100 mln PLN na nowe drony dla Wojska Polskiego
Polskie Siły Zbrojne już wkrótce zyskają nowy sprzęt rozpoznawczy. Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę o wartości około 100 mln PLN na dostawę 52 dronów FlyEye, produkowanych przez firmę WB Electronics. Jeszcze w tym roku Wojsko Polskie otrzyma 13 zestawów, które zwiększą jego zdolności operacyjne.
— W piątek w MON podpisana została umowa na dostawę 13 zestawów (52 sztuki) — produkowanych przez polską WB Electronics — dronów rozpoznawczych FlyEye. Zestawy zostaną dostarczone do końca roku, wartość to ok. 100 mln zł — powiedział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
To już kolejny kontrakt zrealizowany w ramach szerszej umowy ramowej, która zakłada dostarczenie do Wojska Polskiego nawet 400 zestawów dronów. Wcześniejsze zamówienia, obejmujące siedem i sześć zestawów, podpisano odpowiednio w marcu i we wrześniu tego roku.
— Dzisiaj zamawiamy 52 drony FlyEye w najnowszej wersji, które zostaną dostarczone do końca roku. Wartość kontraktu to około 100 milionów złotych. To znaczący krok w doposażeniu Wojska Polskiego. Drony FlyEye sprawdzają się zarówno w działaniach militarnych, jak i pozamilitarnych. Są wykorzystywane przez wszystkie rodzaje sił zbrojnych, w tym wojska operacyjne i obrony terytorialnej. To uniwersalny sprzęt, z którego osiągnięć korzystają wszyscy. Cieszę się, że ta inwestycja wspiera także polski przemysł zbrojeniowy. Wspólnie z panem ministrem Bejdą realizujemy zasadę 50/50, którą wprowadziliśmy jeszcze w czasach opozycji. Zakłada ona, że połowa wydatków na sprzęt wojskowy trafia do polskich firm, zarówno publicznych, jak i prywatnych, produkujących w Polsce, a druga połowa pochodzi z zagranicy — podkreślił szef resortu obrony, cytowany przez portal wnp.pl.
Bezzałogowe systemy powietrzne FlyEye przeznaczone są do prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza za pomocą głowic optoelektronicznych wyposażonych w kamery umożliwiające rejestrację obrazu zarówno w świetle dziennym jak i z wykorzystaniem termowizji.
FlyEye to sprzęt dobrze znany polskim siłom zbrojnym, używany przez nie od 2010 roku. Nowe zestawy dostarczane w ramach ostatniego kontraktu są wyposażone w najnowsze technologie, w tym rozwiązania opracowane na podstawie doświadczeń z konfliktów zbrojnych, takich jak wojna na Ukrainie.
WB Electronics, producent FlyEye, to jeden z liderów krajowego sektora zbrojeniowego. Oprócz dronów firma dostarcza również m.in. zaawansowane systemy kierowania ogniem.
40 nowych kontraktów do końca roku
Zakup dronów FlyEye to zaledwie część szerszej strategii modernizacji Sił Zbrojnych RP. Wiceminister obrony Paweł Bejda zapowiedział, że do końca roku MON podpisze jeszcze około 40 kontraktów. Inwestycje te mają na celu nie tylko wzmocnienie zdolności operacyjnych polskiego wojska, ale również dalsze wsparcie krajowego przemysłu obronnego.
— Zdolności operacyjne Wojska Polskiego oraz kolejne zakupy to absolutny priorytet w procesie transformacji polskich sił zbrojnych. Bardzo mnie cieszy, że inwestujemy w technologie przyszłości, które już teraz odgrywają kluczową rolę na polu walki. Jednym z takich przykładów są systemy bezzałogowe, a wśród nich najnowszy zakup — system FlyEye. Drony te służą przede wszystkim do rozpoznania i już dziś stanowią jeden z kluczowych elementów wyposażenia polskiej armii. Przypomnę, że podpisaliśmy umowę ramową na zakup 400 zestawów, a jej realizacja odbywa się etapami. Dlaczego etapowo? Nie podpisujemy jednej umowy wykonawczej, ponieważ producenci stale rozwijają swoje technologie, a my chcemy kupować najnowocześniejszy sprzęt dostępny na rynku — tłumaczył wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.