Polska
article miniature

Innowacja Made in Poland: kamery Scanway w pierwszym locie Ariane 6

Rakieta Ariane 6, następca modelu Ariane 5, wyruszy na swój pierwszy lot, mając na celu zwiększenie konkurencyjności Europy na rynku komercyjnych lotów kosmicznych. Stając w szranki z takimi gigantami jak amerykański Falcon 9 od SpaceX, Ariane 6 oferuje alternatywne rozwiązania w dostarczaniu ładunków na orbitę.

Inauguracyjny lot rakiety Ariane 6 zaplanowany został na 9 lipca. Choć eksperci oceniają szanse powodzenia misji na 50%, przewiduje ona umieszczenie na orbicie aż 18 różnych ładunków. Na pokładzie rakiety znajdą się kamery opracowane przez polską firmę Scanway, które mają kluczowe znaczenie dla misji. Jedna z kamer będzie monitorować proces rozkładania głównej owiewki w czasie startu, a druga zarejestruje umieszczanie ładunków na niskiej orbicie.

To ważny krok dla całego europejskiego rynku kosmicznego, który potrzebuje solidnych, niezależnych rozwiązań w zakresie wynoszenia ładunków użytecznych na orbitę mówi Jędrzej Kowalewski, prezes zarządu Scanway S.A., dodając: — Jesteśmy dumni, że podczas tak istotnej europejskiej misji kosmicznej swój udział będzie miała firma Scanway i nasze autorskie rozwiązania optyczne. W ramach projektu YPSat, inicjatywy ESA mającej na celu uchwycenie najważniejszych etapów startu rakiety Ariane 6, dostarczymy dwie wysokiej jakości kamery, które zarejestrują moment rozkładania głównej owiewki rakiety oraz przebieg wyrzucania ładunków użytecznych zamieszczonych na rakiecie, gdy ta wzniesie się na wysokość ok. 600 km.

Warto dodać, że lot inauguracyjny poprzedniej rakiety Ariane 5 w 1996 roku zakończył się niepowodzeniem, a rynkowi eksperci dają mniej więcej 50 proc. szans dla sukcesu pierwszego lotu Ariane 6. Jaki finał spotka ten dziewiczy lot, przekonamy się prawdopodobnie już 9 lipca, a nasze kamery zarejestrują jego rezultat. Ściskamy kciuki za pełny sukces misji — podkreślił Kowalewski.

Inauguracyjny lot Ariane 6 nie tylko potwierdza ważną rolę ESA w globalnym sektorze kosmicznym, ale również świadczy o rosnącej pozycji polskich technologii na tym wymagającym rynku. Inicjatywa ta może otworzyć drogę dla kolejnych projektów, a firma Scanway już zapowiada uczestnictwo w przyszłych lotach Ariane 6. 

W 2024 roku liczymy nawet na 4 misje kosmiczne z udziałem Scanway. Ariane 6 to najważniejsza tegoroczna europejska misja, a z kolei zbliżający się start EagleEye z naszym teleskopem optycznym to kluczowy projekt w całej historii polskiego sektora kosmicznego. Udział Scanway w obydwu tych projektach dobrze oddaje nie tylko dynamikę rozwoju firmy, ale również nasze ambicje i rosnącą rozpoznawalność na rynku krajowym, a także europejskim i globalnym, gdyż start rakiety Ariane 6 będą obserwowały oczy praktycznie całego środowiska branżowego na świeciekomentuje Mikołaj Podgórski, COO (dyrektor operacyjny) i współzałożyciel Scanway.

Nie bez znaczenia jest fakt, że Scanway ma już na swoim koncie udane misje, takie jak choćby wystrzelenie na początku 2023 roku satelity wyposażonego w system wizyjny i teleskop optyczny opracowany i wyprodukowany w laboratoriach firmy, dzięki czemu uzyskała ona tzw. flight heritage, czyli potwierdzenie niezawodności oraz funkcjonalności swoich rozwiązań w warunkach kosmicznych.

Firma Scanway rozwija dwie linie biznesowe — opracowuje produkty dla sektora kosmicznego (instrumenty optyczne do obserwacji Ziemi i autodiagnostyki satelitów) oraz dla przemysłu (systemy wizyjne).

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!