Rośnie udział polskiej branży EMS w produkcji europejskiej
Porównaliśmy dane opracowywane przez in4ma na temat europejskiej branży EMS z własnymi obliczeniami, dotyczącymi obrotów firm EMS obecnych w Polsce. Jest się z czego cieszyć: polska branża EMS w roku 2023 osiągnęła rekordowy udział w rynku.
Dane na temat europejskiej produkcji zaczerpnęliśmy od zaprzyjaźnionej in4ma, z prezentacji Status of the European EMS Industry with Focus on CEE, po raz pierwszy przedstawionej podczas wrześniowego TEK.day w Gdańsku. Przeprowadziliśmy też konsultacje z Dieter’em Weiss, dotyczące sposobu obliczania i prezentowania obrotów branży, uzgadniając które z firm należy uwzględnić w zestawieniach. Poza drobnymi wyjątkami, dane prezentowane przez naszą redakcję są obecnie zgodne z metodologią stosowaną przez in4ma.
W zestawieniu uwzględniliśmy wszystkie EMS z polskim kapitałem, obecne w naszym ostatnim Rankingu polskich firm EMS 2024. Ponadto, po wspomnianych konsultacjach, uwzględniliśmy dane następujących firm EMS oraz ODM, prowadzących produkcję w Polsce:
- Jabil Poland Sp. z o.o.
- Bitron Poland Sp. z o.o.
- Flextronics Logistics Poland Sp. z o.o.
- Scanfil Poland Sp. z o.o.
- Kimball Electronics Poland Sp. z o.o.
- Lacroix Electronics Sp. z o.o.
- LG Innotek Poland Sp. z o.o.
- Diehl Controls Polska Sp. z o.o.
- Technisat Digital Sp. z o.o.
- Kitron Sp. z o.o.
- Mobase Electronics Poland Sp. z o.o.
- E.G.O. Polska Sp. z o.o.
- Universal Scientific Industrial Poland Sp. z o. o
- Norautron Electronics Sp. z o.o.
- OrbitOne Sp. z o.o.
- KET Poland Sp. z o.o.
- Hanza Poland Sp. z o.o.
- Darekon Sp. z o.o.
- S.E.T. Electronics Polska Sp. z o.o.
Na potrzeby współpracy z KIGEiT, którego jesteśmy członkami, prowadząc sekcję produkcji elektroniki, zgromadziliśmy przybliżone dane o zatrudnieniu w branży EMS. Według naszych obliczeń branża zarówno w roku 2022 jak i 2023 zatrudniała około 18.000 osób (musieliśmy zrobić jednak podobne uproszczenie w przypadku Flex).
Ważnym wyjątkiem jest niestety Flextronics International Poland Sp. z o.o., którego najnowsze sprawozdanie dostępne w KRS dotyczy okresu od 1 kwietnia 2022 do 31 marca 2023, a więc obejmującego w przeważającej części rok 2022. W prezentowanych obecnie obliczeniach przyjęliśmy w uproszczeniu, że przychody Flex w roku 2023 pozostały na tym samym poziomie co w roku 2022. Jako że jest to jedna z największych firm sektora, w przypadku znacznym zmian obrotów w roku 2023 prezentowane w niniejszym artykule obliczenia nie będą dokładne.
In4ma prezentuje swoje dane w EUR, natomiast zbierane przez nas dane wyrażone są w PLN. Przeliczyliśmy dane wyrażone w złotówkach na euro, stosując średnie kursy wymiany walut w poszczególnych latach, obliczane przez portal eur-pln.pl
Zagraniczne EMS obecne w Polsce są odpowiedzialne za około 85% obrotów całej branży. Udział ten, pomimo okresowych niewielkich fluktuacji, jest w mniej więcej stały, utrzymując się od 2018 roku na zbliżonym poziomie.
Porównując dane z lat 2018-2023 można łatwo stwierdzić, iż udział polskiej branży EMS w europejskiej produkcji zwiększa się z roku na rok (trzeba pamiętać o uproszczeniu, jakie zrobiliśmy w przypadku Flex). W skali ostatnich sześciu lat udział Polski na tle Europy wzrósł o blisko 3 punkty procentowe, zwiększając się z poziomu 6.2% do obecnych 9.1%.
Udział polskiej branży EMS na tle produkcji europejskiej