Przemysł półprzewodnikowy
article miniature

Intel na celowniku Qualcommu

Rynek półprzewodników stoi przed potencjalną transformacją, która — jeżeli dojdzie do skutku — wpłynie na globalną równowagę sił w branży technologicznej. Najnowsze doniesienia „The Wall Street Journal” wskazują, że Qualcomm rozpoczął próby przejęcia firmy Intel.

Informacja o zainteresowaniu Qualcommu przejęciem Intela spowodowała natychmiastową reakcję rynku. Akcje Intela wzrosły o 8%, co może świadczyć o optymizmie inwestorów dotyczącym potencjalnych korzyści płynących z takiego połączenia. Z drugiej strony, akcje Qualcommu spadły o 4%, co z kolei może odzwierciedlać obawy związane z kosztami i złożonością procesu integracji.

Transakcja ta jest daleka od finalizacji, jak podkreślają osoby zaznajomione ze sprawą w rozmowie z dziennikiem „The Wall Street Journal”. Nawet jeśli Intel zaakceptowałby ofertę przejęcia, to istnieją poważne obawy co do kontroli ze strony organów regulacyjnych.

Intel, adaptując strategię do dynamicznie zmieniającego się rynku, koncentruje swoje wysiłki na produkcji układów scalonych oraz procesorów do sztucznej inteligencji. Ta reorganizacja jest reakcją na gwałtowne spadki wartości akcji firmy w ostatnich miesiącach. Spółka ogłosiła szeroko zakrojone zwolnienia i wstrzymanie wypłaty dywidend. Ponadto kluczowi członkowie zarządu zrezygnowali ze swoich stanowisk. Wartość rynkowa Intela spadła w tym roku o około 60%. W swoim szczytowym momencie firma była wyceniana na ponad 290 mld USD.

Qualcomm, rozważając przejęcie, analizuje różne opcje, które pozwolą wzmocnić jego pozycję na rynku, szczególnie w segmencie zaawansowanych technologii AI i chipów. Pomysł zakupu części działu projektowego Intela mógłby przynieść firmie dostęp do nowych technologii i zwiększyć jej konkurencyjność w stosunku do innych graczy, jak NVIDIA czy AMD.

 Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!