Pokłosie wizyty prezydenta Dudy. Jest kara dla ML System
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nałożyła karę w wysokości 600 tys. PLN na ML System. Zarzuty KNF dotyczą niedopełnienia przez spółkę obowiązku informacyjnego.
Sprawa ma swoje korzenie w 2021 roku, kiedy to świat zmagał się z pandemią COVID-19. To właśnie wtedy ML System zanotował znaczący wzrost wartości swoich akcji. 9 lutego kurs spółki podskoczył o 11% do 98,8 PLN, a wolumen obrotu był sześciokrotnie większy niż na poprzednich sesjach. Kilka dni później zwyżkował o 43%, do 150 PLN za akcję. Impulsem do tego była wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w zakładach przedsiębiorstwa, podczas której publicznie pochwalił on się pracami nad urządzeniem mogącym wykrywać wirusa w mniej niż 10 sekund.
— Wierzę, że wkrótce, po badaniach klinicznych, urządzenie to będzie mogło trafić do masowej produkcji — powiedział Andrzej Duda, który przyjechał do zakładu spółki pod Rzeszowem.
Dzień wcześniej, ML System poinformował o uzyskaniu zgody Komisji Bioetycznej działającej przy Okręgowej Radzie Lekarskiej w Rzeszowie na realizację jednoośrodkowego badania klinicznego mającego na celu ocenę efektywności urządzenia Covid Detector.
Prace nad urządzeniem do wykrywania koronawirusa, nazywanym potocznie „alkomatem na COVID”, prowadziły dwie firmy. Inicjatorem i głównym sponsorem projektu, a także producentem tego urządzenia, była spółka ML System, znana z produkcji paneli fotowoltaicznych. Z kolei odpowiedzialność za badania praktyczne, polegające na testowaniu urządzenia na pacjentach, powierzono firmie Medyk z Rzeszowa, która zarządza siecią placówek medycznych.
Zarzuty KNF:
KNF argumentuje, że ML System miał obowiązek poinformować rynek o dwóch kluczowych kwestiach:
- Nawiązaniu współpracy z Centrum Medycznym Medyk celem złożenia wniosku do Komisji Bioetycznej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Rzeszowie o wydanie opinii dotyczącej przeprowadzenia jednoośrodkowego ewaluacyjnego badania klinicznego urządzenia Covid Detector
- Samym złożeniu tego wniosku.
\\" Skutkiem braku podania do publicznej wiadomości wymienionych informacji poufnych było zachwianie równowagi informacyjnej na rynku, polegające na pozbawieniu inwestorów przez Spółkę wiedzy o istotnych etapach prac dotyczących urządzenia\\" – podano w komunikacie KNF.
Covid Detector, który był później badany pod kątem wiarygodności wyników, nie okazał się urządzeniem przełomowym. Testy ujawniły, że wcześniejsze zapewnienia dotyczące precyzji okazały się przesadzone. Jego skuteczność nie była wyższa niż zwykłych testów antygenowych, co sprawiło, że nie stał się on biznesowym sukcesem.
Odpowiedź ML System
Decyzja KNF nie jest ostateczna. ML System zdecydowanie odpiera zarzuty. Spółka może zwrócić się do komisji z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy albo wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
„Emitent nie zgadza się z rozstrzygnięciem zawartym w decyzji i po rozważeniu argumentacji prawnej i faktycznej rozważy skorzystanie z przysługujących środków zaskarżenia” - podał ML System.
Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024. Zapisz się już dziś!