjonalni. Program będzie działał w formule funduszu funduszy, kierując kapitał do zarządzających funduszami venture capital, którzy sfinansują najbardziej obiecujące projekty technologiczne.
PFR Deep Tech to nowy program zarządzany przez PFR Ventures. Kapitał z programu trafi do zarządzających funduszami venture capital (VC), którzy mają odpowiednie doświadczenie w finansowaniu i rozwijaniu projektów z obszaru zaawansowanych technologii, w tym rozwiązań o potencjale podwójnego zastosowania (cywilny i militarny). Program został zaprojektowany w sposób umożliwiający jego dalsze skalowanie wraz z rosnącym potencjałem rynku.
Ministerstwo Finansów i Grupa PFR opracowały program PFR Deep Tech na bazie analizy analogicznych inicjatyw we Francji, Wielkiej Brytanii czy USA. W projekt zaangażowane będzie także Ministerstwo Obrony Narodowej, które już teraz współpracuje z PFR Ventures w ramach inwestycji w NATO Innovation Fund. Strategia programu PFR Deep Tech zakłada, że środki zostaną alokowane do 3-5 wyspecjalizowanych funduszy VC. Kapitał trafi docelowo do 50-80 projektów rozwijających zaawansowane technologie.
- W dzisiejszej rzeczywistości geopolitycznej obronność i nowe technologie to kluczowe filary budowy silnego państwa i konkurencyjnej gospodarki. Projekty z obszaru deep tech, w tym o podwójnym zastosowaniu, nabierają szczególnego znaczenia. Dlatego konsekwentnie budujemy mechanizmy, które łączą kapitał publiczny, prywatny i know-how w spójny ekosystem wsparcia dla innowacji i inwestycji. PFR Deep Tech to jedna z pierwszych takich inicjatyw — krok w stronę budowy silnych kompetencji technologicznych i nowego impulsu dla polskiej gospodarki – mówi Andrzej Domański, Minister Finansów.
- Spodziewamy się, że pierwsze decyzje inwestycyjne zapadną w najbliższych miesiącach. Mamy dobre rozeznanie rynku, a nasze doświadczenie w zarządzaniu programami funduszy i selekcji zespołów VC pozwala nam sprawnie rozpocząć działalność w nowym, strategicznym obszarze, jakim jest deep tech – komentuje Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures.
AI, obronność, robotyka, cyberbezpieczeństwo, technologie kwantowe i kosmiczne to sektory, które fundusze VC korzystające ze środków PFR Deep Tech będą musiały wziąć pod uwagę. Szczególne znaczenie będą miały też projekty z potencjałem podwójnego zastosowania.
- Państwo nie zastąpi i nie powinno zastępować mechanizmów rynkowych, ale powinno wspierać perspektywiczne projekty, których wyniki – zwłaszcza odsunięte w czasie - są ważne dla strategicznych interesów państwa. W aktualnej sytuacji geopolitycznej szczególnie istotne są innowacje w sektorze dual-use i dlatego ważne jest, aby PFR je wspierał – mówi Jakub Jaworowski, Minister Aktywów Państwowych.
Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 11 września 2025. Zapisz się tutaj!
Zdjęcie tytułowe: APS