Polska
article miniature

Krótkie, ale ważne. Cotygodniowy przegląd wiadomości

Poznaj kluczowe wydarzenia tygodnia: XTPL przyspiesza ekspansję z Delta Printing System, trzej główni polscy operatorzy otrzymują 617,67 mln PLN na rozwój inteligentnych sieci elektroenergetyczne, a Intel wygrywa z Komisją Europejską.

XTPL przyspiesza ekspansję z Delta Printing System

XTPL planuje sprzedaż kolejnych urządzeń prototypujących Delta Printing System (DPS) jeszcze w tym roku. Spółka sprzedała dotychczas 31 takich urządzeń, z czego osiem w przeciągu ostatnich dziesięciu miesięcy. Do końca roku firma otworzy w Bostonie nowe centrum demonstracyjno-sprzedażowe, które umożliwi klientom z Ameryki Północnej testowanie technologii XTPL na miejscu.

Linia biznesowa urządzeń prototypujących Delta Printing System pełni dwie istotne funkcje. Krótkoterminowo jest to istotny zastrzyk dla naszych wyników finansowych, ze względu na cenę sprzedaży urządzenia i atrakcyjny poziom marży, jaki na niej realizujemy. Długoterminowo, jest to demonstrator naszej technologii, na którym użytkownicy z Europy, Ameryki Płn. i Azji, testują zastosowanie rozwiązań XTPL w różnorodnych obszarach i aplikacjach. Do osiągnięcia wymiernych korzyści z tego punktowego zaszczepiania naszej technologii na kluczowych rynkach, niezbędna jest odpowiednio duża liczba aktywnie wykorzystywanych urządzeń. Obecnie dostrzegamy, że przy ponad 30 sprzedanych już globalnie urządzeniach, te korzyści zaczynają do nas płynąć coraz szerszym strumieniem powiedział Filip Granek, CEO XTPL, cytowany w komunikacie prasowym.

Urządzenia DPS, przetestowane przez wybranych użytkowników, wskazują na nowe, obiecujące obszary, w których nasza technologia może znaleźć zastosowanie. Z kolei odbiorcy spoza instytutów badawczych, oceniają możliwość rozwinięcia z nami projektów nakierowanych na wdrożenia przemysłowe. Wizją XTPL jest stanie się globalnym standardem w produkcji nowoczesnej elektroniki przyszłości, a urządzenia DPS stanowią kluczowe narzędzie do osiągnięcia tego celu — dodał.

Strategiczna sprzedaż Delta Printing System w różnych regionach świata pozwala XTPL na stopniowe budowanie swojej obecności w kluczowych sektorach. Dotychczas urządzenia trafiły do klientów z Europy (39%), Azji (39%) oraz Ameryki Północnej (23%). Wartość jednego DPS wynosi od 170 do 200 tys. EUR, co stanowi solidne wsparcie finansowe dla spółki. Firma oferuje urządzenia samodzielnie, a także poprzez rozbudowaną sieć międzynarodowych dystrybutorów, która liczy obecnie 13 podmiotów. Dynamiczny wzrost popytu w Chinach na DPS napędzany przez zwiększone środki na badania i rozwój, umożliwił XTPL osiągnięcie stabilnych przychodów i zbudowanie relacji na rynku azjatyckim.

W tym roku XTPL podjęło decyzję o intensyfikacji działań w Ameryce Północnej. Cztery z dziewięciu zamówionych urządzeń trafią do klientów z tego regionu. Do końca roku spółka planuje otworzyć centrum demonstracyjno-sprzedażowe w Bostonie, USA, wyposażone w laboratorium do osobistego prezentowania i testowania technologii. Ograniczy to podróże zagranicznych ekspertów do laboratoriów firmy w Polsce.

W ubiegłym roku w pełni wykorzystaliśmy sprzyjające nam uwarunkowania rynkowe i dostarczyliśmy maksymalną, dla naszych aktualnych na tamten moment zdolności produkcyjnych, liczbę urządzeń w postaci 13 systemów DPS. Od tego czasu nasze zdolności produkcyjne wzrosły blisko trzykrotnie, a czas dostawy uległ skróceniu z kilku miesięcy do kilku tygodni. W bieżącym roku dostarczyliśmy do klientów 8 urządzeń, a kolejne są w drodze i zwiększą jeszcze o kilka sztuk tę liczbę — do końca 2024 powiedział członek zarządu ds. finansowych XTPL Jacek Olszański.

Urządzenie Delta Printing System to samodzielny system badawczo-rozwojowy i prototypowy, który umożliwia sprawdzenie możliwości autorskiej technologii UPD (ang. Ultra Precise Dispensing) - opracowanej przez XTPL — na różnych podłożach z wykorzystaniem metalicznych nanotuszów spółki (ang. HPM, High-Performance Materials). System oferuje także dostępność dla tzw. materiałów trzecich, co pozwala na szersze zastosowanie tuszów, w tym opartych na innych materiałach niż nanotusze metaliczne. Technologia UPD pozwala nanosić na podłoże, np. elektroniczną płytkę PCB, niezwykle małe ilości specjalnych materiałów, z dokładnością do 1 μm, tzw. mikrometra (1-milionowa część metra).

Technologia XTPL wpisuje się w globalne trendy miniaturyzacji, elastyczności i ekologii. Dzięki addytywnemu podejściu UPD zmniejsza się ilość odpadów produkcyjnych, co jest odpowiedzią na potrzeby zrównoważonej produkcji elektroniki.

617,67 mln PLN na rozwój inteligentnych sieci w Polsce: Kluczowi operatorzy energetyczni inwestują w przyszłość

Resort Klimatu ogłosił przyznanie 617,67 mln PLN dofinansowania dla trzech kluczowych operatorów energetycznych w Polsce: Enea Operator, Energa Operator oraz PGE Dystrybucja. Środki, pochodzące z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS), mają wspierać rozwój inteligentnych sieci elektroenergetycznych.

Instytut Nafty i Gazu PIB podpisał w Krakowie umowy z trzema beneficjentami. Celem inwestycji jest modernizacja i rozbudowa infrastruktury elektroenergetycznej, co ma na celu stworzenie bardziej efektywnych i nowoczesnych sieci przesyłowych energii. Inteligentne sieci zostaną wdrożone w regionach Borek Wlkp., Białegostoku, Skarżysko-Kamiennej, Łodzi, Warszawy i Zamościa. Umożliwi to bardziej efektywne przesyłanie energii oraz szybsze przywracanie zasilania w przypadku awarii.

Łączna wartość dofinansowania na rozwój infrastruktury elektroenergetycznej w ramach programu FEnIKS osiągnęła już 1,157 mld PLN, co pokazuje skalę inwestycji w polski sektor energetyczny.

Intel wygrywa z Komisją Europejską. TSUE po stronie giganta technologicznego

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł na korzyść Intela, zamykając długotrwały spór pomiędzy amerykańskim producentem mikroprocesorów a Komisją Europejską (KE). To finał sprawy trwającej niemal dwie dekady, w której Komisja oskarżała Intela o nadużywanie dominującej pozycji na rynku.

TSUE podtrzymał wcześniejszy wyrok Sądu Unii Europejskiej, który oddalił zarzuty Komisji. Sprawa dotyczyła praktyk biznesowych Intela, w tym udzielania rabatów dla takich firm jak Dell, Hewlett-Packard, NEC czy Lenovo. Komisja twierdziła, że działania te były wymierzone w konkurencyjną firmę Advanced Micro Devices (AMD), co naruszało prawo konkurencji.

W 2009 roku KE nałożyła na Intela karę w wysokości 1,06 mld EUR. Była to reakcja na uznanie, że amerykańska spółka wykorzystywał swoją pozycję na rynku procesorów x86, oferując preferencyjne warunki wybranym producentom komputerów.

Intel odwołał się od tej decyzji, a spór ostatecznie trafił dwukrotnie do TSUE. W 2014 roku Sąd UE oddalił skargę Intela, jednak amerykański koncern złożył odwołanie, które TSUE rozpatrzył na jego korzyść, uchylając wcześniejszy wyrok i przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia.

W kolejnej rundzie postępowania, Sąd UE uznał, że Komisja Europejska popełniła błędy w ocenie sprawy i uchylił nałożoną karę. Komisja jednak nie ustąpiła, składając odwołanie do TSUE, który teraz ostatecznie oddalił jej zarzuty.

Komisja Europejska zazwyczaj sprzeciwia się rabatom oferowanym przez dominujące firmy, obawiając się ich potencjalnie antykonkurencyjnych skutków. Decyzja TSUE stawia jednak pod znakiem zapytania skuteczność takich działań regulacyjnych w przyszłości.