Premium
article miniature

Cardiomatics: Rewolucja w diagnostyce kardiologicznej

Zmieniający się krajobraz technologii medycznej wyznacza nowe standardy. Wśród pionierów innowacji znajduje się polski start-up Cardiomatics. Specjalizując się w analizie długoterminowych badań Holter EKG za pomocą sztucznej inteligencji (AI), firma skutecznie przełamuje tradycyjne metody diagnostyki serca, znacząco poprawiając efektywność pracy lekarzy.

Cardiomatics został założony w 2017 roku przez Rafała Samborskiego, w okresie, gdy sztuczna inteligencja dopiero zaczynała zyskiwać na popularności. Zainteresowanie sztuczną inteligencją znacząco wzrosło dzięki działaniom OpenAI i rozwojowi ChatGPT. Warto jednak podkreślić, że rozwój tej technologii miał miejsce znacznie wcześniej. W kręgach naukowych i ośrodkach badawczych takich jak np. Cambridge w Wielkiej Brytanii, czy Dolina Krzemowa obok Stanford University, specjaliści już dawno przewidywali rewolucyjny wpływ sztucznej inteligencji na świat. Chociaż temat nie cieszył się jeszcze tak szerokim zainteresowaniem, naukowcy dostrzegli w nim ogromny potencjał do optymalizacji różnych procesów, w tym medycznych. Pionierzy tej technologii pracowali nad nią od dłuższego czasu, jednak to pandemia COVID-19 uwypukliła liczne braki w globalnym systemie ochrony zdrowia, co spowodowało wzrost zainteresowania działaniami firm z branży digital health — mówi Krzysztof Homa, Business Development Manager w Cardiomatics.

Rafał Samborski, założyciel i CEO start-upu Cardiomatics, posiada doktorat z cyfrowego przetwarzania sygnałów, co stanowi podstawę jego solidnego tła naukowego. Wybór kardiologii i EKG jako obszaru działania był podyktowany tym, że choroby układu krążenia nadal są przyczyną wielu zgonów, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Nasz CEO, który wcześniej prowadził firmę specjalizującą się we wsparciu projektowania i produkcji sprzętu medycznego, zauważył potrzebę wykorzystania sztucznej inteligencji do rozwiązania tego problemu — dodaje Krzysztof Homa.

Cardiomatics to technologia do analizy EKG w chmurze, oparta na sztucznej inteligencji. „Analizujemy sygnały EKG z holterów, patchy oraz innych urządzeń, dzięki czemu możesz podejmować decyzje kliniczne w ciągu minut!”czytamy na stronie internetowej firmy.

Cardiomatics to nie tylko software. To platforma, która zrewolucjonizowała sposób, w jaki przeprowadza się i analizuje EKG. Sztuczna inteligencja i algorytmy uczenia maszynowego, które analizowały ponad      8     milionów godzin zapisów EKG, stanowią o sile tego rozwiązania. — Nasza platforma wyróżnia się trzema głównymi funkcjonalnościami. Pierwszą jest wykorzystanie sztucznej inteligencji i algorytmów uczenia maszynowego, które przetworzyły ponad 87 milionów godzin zapisów EKG. To ogromna baza danych, która pozwala efektywnie wyłapywać wszelkie nieprawidłowości wyjaśnia Homa.

Innowacyjność Cardiomatics objawia się także w metodzie dostarczania usług. Platforma bazuje na technologii chmurowej, co umożliwia dostęp do niej za pomocą dowolnego urządzenia z połączeniem internetowym — od komputerów po smartfony i tablety.  Drugi komponent to aplikacja webowa działająca na infrastrukturze w chmurze. Jest to znaczący krok naprzód w porównaniu do tradycyjnych programów     instalowanych na lokalnych komputerach. Dzięki aplikacji w przeglądarce internetowej nasza platforma umożliwia lekarzom dostęp do wyników analiz z każdego miejsca na świecie, na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu — może to być komputer, smartfon lub tablet. Taka elastyczność jest bardzo wartościowa, zwłaszcza przy wdrażaniu systemu w rozległych sieciach ambulatoryjnych. Cały proces instalacji może być realizowany zdalnie. Wymaga jedynie adresów e-mail użytkowników — kontynuuje Krzysztof Homa.

Cardiomatics to intuicyjna i łatwa w obsłudze platforma, dostarczająca przejrzyste raporty EKG. - Jesteśmy niezależni od rodzaju sprzętu, kompatybilni obecnie z ponad 40 popularnymi urządzeniami do rejestracji sygnału EKG – mówią przedstawiciele start-upu.

Platforma Cardiomatics wyróżnia się również tym, że jej system jest kompatybilny z różnymi urządzeniami do rejestrowania sygnału EKG. Trzeci komponent to niezależność od urządzeń EKG. Tradycyjnie, zakup każdego modelu Holtera wymagał dedykowanego systemu do analizy sygnałów, co ograniczało elastyczność użytkowania. Nasi założyciele zrewolucjonizowali tę praktykę, umożliwiając lekarzom pracę z różnymi typami urządzeń – od tradycyjnych Holterów EKG z kablami, które są idealne do 24-godzinnych badań, po nowoczesne i bardziej komfortowe patche, odpowiednie do dłuższych, nawet 7-dniowych badań, które są refundowane w Szwajcarii. Cardiomatics oferuje jednolity system, który jest kompatybilny z większością modeli urządzeń dostępnych na rynku, zapewniając jednocześnie wygodę i szeroką gamę opcji diagnostycznych dla placówek medycznych dodaje Homa.

Początkowe wyzwania, z którymi zmagał się zespół Cardiomatics, były związane z obawami medyków dotyczącymi wpływu AI na diagnostykę. Wielu lekarzy obawiało się, że nowe technologie mogą ich zastąpić w codziennych obowiązkach. Dzięki przejrzystej komunikacji zdołano przekonać środowisko medyczne, że rozwiązania start-upu mają za zadanie wspierać specjalistów, a nie ich zastępować. – Największym wyzwaniem na początku naszej działalności była awersja do sztucznej inteligencji i niezrozumienie jej roli – słynna fraza „AI zastąpi lekarzy”. Często musieliśmy wyjaśniać lekarzom, że Cardiomatics oraz automatyzacja, którą wprowadzamy, nie mają na celu odebrania pracy kardiologom. Naszym celem jest odciążenie i wspieranie pracy lekarzy, a nie zastępowanie ich. Obecnie sytuacja wygląda znacznie lepiej i tego rodzaju problemy już nie występują. Z technicznego punktu widzenia, nasz zespół wykonał ogromną pracę, aby system osiągnął obecny poziom. Posiadamy wyjątkowo zdolnych inżynierów, którzy regularnie aktualizują system, zapewniając ciągły rozwój algorytmu — mówi Krzysztof Homa.

Warto zaznaczyć, że Cardiomatics skraca czas analizy EKG nawet o 80% i umożliwia kompleksową diagnostykę większej liczby pacjentów. Automatyczna analiza jest znacznie szybsza od manualnej, a szybka analiza oznacza szybszą diagnozę.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!