Polska
article miniature

Krótkie, ale ważne. Cotygodniowy przegląd wiadomości

Poznaj kluczowe wydarzenia tygodnia: Creotech Instruments rozwija współpracę z ESA – misja monitorowania śmieci kosmicznych, a Polenergia rezygnuje z dostaw wodoru dla MPK Rzeszów.

Creotech Instruments S.A. rozwija współpracę z ESA – misja monitorowania śmieci kosmicznych

Creotech Instruments, lider polskiego sektora kosmicznego notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, podpisał kolejną umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Firma jako lider konsorcjum, zrealizuje projekt w ramach Space Based Observations Mission (SBOM), którego celem jest stworzenie innowacyjnej misji monitorującej śmieci kosmiczne na orbicie okołoziemskiej i umieszczenie satelity na niskiej orbicie w 2028 roku.

– W ramach tego innowacyjnego przedsięwzięcia Creotech jest odpowiedzialny za zaprojektowanie misji do monitorowania śmieci kosmicznych, opartej na naszej autorskiej platformie HyperSat. Po zakończeniu fazy wstępnej planujemy dalsze rozmowy z ESA na temat realizacji kolejnych etapów projektu, w tym wdrożenia opracowanego satelity – informuje Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments.

Pierwsza faza projektu, oznaczona jako 0-A potrwa 12 miesięcy i zostanie zrealizowana w 2025 roku. Jej wartość wynosi 125 tys. EUR, z czego ponad 100 tys. EUR trafi do Creotech Instruments. Firma będzie współpracować z Sybilla Technologies.

Misja Space Based Observations Mission (SBOM) koncentruje się na obserwacji śmieci kosmicznych na orbicie okołoziemskiej za pomocą teleskopu optycznego umieszczonego na małym satelicie. Głównym jej celem jest identyfikacja obiektów o wielkości milimetrowej na niskiej orbicie (LEO) oraz metrowej na orbicie geostacjonarnej (GEO). Pozwoli to precyzyjnie ocenić zagrożenia związane z kosmicznymi odpadami, których liczba stale rośnie. Projekt będzie wzmacniać naziemne zdolności obserwacyjne i kontynuować zadania misji ESA VISDOMS w ramach Programu Bezpieczeństwa Kosmicznego (Space Safety Programme, S2P).

Polenergia rezygnuje z dostaw wodoru dla MPK Rzeszów – plany wstrzymane

Polenergia H2Hub Nowa Sarzyna, spółka zależna największej prywatnej grupy energetycznej w Polsce, podjęła decyzję o wycofaniu się z umowy na dostawy i dystrybucję wodoru dla MPK Rzeszów. Zarząd firmy w wydanym komunikacie wskazał, że decyzja o rezygnacji była podyktowana „oceną ryzyka projektu”. Wśród głównych powodów wymieniono wątpliwości natury prawnej oraz zagrożenie związane z terminowym odbiorem dostaw paliwa.

Polenergia w październiku ubiegłego roku wygrała przetarg na dostawy zielonego wodoru dla MPK Rzeszów, do napędzania 20 miejskich autobusów. Paliwo miało być produkowanego w nowoczesnym zakładzie wyposażonym w elektrolizer o mocy 5 MW. Zgodnie z informacjami podawanymi przez spółkę urządzenie „umożliwia produkcję do 90 kg wodoru na godzinę”. Dodatkowo, w ramach projektu H2Hub, zapowiadano budowę dwóch stacji tankowania wodoru w Rzeszowie i Nowej Sarzynie.

Polenergia wygrała przetarg, uzyskując maksymalną liczbę punktów w kryterium ceny. Planowana 15-letnia współpraca miała uczynić MPK Rzeszów jednym z liderów w wykorzystaniu ekologicznego paliwa w kraju.

Polenergia to największa prywatna grupa energetyczna w Polsce. Spółka kontrolowana jest przez Dominikę Kulczyk, a funkcję prezesa zarządu pełni Adam Purwin. Firma notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!