Montaż
article miniature

Czym jest standard IPC-A-610?

Grzegorz Czerwiński, właściciel firmy Electronics Business Consulting oraz certyfikowany trener IPC, wyjaśnia czym jest standard IPC-A-610, podkreślając jego znaczenie jako globalnego punktu odniesienia w zapewnianiu jakości w branży elektronicznej.

IPC-A-610, opracowany przez IPC, jest globalnie uznawanym standardem branżowym, który jest nieustannie rozwijany od 1983 roku. Najnowsza rewizja, IPC-A-610H, została wydana w 2020 roku.

Głównym celem IPC-A-610 jest zapewnienie jakości zespołów elektronicznych. Innymi słowy, stosowanie tego standardu umożliwia osiągnięcie odpowiedniej jakości w produkcji elektroniki. Zestaw kryteriów zawarty w IPC-A-610 bazuje na parametrach kontroli i oceny wizualnej.

Kryteria te dotyczą przede wszystkim:

  • rozmieszczenia komponentów 
  • lutowania 
  • dopuszczalnych uszkodzeń obudów komponentów
  • czyszczenia po lutowaniu
  • powłok ochronnych
  • oznaczeń

Jakie klasy produktów określają standardy IPA-A-610?

W zależności od przeznaczenia zespołu elektronicznego, standardy IPC-A-610 wyodrębniają trzy klasy jakości:

  • Klasa 1 to kategoria o najniższych wymaganiach jakościowych, przeznaczona głównie dla produktów o krótkiej żywotności i trwałości, takich jak na przykład zabawki dla dzieci.
  • Klasa 2 obejmuje produkty wymagające większej trwałości i wydajności, z cyklem życia mogącym sięgać kilkunastu lat, jak na przykład komputery czy telewizory. Od tych urządzeń oczekuje się niezawodności, choć ich działanie nie jest uznawane za krytyczne.
  • Klasa 3 obejmuje urządzenia, które muszą zapewniać wysoką niezawodność, gdyż ich działanie w przeznaczonych warunkach jest krytyczne i może wpływać na zdrowie lub życie ludzkie, jak na przykład rozruszniki serca, respiratory czy systemy bezpieczeństwa w samochodach.

Zazwyczaj koszty produkcji rosną wraz ze wzrostem klasy wyrobu. Często zdarza się, że produkt wykonany w klasie 2 spełnia wiele wymagań klasy 3, ale rzadko kiedy spełnia je wszystkie. Aby w pełni zagwarantować standard klasy 3, konieczne jest uwzględnienie tego już na etapie projektowania. Ponadto, po montażu elementów, oprócz inspekcji optycznej, zaleca się przeprowadzenie dodatkowych testów funkcjonalnych, na przykład w warunkach przewidywanej przyszłej pracy produktu.

Podsumowując, klasę produktu należy dobierać z uwzględnieniem jego ostatecznego przeznaczenia. Zaniżenie klasy może prowadzić do niewystarczającej jakości produktu, podczas gdy zawyżenie klasy znacząco zwiększa koszty produkcji, nie zawsze przekładając się na zadowolenie końcowego klienta.

Autor: Grzegorz Czerwiński

Właściciel Electronics Business Consulting

https://www.ebc.com.pl