Polska
article miniature

MRiT krytykuje strategię dla sektora półprzewodników przygotowaną przez MC

Wizja rozwoju sektora półprzewodników przedstawiona przez Ministerstwo Cyfryzacji została mocno skrytykowana przez resort rozwoju i technologii. W opublikowanych uwagach MRiT stwierdza wprost: dokument nie powinien być dalej procedowany w obecnej formie. Powód? Brak analizy, celów, logiki działania – i realnego osadzenia w unijnym kontekście.

Na początku lutego Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło nową strategię dla sektora półprzewodników, której celem jest przyciąganie inwestorów, rozwój krajowych kompetencji oraz wzmacnianie suwerenności technologicznej. Dokument oparty został na siedmiu filarach.

  1. Infrastruktura – inwestycje w nowoczesne laboratoria, zakłady produkcyjne i centra badawczo-rozwojowe;
  2. Impuls Państwa – wspieranie polskich innowacji, inicjowanie projektów, wdrażanie nowych technologii i rozwój eksportu;
  3. Współpraca międzynarodowa – budowa partnerstw z globalnymi liderami w branży;
  4. Inwestycje i finansowanie – pozyskiwanie środków i zapewnianie funduszy dla realizacji rodzimych projektów oraz przyciągnięcie dużych, międzynarodowych inwestorów;
  5. Kształcenie kadr i edukacja – rozwój zasobów ludzkich w sektorze półprzewodników;
  6. Dostępność wody i energii – zapewnienie niezbędnych zasobów do produkcji;
  7. Dostępność chemikaliów i surowców – stabilizacja łańcucha dostaw kluczowych materiałów.

– Musimy wzmocnić pozycję kraju na rynku technologii i mieć istotny udział w unijnym planie zwiększenia produkcji półprzewodników w Europie. To ważny krok wpisujący się w strategię Unii Europejskiej, która dąży do osiągnięcia 20% udziału w ich światowej produkcji do 2030 roku. Dziś cała Europa mierzy się z tym wyzwaniem, a Polska – koncentrując się na obszarach, w których może być globalnie konkurencyjna – ma potencjał, by stać się istotnym graczem w tym procesie. Polska jest świetnym miejscem do rozwoju tego przemysłu – mówił wówczas wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma inne zdanie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma jednak inne zdanie. Zwraca uwagę, że dokument nie spełnia standardów strategii publicznej. Brakuje diagnozy obecnego stanu sektora, oceny pozycji Polski w międzynarodowych łańcuchach wartości, jak również konkretnego opisu potencjału badawczo-rozwojowego. W ocenie MRiT strategii brakuje również podstawowych elementów – celów strategicznych, analizy ryzyk czy precyzyjnych rekomendacji.

MRiT uznaje, że dokument nie spełnia standardów strategii publicznej zgodnie z ustawą o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Wskazuje na konieczność opracowania diagnozy, celów strategicznych, operacjonalizacji działań i analizy ryzyk\" – wskazano.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii punktuje każdy z filarów zaprezentowanych przez MC. Według MRiT wszystkie wymagają głębokiej rewizji. Dokument powinien zostać opracowany na nowo – w oparciu o konkretne dane, przy użyciu narzędzi analitycznych takich jak analiza SWOT czy macierz BCG, z aktywnym udziałem interesariuszy branżowych.

Dokument nie powinien być dalej procedowany w obecnej formie. Wymaga pełnej diagnozy, odniesienia do strategii UE i przygotowania operacjonalizacji z udziałem interesariuszy”.

Co więcej, MRiT wskazuje, że strategia powinna być podporządkowana założeniom europejskiego Chips Act. Polski dokument, zamiast konkurować z unijnymi ramami, powinien je uzupełniać. Brak odniesienia do kluczowej europejskiej inicjatywy osłabia spójność planu i ogranicza możliwość pozyskania funduszy.

- 30 kwietnia odbędzie się posiedzenie zespołu do spraw inwestycji półprzewodnikowych z kluczowymi ministerstwami, gdzie będziemy omawiać politykę półprzewodnikową przygotowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz inwestycje w fabryki półprzewodników – powiedział w rozmowie z money.pl wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

 

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 11 września 2025. Zapisz się tutaj!