Polska
article miniature

Tajwan zaintrygowany polską technologią

Vigo Photonics jest światowym liderem w technologii detektorów podczerwieni. Jak podaje portal wnp.pl technologią polskiej spółki zainteresowali się Tajwańczycy, których przemysłowa delegacja odwiedziła siedzibę firmy w Ożarowie Mazowieckim.

Vigo Photonics, z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim, jest liderem w technologii podczerwieni, z ponad 37 latami doświadczenia w branży. Ich zaawansowane detektory nie tylko wspierają ochronę środowiska i bezpieczeństwo, ale zostały także wykorzystane do podboju Marsa.

Ostatnio znaczenie tej szybko rozwijającej się spółki zostało dodatkowo podkreślone poprzez wizytę wysokiej rangi delegacji przemysłowej z Tajwanu — w siedzibie firmy. Delegacja, złożona z przedstawicieli Tajwańskiej Rady Rozwoju Handlu Zewnętrznego (TAITRA) oraz ekspertów branżowych, przyjechała do Polski tuż po znaczącym wydarzeniu w Berlinie, które zgromadziło kluczowych graczy z sektora półprzewodników. Przywództwo tej grupy objął James C.F. Huang, były minister spraw zagranicznych Tajwanu, a obecnie przewodniczący TAITRA.

— Wizyta delegacji w Polsce poprzedziła największe wydarzenie Tajwańskiej Rady Rozwoju Handlu Zewnętrznego (TAITRA), organizacji uznawanej za jeden z głównych motorów napędowych tajwańskiego handlu międzynarodowego, organizowane tym roku w Berlinie — powiedział wnp.pl Łukasz Lański z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, organizator wizyty delegacji ze strony administracji rządowej.

Według Łukasza Lańskiego intensyfikacja współpracy między Polską a Tajwanem, szczególnie w szeroko rozumianej branży półprzewodników, oraz przygotowania do nadchodzących targów SEMICON Taiwan 2024, sprawiły, że Tajwańczycy byli szczególnie zainteresowani wizytą w polskich zakładach specjalizujących się w tego rodzaju produkcji.

Spotkanie w Vigo Photonics, prowadzone przez Adama Piotrowskiego, Prezesa firmy oraz Emila Batorowicza, szefa marketingu, zaowocowało pokazem osiągnięć i potencjału polskiej firmy.

— Nasze produkty znajdują zastosowanie zarówno w aplikacjach związanych z ochroną środowiska, takich jak analizatory substancji lotnych, wykrywanie śladowych ilości chemikaliów lub trujących gazów w kominach fabryk, czy urządzeniach kontrolujących emisję spalin w samochodach osobowych — podkreśla prezes Adam Piotrowski, dodając: - Przyczyniają się także do naszego bezpieczeństwa, badając rozkład temperatur osi, kół, łożysk i zacisków hamulcowych w pociągach wysokich prędkości. Zmiana temperatury tych elementów często jest informacją o potencjalnej awarii, która może doprowadzić do wykolejenia pociągu i katastrofy.

Osiągnięcia Vigo Photonics nie ograniczają się jednak do Ziemi. Ich detektory podczerwieni znalazły zastosowanie na Marsie w łaziku Curiosity, a obecnie wspierają misję Artemis, mającą na celu powrót człowieka na Księżyc.

To właśnie ciągły rozwój technologiczny przyciągnęły uwagę tajwańskich inwestorów, którzy z zainteresowaniem obserwowali linie produkcyjne Vigo, pozwalające na tworzenie skomplikowanych układów i czipów.

— Dzięki technologii, którą opracowaliśmy od podstaw we własnych laboratoriach i którą stale rozwijamy, możemy oferować naszym klientom najlepsze na świecie parametry detektorów podczerwieni. Nasze produkty często są sercem urządzeń, które mają wpływ na bezpieczeństwo czy zdrowie ludzi, z czego jesteśmy bardzo dumni — dodaje Emil Batorowicz.

 Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!