Świat
article miniature

HANZA zamyka zakłady w Szwecji i Finlandii

Jedną z zamykanych lokalizacji jest Huddinge, wcześniej należąca do Orbit One. Drugim zakładem jest fiński Heinävesi.

HANZA zakończyła rozpoczęty w marcu 2024 roku program nakierowany na poprawę integracji i efektywności. Obecnie, w ramach realizacji strategii HANZA 2025, firma zainicjowała negocjacje związkowe w Szwecji oraz proces konsultacji z pracownikami w Finlandii w sprawie proponowanego zamknięcia dwóch mniejszych jednostek produkcyjnych w 2024 roku. Celem jest skonsolidowanie wolumenu klientów w celu dalszego zwiększenia efektywności operacyjnej i obsługi klienta wartość. Jednocześnie, HANZA planuje otwarcie nowych fabryk w Estonii i Szwecji.

W styczniu HANZA sfinalizowała największe jak dotąd w swojej historii przejęcie firmy Orbit One. Następnie, w reakcji na spowolnienie gospodarcze, grupa uruchomiła program poprawy efektywności. Jak czytamy w komunikacie spółki, integracja Orbit One w ramach programu poprawy efektywności została już zakończona, a obecnie HANZA rozważa kolejny krok w ramach realizacji strategii HANZA 2025.

Strategia zakłada dalszy rozwój działalności zgodnie z koncepcją klastra Grupy. Nowy zakład obróbki metalu w Estonii zostanie otwarty w czerwcu, natomiast kolejny zakład integracji w Szwecji ma zostać ukończony do końca 2024 roku. Jednocześnie HANZA informuje, iż bada możliwość zamknięcia dwóch mniejszych oddziałów, jednego w Huddinge w Szwecji (ex. zakład Orbit One), zatrudniającego około 30 pracowników i jednego w Heinävesi w Finlandii, zatrudniającego około 40 pracowników.

HANZA powiadomi szwedzkie oraz fińskie biura ds. zatrudnienia o planowanych zamknięciach jednostek produkcyjnych. Negocjacje z przedstawicielami związków zawodowych w sprawie ewentualnych zamknięć rozpoczną się natychmiast po powiadomieniu i będą prowadzone zgodnie z lokalnymi przepisami obowiązującymi w każdym kraju. Środki te mogą skutkować potencjalnym jednorazowym kosztem w drugim kwartale w wysokości około 20 mln SEK, głównie w postaci czynszu i potencjalnych kosztów zwolnień.

- Program integracji i efektywności został wdrożony sprawniej i szybciej niż planowano. W rezultacie jesteśmy już gotowi na kolejny etap realizacji strategii HANZA 2025, w ramach  którego rozważamy, w jaki sposób możemy skonsolidować wolumen klientów w nowych i istniejących jednostkach w sposób zapewniający najlepszą wartość dla klienta w dłuższej perspektywie – mówi Erik Stenfors, dyrektor generalny HANZA. - Wykazujemy ogromne zrozumienie i współczucie dla tych, na których te plany mogą mieć wpływ, i będziemy zarządzać tym procesem w uczciwy i przejrzysty sposób, zapewniając wsparcie i pomoc wszystkim zainteresowanym.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!