Polska
article miniature

Polska stawia na kosmos: Nowe inicjatywy na rzecz obrony i bezpieczeństwa

Pod koniec czerwca powołana zostanie Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych, najnowsza inicjatywa mająca na celu zwiększenie wykorzystania technologii kosmicznych przez Polskę, szczególnie w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.

W maju tego roku polska armia zyskała nowy korpus satelitarny, a za kilka dni swoją działalność rozpocznie Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych, przy której ma działać Centrum Operacji Satelitarnych, które jeszcze w tym roku osiągnie pełną gotowość. Inicjatywy te, mają na celu rozwijanie krajowych zdolności w zakresie technologii kosmicznych, co jest kluczowe zarówno dla obronności, jak i zarządzania kryzysowego. - Siły zbrojne od wielu lat korzystają z danych, produktów i usług kosmicznych. Jesteśmy klientami firm komercyjnych oraz wykorzystujemy zasoby udostępniane przez państwa sojusznicze, aby efektywnie operować. Teraz dążymy do tego, aby zbudować własne zdolności, co zapewni nam większą niezależność. Oczywiście, nie możemy wszystkiego robić sami, dlatego część zdolności będziemy pozyskiwać poprzez partnerstwa z innymi podmiotami publicznymi, firmami komercyjnymi oraz partnerami zagranicznymi — mówi Anna Walkowiak, p.o. naczelnika Wydziału Technologii Kosmicznych w Ministerstwie Obrony Narodowej cytowana przez portal bankier.pl

Nowe inwestycje i wsparcie finansowe

W maju Europejski Bank Inwestycyjny ogłosił wsparcie polskiego programu satelitarnego kwotą 300 mln EUR. Program realizowany we współpracy z Francją obejmuje stworzenie systemów satelitarnych oraz systemów rozpoznania. Dotyczy to umowy zawartej z Airbus Defence and Space na dostawę dwóch satelitów rozpoznania obrazowanego. Mamy też projekt MikroGlob, który realizujemy w ramach KPO, a który skierowany jest do polskiego przemysłu. Kolejna inicjatywa MicroSAR, dotyczy pozyskania konstelacji satelitów radarowych — dodaje Anna Walkowia.

Wyniesienie satelitów MikroGlob planowane jest na 2026 rok, a pozyskanie radarowych systemów w programie MikroSAR to perspektywa przyszłego roku.

Polska strategia kosmiczna

Ministerstwo Obrony Narodowej aktywnie uczestniczy w realizacji Polskiej Strategii Kosmicznej. Szczególnie istotny jest cel szczegółowy nr 3, który obejmuje uruchomienie programu „Satelitarny system optoelektronicznej obserwacji Ziemi” oraz opracowanie koncepcji architektury przyszłego systemu SSA/SST. Realizacja tego celu zakłada stworzenie narodowej konstelacji pierwszych polskich satelitów obserwacyjnych Ziemi w ramach projektu Camilla oraz wdrożenie Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej (NSIS). Planowane jest wystrzelenie co najmniej czterech satelitów, z czego trzy będą optoelektroniczne, a jeden radarowy. Ich operacyjność ma zostać osiągnięta do 2027 roku.

Technologie kosmiczne w służbie obrony i zarządzania kryzysowego

Technologie kosmiczne od lat wspierają siły zbrojne w realizacji zadań związanych z bezpieczeństwem i obronnością. Pozwalają na monitorowanie sytuacji na Ziemi, zapewniają łączność satelitarną, szczególnie w miejscach „poza zasięgiem wzroku” oraz umożliwiają precyzyjne pozycjonowanie i synchronizację systemów. Tam, gdzie się nie widzimy, tam, gdzie mamy rozproszone jednostki, właśnie łączność satelitarna jest tym rozwiązaniem, które najlepiej się sprawdza — mówi Anna Walkowiak. Do tego mamy również kwestię pozycjonowania, GPS czy Galileo pozwalają nam określić, gdzie znajdują się jednostki, jak się przemieszczają, jaka jest najlepsza droga przemieszczenia się, ale także pozwalają na precyzyjne określanie czasu, żebyśmy zgrywali różne nasze systemy. Obserwacja Ziemi pozwala na przykład bez przekraczania granicy zobaczyć to, co się dzieje tuż obok, ale także reagować na potrzeby zarządzania kryzysowego.

Dzięki nowym inwestycjom i inicjatywom Polska zmierza w kierunku zwiększenia swojej niezależności i zdolności operacyjnych w zakresie technologii satelitarnych. Kroki te nie tylko wzmacniają obronność kraju, ale również podnoszą jego zdolność do skutecznego zarządzania kryzysowego.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!