Świat
article miniature

Produkcja mikroprocesorów w Rosji wstrzymana po ataku dronów na zakład „Kremnij EL”

Ukraińskie drony uderzyły w jeden z kluczowych zakładów mikroelektroniki w Rosji – JSC Gruppa "Kremnij EL" w Briańsku. Uszkodzeniu uległy budynki produkcyjne oraz magazyny, co zmusiło zakład do wstrzymania działalności. Atak sparaliżował strategiczny sektor rosyjskiej gospodarki – produkcję mikroprocesorów wykorzystywanych w systemach wojskowych.

Zakład „Kremnij EL” to drugi co do wielkości producent mikroelektroniki w Rosji, objęty sankcjami Departamentu Skarbu USA. Produkuje m.in. mikroprocesory stosowane w rosyjskich systemach uzbrojenia, takich jak pociski balistyczne Iskander oraz radary dla systemów obrony powietrznej i okrętów. Według doniesień rosyjskiego dziennika „Kommiersant” na teren zakładu spadło sześć dronów, powodując poważne uszkodzenia infrastruktury. Ucierpiały obiekty energetyczne i magazyny, co sparaliżowało funkcjonowanie fabryki. Nie odnotowano ofiar wśród pracowników.

W nocy z 23 na 24 stycznia zarejestrowano sześć przylotów BSP, w wyniku których uszkodzona została część pomieszczeń produkcyjnych oraz magazyn wyrobów gotowych. Uszkodzone zostały specjalne obiekty zaopatrzenia w energię i przerwane technologiczne łańcuchy produkcyjne. Działalność firmy została zawieszona. Nie było żadnych ofiar” poinformowano w komunikacie prasowym.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony zakomunikowało, że tego dnia zestrzelono 37 dronów nad obwodem briańskim, a w całym kraju aż 121 bezzałogowych statków powietrznych. Gubernator obwodu briańskiego, Aleksander Bogomaz, potwierdził, że część atakujących dronów zdołała jednak dosięgnąć celu.

Przypomnijmy, że to nie pierwszy atak na „Kremnij EL” – w październiku 2024 roku podobne uderzenie doprowadziło do zakłóceń w dostawach energii i problemów produkcyjnych.

Zniszczenia w „Kremnij EL” mogą wpłynąć na zdolność Rosji do produkcji zaawansowanych systemów uzbrojenia, co osłabi jej potencjał militarny. W kontekście wojny w Ukrainie ataki na infrastrukturę przemysłową stają się częścią szerszej strategii osłabiania rosyjskich zdolności produkcyjnych. Moskiewskie media podają, że aż 94% produkcji zakładu w Briańsku trafia bezpośrednio na potrzeby rosyjskiej armii.

Rosja od lat stara się rozwijać rodzimą produkcję mikroprocesorów w ramach programu „Alternatywa”, którego celem jest uniezależnienie się od zachodnich dostawców. Jednak sankcje technologiczne i ataki na zakłady produkcyjne znacząco utrudniają te wysiłki.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!